Речення, різні за метою висловлювання. Урок української мови у 2-му класі (за програмою науково-педагогічного проекту «Росток»)

В. В. Капітула, учитель української мови, вихователь ГПД, ЗОШ І–ІІІ ст. № 18, м. Рівне


Мета: учити другокласників розрізняти речення за метою висловлювання, ставити розділові знаки наприкінці таких речень; удосконалювати учнівські вміння знаходити головні слова у реченні; розвивати мовні вміння дітей, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати любов та повагу до генія українського народу Тараса Шевченка.

 

Хід уроку
 
І. Організаційний момент
 
ІІ . Ак туалізація опорних знань, умінь та навичок
 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 44, С. 24).
 
2. Каліграфічна хвилинка
 
Учні записують слова: Тарас Григорович Шевченко.
 
— Чому слова написано з великої літери? (Відповіді учнів.)
 
 
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
 
1. Робота за епіграфом
 
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
 
 
Урок має бути:
  • цікавим;
  • пізнавальним;
  • розвивальним;
  • плідним.
 
Учні:
  • активними;
  • мислячими;
  • працьовитими;
  • уважними;
  • творчими.
 
2. Повідомлення теми й мети уроку
 
— Сьогодні ми продовжимо вивчати речення, поглибимо знання про типи речень, визначатимемо головні й другорядні члени речення, навчимось ставити розділові знаки наприкінці речень.
 
 
ІV. Робота над закріпленням і поглибленням вивченого матеріалу
 
1. Творче завдання «Збери слова»
 
Завдання. Складіть зі слів речення.
 
— Який розділовий знак поставимо наприкінці
речення? (Відповіді учнів.)
 
— А якщо вимовимо це речення з піднесенням,
радістю? (Відповіді учнів.)
 
— Визначте основу речення. Шукаємо дієслово,
підкреслюємо його двома лініями. Хто виконує
дію? Хто зустрічає сонце? Підкреслюємо слово однією
лінією, решту слів — другорядні члени речення
 
— підкреслюємо крапочками. (Учні виконують
завдання під коментар учителя.)
 
— З якого вірша ці слова? (Відповіді учнів.)
 
— Хто його автор? (Відповіді учнів.)
 
— Розкажемо його разом.
 
 
2. Поетична хвилинка
 
...Світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
Степи, лани мріють,
Між ярами над ставами
Верби зеленіють.
Сади рясні похилились,
Тополі поволі
Стоять собі, мов сторожа,
Розмовляють з полем.
 
 
3. Творче завдання «Збери слова»
в, Словейко, сонце, зустрічає, гаї, темнім
Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.
 
4. Опрацювання теоретичного матеріалу
 
— Речення, що містять повідомлення, називають... (розповідними).
 
— Наприклад:
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька.
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
 
— Речення, що містять запитання, називають... (питальними).
 
— Наприклад:
Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами!
Нащо стали на папері
Сумними рядами?..
Чом вас вітер не розвіяв
В степу, як пилину?
Чом вас лихо не приспало,
Як свою дитину?
 
— Речення, що містять прохання, наказ, називають... (спонукальними).
 
— Наприклад:
Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою.
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.
Розкажи, як за горою
Сонечко сідає.
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.
 
  • Фізкультхвилинка
Відео «Райдуга». https://www.youtube.com/watch?v=t7FLa2FF2AI
 
 
5. Колективна робота
 
  • ??Завдання 1. Доберіть розповідне речення до малюнка.
 
Варіанти відповідей (на картках)
1. Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть. («Садок вишневий коло хати...»)
2. Тихесенько вітер віє. («Світає. Край неба палає...», уривок з поеми «Сон. У всякого своя доля»)
3. Реве та стогне Дніпр широкий. («Причинна»)
 
  • Завдання 2. Доберіть питальне речення до малюнків.
Варіанти відповідей (на картках)
1. Доню моя, що ти наробила? («Катерина»)
2. Ой чого ти почорніло, зеленеє поле? («Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?»)
3. Хто ж викохав тонку, гнучку в степу погибати? («Тополя»)
 
  • ??Завдання 3. Доберіть спонукальне речення до малюнків.
 
Варіанти відповідей (на картках)
1. Рости, рости, моя пташко, мій маковий цвіте. («Маленькій Мар’яні»)
2. Як умру, то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій, щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі було видно, було чути, як реве ревучий. («Заповіт»)
3. Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю, рости, рости, тополенько, все вгору та вгору! («Тополя»)
 
 
6. Вправа «Займи позицію»
 
— Які ці речення за метою висловлювання?
1. Реве та стогне Дніпр широкий.
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма. (Розповідні)
 
2. Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь. (Спонукальне)
 
3. Нащо мені чорні брови,
Нащо карі очі,
Нащо літа молодії,
Веселі, дівочі? (Питальне)
 
 
7. Творчі завдання
 
  • Завдання 1. Перетворіть розповідні речення на питальні.
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
 
Завдання 2. Перетворіть розповідні речення на спонукальні.
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
 
 
8. Вибірковий диктант
 
  • Завдання. Випишіть питальні речення
Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога...
 
 
V. Підсумок уроку
 
Відповіді на запитання методом «Мікрофон»
— Чим вам запам’ятався сьогоднішній урок?
 
 
VI. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
 
Виписати з віршів Т. Шевченка три розповідних речення, підкреслити в них основу.
С. 7 — вивчити правила.
 
— Молодці! Дякую за гарну роботу!
 
 
Література та інтернет-ресурси
 
1. Кальчук М. І., Кульчинський М. В. Українська мова. 2 клас. 4 частина. / М. І. Кальчук, М. В. Кучинський.— Суми : ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2013.— 100 с.
2. Кальчук М. І., Кульчинський М. В. Програма з української мови. 2–4 класи / М. І. Кальчук, М. В. Кучинський.— Суми : ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2013.— 100 с.
3. Українська мова. 2 клас. Методичні рекомендації. / М. І. Кальчук, М. В. Кучинський.— Суми : ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2013.— 80 с.
4. Шевченко Т. Г. Кобзар / Т. Г. Шевченко.— К. : Дніпро, 1985.— 640 с.
5. https://www.youtube.com/watch?v=t7FLa2FF2AI
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 5592
 
Догори