Мета:
-розвивати фонематичні процеси, слуховий контроль, пізнавальний інтерес, мовленнєве, логічне, конструктивне мислення, пояснювальне мовлення, слухову й зорову увагу, творчу уяву, пам’ять, дрібну моторику, мовленнєве дихання, почуття ритму, орієнтацію в просторі, удосконалювати артикуляцію, інтонаційну виразність мовлення;
-формувати уявлення про навчання в школі; ознайомити зі звуком [ш], акустичною характеристикою; закріпити вміння визначати кількість складів у слові, визначати звук, що найчастіше звучить у вірші, аналізувати слово з допомогою звукових фішок, пригадувати слова зі звуком [ш]; узгоджувати числівники з іменниками в орудному відмінку;
-удосконалювати емоційну чутливість дітей, учити адекватно реагувати на події та ситуації; викликати радість і задоволення від спілкування з однолітками та казковими персонажами;
-формувати навички уяви та фантазії, спонукати дітей творчо використовувати можливості паличок для лічби;
-виховувати естетичні почуття, цікавість до художнього слова, бажання та потребу навчатися у школі, бути сумлінними, старанними, добре вчитися;
-активізувати словник дітей словами: школа, урок, перерва, школярі, звук, склад, голосний, приголосний, м’який, твердий, глухий звуки.
Обладнання: роздавальний матеріал для звукового аналізу; картинки; іграшка «Лунтик»; подушки; обручі; бейджики; кошик з горішками; мобільний телефон; цифри від 1 до 5; дзвіночок.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
1 ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА ЛІСОВА ШКОЛА
Звучить «шкільний» дзвінок.
Логопед. Діти, уявимо себе школярами. Згодні? Але школа у нас буде незвичайна, а казкова лісова. (Звучить аудіозапис лісових шумів.) Ви ким будете у лісовій школі? (Учнями-звірятами, а я — вчителем-білочкою.) Ви яким звірятком хочете бути? (Кріпить бейджики із зображенням лісових звірят.) Я пропоную кожному з вас обрати, з ким ви дружитимете в лісовій школі.
— А зараз зігріємося відплескуванням ритмічного малюнку лапками.
Фонематична вправа «Ехо» — ІІ-ІІ-ІІ-І.
— Молодці, сідайте, починаємо урок!
Діти сідають на подушки.
Логопед. Послухайте вірш і визначте звук, що звучить найчастіше.
Шепоче вітер: «Ша-ша-ша!
Шубку білочка знайшла!»
Шелестить трава похила:
«Шубку білочка купила!»
Шепчеш ти і вірю я:
«Шубка в білочки своя».
Логопед. Так, звук [ш].
— Про кого йдеться у вірші?
— Що білочка знайшла?
— Яка шубка у білочки взимку?
2 ОСНОВНА ЧАСТИНА
1 Повідомлення теми та завдань заняття.
Мотивація
— Звірята, щоб навчитися читати, потрібно правильно вимовляти всі звуки української мови. Тому сьогодні в нашій лісовій школі ми ознайомимося зі звуком [ш], навчимося впізнавати його у словах, закріпимо чітку вимову і наприкінці уроку знатимемо багато слів з цим звуком.
2 Акустична характеристика звука [ш]
— Звук [ш] — це голосний чи приголосний звук? Чому?
— Твердий чи м’який?
— А ще який це звук? Чому? (Глухий)
— Отже, звук [ш] — твердий, глухий приголосний звук.
3 Гра «Упізнай звук [ш] в іменах дітей!»
— Учні-звірята лісової школи, якщо почуєте
в іменах хлопчиків та дівчаток звук [ш], — плес-
ніть один раз у долоні: Микола, Сашко, Маринка;
Даша, Сергій, Наташа; Данило, Денис, Мишко.
4 Тренувальна вправа
— Звірята, які гарні ялинки у нашому лісі! Сергійку-ведмедику, як називаються плоди, що виросли на ялинці?
— А зараз уважно послухайте завдання: підійдіть до ялинок, зірвіть ту шишку, на якій є картинка, у назві якої є звук [ш]; покладіть її на парту, визначте кількість складів і поряд покладіть відповідну цифру. (Пропонує 3–4 дітям назвати свої картинки і визначити кількість складів.)
5 Фоногімнастика
— Дерева шумлять — ш-ш-ш!
— Накачуємо колесо — ш-ш-ш!
— Потяг їде і зупиняється — ш-ш-ш!
6 Дзвінок на мобільний телефон
— Діти, хто до мене телефонував?
Балакуча скрекотуха
Все почує, все підслуха.
Ліс швиденько облетить
І про все розкаже вмить.
— Так, це сорока! Які слова вам допомогли відгадати загадку?
— Сорока повідомила, що в лісі заблукав Лунтик. Знаєте такого героя мультфільму?
Лунтик прийшов до нашої школи, адже: хоче навчитися викладати фішками схему слова. (Діти викладають схеми слів: душ, шуба.)
7 Гра «Підстав звук [ш]»
— А ще Лунтик у словах загубив звук [ш] і не знає, як правильно вимовити слова.
..апка, ..ахи, ..околад, ..турвал, ..офер, ..алик, ..ухляда, ..уруп, ..карпетки, ..уліка, ..кола, ..колярі.
8 Шкільна лісова перерва
Діти імітують рухи лісових звірів, стрибають як м’ячі, пролазять в обручі.
9 Тренувальна вправа
— Лунтику, наші школярі вміють викладати паличками для лічби предмети.
— Діти, в обручах викладіть контурне зображення предмета, в назві якого є звук [ш]. Який саме предмет — домовтеся між собою. (Діти працюють у парах. Логопед запитує, що виклали.) Лунтик. Дякую вам за допомогу, я у вас дуже багато чого навчився! Логопед. Діти, пригостимо Лунтика!
— Чим ти, ведмедику Максимко, пригостиш Лунтика? (Можливі відповіді дітей: «Я пригощу Лунтика одним яблуком»; «А я пригощу сімома горішками, п’ятьма яблуками, вісьмома грушками і т. ін.»)
Діти. До побачення, Лунтику!
3 ПІДСУМОК, АНАЛІЗ ЗАНЯТТЯ
Логопед. Діти, з яким звуком ми ознайомилися?
— Пригадайте слова зі звуком [ш].
— Хто знає скоромовку, вірші зі звуком [ш]?
(Діти розповідають скоромовки, вірші.)
Звучить «шкільний» дзвінок.
— Малята, ви добре попрацювали на уроці,
упоралися з усіма завданнями. Я хочу пригостити
вас лісовими ласощами-горішками, щоб ви росли
здоровими, розумними та щасливими.
РЕФЛЕКСІЯ
— Які завдання сподобалися найбільше?
— Які труднощі виникли під час виконання завдань?
— У які ігри хотіли б ще пограти?