Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Конструювання олімпіадних задач та встановлення критеріїв їх оцінювання

Фісун Е. Г., Полтавський міський багатопрофільний ліцей № 1 ім. І. П. Котляревського


Пам’ятка учасника олімпіади
 
Загальні правила
 
 
Передусім не поспішаю виконувати завдання. Надзвичайно уважно вчитуюся у фабулу задачі, умови якої коректно виписані і слід тлумачити однозначно.
 
Обставини вказано вичерпно і тому «фантазувати» щодо діянь учасників, не передбачених умовами задачі, не варто. Не забуваю, що пропоновані задачі є унікальними і можуть мати різну спрямованість, зокрема: можуть передбачати пастки (удавані й реальні суперечності, приховані колізійні норми, винятки із загальних правил, задачі з міжгалузевих зв’язків, а отже, можливі різні види юридичної відповідальності). Така особливість завдань свідчить про намір укладачів ввести олімпійця в оману, заплутати і тим самим спонукати майбутніх прокурорів, адвокатів і суддів до виявлення винахідливості, гнучкості мислення, застосування наявного арсеналу знань, не забуваючи про аналогію закону і права, про прецеденти тощо.
 
Також варто назвати відповідні:
1) постанови Пленуму Верховного Суду України;
2) рішення і висновки Конституційного Суду України;
3) правові позиції Європейського Суду з прав людини;
4) наукові праці з цієї проблематики.
 
При цьому звертаю увагу на конструкцію задачі, на деталі, які на перший погляд є ніби неважливими (вік учасників, їхній правовий статус, рівень дієздатності, процесуальні строки тощо).
 
Зазвичай задачі мають різний рівень складності, тому за кожну з них члени журі нараховують різну кількість балів. Більш складні задачі вимагають детальних відповідей, розподілу на підпитання. Очевидно, що підґрунтям вирішення проблем є теоретичний матеріал, тому пропоную дефініції, якими доцільно оперувати під час написання відповіді.
 
 
Задача 3
 
Засуджений Роберт Многогрішненко перебуває у виховно-трудовій колонії. Він стверджує, що має право голосу на місцевих виборах, бо йому у день виборів виповнюється 18 років.
 
Інший засуджений, 16-річний Пилип Легковажненко, цікавиться, чи має право голосу його товариш Клим Лиходієнко, щодо якого слідчий суддя застосував запобіжний захід — домашній арешт, який полягає у забороні залишати квартиру.
 
Третій засуджений — 17-річний Джон Громило. Його батька, який не вміє читати, засуджено до довічного позбавлення волі. На думку Джона Громила, його батько Джиммі Громило на президентських виборах неодмінно зробить усвідомлений вибір на користь відомого політика, що добре розуміє сумну долю засуджених і після інавгурації зможе помилувати Джиммі Громилу.
 
Завдання
  • ??Здійсніть юридичний аналіз кожної із ситуацій. Обґрунтуйте свою відповідь.
 
Зразок розв’язання задачі Якщо задачу оцінюють у 6 балів, то маю надати відповідь щонайменше на шість викликів. Для початку спробую здійснити аналіз задачі послідовними кроками.
 
1-й крок. З’ясовую, якими правовідносинами регульовано зазначені проблеми. Вочевидь, що всі ці три ситуації регулюють норми конституційного права та інституту виборчого права.
 
2-й крок. Визначаю нормативно-правову базу. Нормативно-правовою базою є Конституція України, Закони України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про вибори Президента України» та Указу Президента України «Про положення про порядок здійснення помилування».
 
3-й крок. На які підпитання мушу надати відповідь?
 
Перша ситуація. Чи має право голосу засуджений громадянин? Чи може голосувати засуджений, якому у день виборів виповнилося 18 років? Знаю, що право голосу мають громадяни з 18 років. А от у день виборів чи наступного дня? Пригадую, що в кримінальному праві, якщо 14-річний неповнолітній у день народження вчинив злочин, наприклад вбивство, то суб’єктом злочину він стане з 00 годин наступного дня. Можливо, й у цій задачі використати дану аналогію… Пригадав! На день проведення, а не наступного дня!
Перша перемога!
 
Чи мають право голосу засуджені на місцевих виборах? Тут пастка… Моделюю ситуацію. Обираємо сільського голову. Територіальна громада села нараховує 520 жителів. На території сільської ради розташована виправно-трудова колонія. Засуджених — 600 осіб. Хто буде сільським головою, якщо засуджені матимуть право голосу на місцевих виборах? Звідси і висновок: здійснення виборчого права припиняється для осіб, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.
 
Друга ситуація. Чи проголосує виборець Лиходієнко? Перше, на що звертаю увагу: чи засуджений Лиходієнко? Вочевидь, що ні, бо суддя обрав запобіжний захід. Пам’ятаю і про презумпцію невинуватості, тобто винуватою особа може бути визнана в обвинувальному вироку суду, що набрав законної сили, а відтак Лиходієнко має право голосу. А як же він проголосує? Пригадую, що голосувати за межами виборчої дільниці можуть виборці, які є інвалідами, мають листок непрацездатності, здається, і все. Але ж Конституція України гарантує реалізацію виборчого права. Тому застосовую аналогію закону, яка відбувається в разі подолання прогалин у законодавстві для одиничного, конкретного випадку.
 
Отож, якщо Ліходієнко подасть заяву у дільничну виборчу комісію, то своє виборче право реалізує.
 
Нарешті, третя ситуація. Чи має право голосувати засуджений до довічного позбавлення волі? Якщо має, то де і як зможе реалізувати своє право, не уміючи читати? Я знаю, що в Основному Законі зазначено вичерпний перелік категорій громадян, які не мають права голосу, і особи, які довічно позбавлені волі, відсутні в переліку. Як же він прочитає бюлетень? Варто зазначити, що ніхто не має права бути присутнім в кабіні для таємного голосування. Винятки встановлено для громадян, які мають фізичні вади і не можуть самостійно заповнити бюлетень. Так… А наш випадок? Знову аналогія закону чи розширене тлумачення? Вдома подумаю, а напишу: аналогія закону.
 
І остання проблема. Чи може новообраний Президент помилувати засудженого, навіть з таким дивним ім’ям та прізвищем, як Джиммі Громило? Чи має Президент право помилувати? Так, має. Але засуджений до довічного позбавлення волі має право подати клопотання про помилування після відбуття не менше двадцяти років призначеного покарання. Ну, нарешті, подолав задачу.
 
 
(Продовження в наступних номерах)
Dounload PDF

Відгуки читачів