Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Не дай СНІДу шансу! Сценарій виховного заходу

К. К. Ткачук,Волинська обл.


 1 -й ведучий. Доброго дня!

Ми — учні звичайної школи, громадяни ХХІ сторіччя.
 
У спадщину від наших предків нам дісталося багато проблем, які ми мусимо розв’язувати.
 
2 -й ведучий. Але одна проблема нас хвилює найбільше. Це — наркоманія та ВІЛ/СНІД.
 
1 -ша ведуча. У 1988 р. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Це пов’язано з тим, що синдром набутого імунодефіциту (СНІД) набув масштабів пандемії.
 
2 - га ведуча. Найбільше від поширення цього небезпечного захворювання страждає молодь — 70 % інфікованих — це люди віком від 18 до 30 років.
 
1 -ша ведуча. У цей день чимало людей на всій планеті прикріплюють до одягу червону стрічку...
 
2 - га ведуча. …як символ усвідомлення важливості проблеми СНІДу та наркоманії... як символ протесту проти дискримінації щодо ВІЛ-позитивних людей.
 
1 -й в едучий. Як символ надії на те, що людство обов’язково переможе цю хворобу. Адже наркоманія та СНІД — це «зброя масового знищення» людей.
 
Запрошуємо до перегляду міні-вистави. 
 
«Театр тіней»
 
На сцені біла ширма. Дії за нею освітлюють настільною лампою. За ширмою — силуети молодих людей, які виявляють одне до одного ніжні почуття (звучить мелодія). З’являється силует вагітної жінки. Чути голос дитини.
 
Дитя. Я вже є! Я вже тут!!! Я жива! Як тут затишно й тепло. Який прекрасний цей світ. Як добре, що я є!
 
З’являються силуети тата і мами. У руках цигарки. Курять. Чути стривожений голос дитини (звучить тривожна мелодія).
 
Дитя (кашляє). Ой, що сталося? Чому так важко дихати? Невже там, нагорі, якась пожежа? Я задихаюся в цьому димові! Годі, не треба!
 
Звучить пісня «А хто п’є — тому наливайте…» Виходять мама й тато. Батько із пляшкою й склянками. Розпивають спиртні напої.. Мамі стає погано.
 
Гучна музика стихає, лунає ніжна мелодія.
 
Дитя. О, Господи! Що це?! Що сталося? (Стогне.) Ой, як нестерпно болить голова… Мамо, чи чуєш ти мене? Допоможи! Я боюся, що можу померти!
 
Знову тривожна мелодія. З’являються тато і мама. Тато пропонує шприц із наркотиком. Роблять ін’єкцію. Мама непритомніє.
 
Дитя. О, мамо, мамо! Навіщо ти це зробила? Я помираю. Я ще не бачила сонця! Моє обличчя жодного разу не пестив вітер! Я ніколи не дізнаюсь, як пахнуть квіти, як розправляє крильця метелик перед тим, як летіти. Мамо, це ти вбила мене!
 
Виходить лікар.
 
Лікар. На жаль, дитину врятувати не вдалося. Це мала бути красива дівчинка з чорним густим волоссячком. Шкода. До цього не можна звикнути. Щоразу, коли таке трапляється, я плачу і тягнуся до валідолу. Але така моя робота. Дитина померла. Мама, якщо її можна так назвати, у дуже важкому стані. Із нею буде все гаразд, крім одного: вона ніколи не зможе мати дітей! Дівчата, вас так багато в цьому залі, кожна молода, красива. У вас попереду велике, гарне життя. Але один необдуманий крок може все зіпсувати…
 
На сцену виходять четверо учасників із запаленими свічками, на яких написи: народження, юність, молодість, зрілість.
 
1 - й. Коли народжується людина, загорається вогник її життя. Протягом юності, молодості та зрілості цей вогник стає більш яскравим та потужним, набирає нових кольорів і відтінків.
 
2 - й. Як довго він полум’янітиме, залежить від самої людини.
 
3 - й. У хворих на СНІД свічка життя гасне дуже рано.
 
4 - й. Недуга забирає красивих і молодих, які могли б стати видатними людьми, жити довго й щасливо.
 
Ведуча. Наступна сторінка нашого виступу присвячується видатним особистостям, які в розквіті сил та творчої наснаги пішли з життя через страшну хворобу — СНІД!
 
 
Світло згаслих зірок…
 
Звучить тиха музика.
 
Читець
У драмі людській небагато дій:
Дитинство, юність, молодість і зрілість.
Роби, що хоч, ридай або радій.
Неси свій хрест.
Все інше — позосталість.
Настане час — і піде все в архів,
Уламки долі винесе на сушу.
Життя — спокута не своїх гріхів,
Життя — це оббирання з реп’яхів,
Що пазурями уп’ялися в душу.
Л. Костенко
 
Ведуча. «Час розкидати каміння, час каміння збирати...». Цей вислів із Книги Еклезіаста означає, що для кожної події зверху визначено свій час. Що є вік XXІ?
 
Ведучий. У пам’яті людства є багато прикладів, від яких холоне в жилах кров. Достатньо згадати епідемії чуми, холери, віспи та інших інфекцій… Відомо, що тільки в ХIV столітті «чорна смерть» — бубонна чума — викосила від чверті до третини населення Китаю, Індії, Європи. Але навіть письменники-фантасти не змогли передбачити, що наприкінці другого тисячоліття нашої ери виникне інша загроза для людства.
 
Читець. Легенди 60-х вмирали від наркотиків, алкоголю і особливо — від СНІДу.
  • Січень 1971 року — королева блюзу і рок-н-ролу Дженікс Джоплан умерла від передозування героїном.
  • 1970 рік — гітарний геній Джимі Хендрікс задихнувся від суміші спиртного і наркотиків.
  • Смерть легендарного Курта Кобейна, соліста групи «Нірвана», — також наслідок захоплення наркотиками.
 
1 - й. У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї «Роздолля роздумів» (“Den Kraum”). Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами.
 
Людей, чиї прізвища стоять на кам’яних глибах, поєднує одне — вони досягли успіху (адже серед них музиканти, філософи, художники, танцюристи, класики, авангардисти), але стали жертвами СНІДу.
 
На плиті алеї «Роздолля роздумів» є такий напис:
 
1 - й. «Рудольф Нурієв (17.03.1938–20.11.1992)»
 
Рудольф Нурієв досяг успіху. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. (Пропонується перегляд відеозапису виступу Р. Нурієва).
 
Соліст театру імені С. Кірова (нині Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі), зірка Лондонського королівського балету, директор балетної трупи Паризької Гранд-опери… Світ захопила хвиля «рудольфоманії»: тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках Землі. Він знімався у кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постановки для різних компаній. Та всі творчі життєві плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.
 
2 - й. 1984 року великому танцівникові повідомили, що він інфікований вірусом імунодефіциту людини. Спочатку цю звістку Нурієв сприйняв спокійно, бо розраховував вилікуватися за допомогою своїх грошей. Відтоді він витрачав на лікування до 2 мільйонів доларів США на рік.
 
3 - й. Сподівання виявилися марними. Стан здоров’я погіршувався. Останні сто днів свого життя Нурієв провів у Парижі. «Тепер мені кінець?» — постійно запитував він лікарів.
 
Його кінець настав. Життя перервалося СНІДом. Рудольфа Нурієва поховано на російському цвинтарі Сен-Женев’єв де Буа під Парижем поруч із могилою кінорежисера Андрія Тарковського…
 
4 - й. Ще одна сумна історія. Фреді Меркюрі та його рок-гурт «Queen» швидко набули популярності. Їхні пісні користувалися незмінним успіхом. Новаторське використання відео, створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів та музики до кінофільмів — усе сприяло шаленому успіхові групи. Фреді Меркюрі стає одним із найбагатших музикантів британської шоу-індустрії. (Пропонується відеозапис виступу групи «Queen»).
 
5 - й. Він досяг успіху, але загинув від СНІДу. Останні дні життя Меркюрі були жахливі. Він уже не міг їсти, погано бачив і говорив, важко дихав, нікого не впізнавав. Залишався байдужим до своєї колекції антикваріату, не помічав купи листів та листівок від прихильників, не цікавився реакцією на заяву від його імені: «Хочу підтвердити: аналіз моєї крові виявив вірус імунодефіциту людини. У мене СНІД. Я тримав цю інформацію в секреті, щоб зберегти спокій рідних та близьких. Та настав час повідомити правду моїм друзям та прихильникам. Сподіваюся, що всі вони об’єднаються в боротьбі з цією жахливою хворобою». Незабаром Фреді не стало… (Відеозапис «Останні зйомки Фреді Меркюрі»).
 
6 - й. Рок Хадсон, Майлз Девіс, Курт Рааб, Жан-Поль Арон, Хорс Біпек, Віто Руссо, Мішель Гі, Мішель Фуко, Ентоні Перкінс, Кейт Херинг, Лі Берейс, Арні Зап, Брюс Четвін… — вони стали жертвами СНІДу, їх та багатьох інших увіковічнили на алеї «Роздолля роздумів».
 
7 - й. У боротьбі з поширенням ВІЛ/СНІДу є один вихід — профілактика. Але виникають запитання: профілактика від чого? Профілактика якими засобами? Тож передусім з’ясуймо відповідь на запитання «Що ж таке ВІЛ/СНІД?»
 
8 - й. ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини. Він є збудником захворювання на ВІЛ-інфекцію.
 
9 - й. СНІД — це синдром набутого імунодефіциту, остання стадія захворювання на ВІЛ-інфекцію.
 
(Перегляд відеоролика про ВІЛ/СНІД).
 
10 - й. Заходи профілактики ВІЛ-інфікування здійснюються на державному та індивідуальних рівнях.
 
11 - й. Державні установи проводять тестування на ВІЛ-інфекцію, здійснюють контроль за донорськими органами та кров’ю, забезпечують дотримання заходів безпеки в медичних установах для уникнення інфікування через нестерильні інструменти.
 
12 - й. Уповільнити поширення ВІЛ-інфекції можна й завдяки доступу до антиретровірусної терапії.
 
13-й. Та все ж одним із найефективніших заходів протидії епідемії є профілактична освіта.
 
14 - й. Відтоді, як було відкрито ВІЛ, минуло майже 30 років. За цей час епідемія ВІЛ/СНІДу охопила планету. Найбільше постраждали регіони, які не спромоглися мобілізувати ресурси й політичну волю на подолання епідемії. Серед них — країни Центральної і Південної Африки.
 
15 - й. В останні роки на мапі світу з’явилися нові гарячі точки епідемії: Індія, країни Східної Європи і Центральної Азії. На жаль, Україна належить до країн «нової хвилі», які найбільше потерпають від епідемії.
 
16 - й. Епідемію ВІЛ/СНІДу можна здолати! Але зробити це можливо лише об’єднаними зусиллями міжнародної спільноти, урядів усіх країн світу, державних установ, бізнесу, громадських організацій, кожної місцевої громади, родини й кожної людини незалежно від її ВІЛ-статусу.
 
17 - й. В Україні є сотні урядових і неурядових організацій, діяльність яких спрямована на подолання епідемії.
 
18 - й. Це і «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» — підрозділ міжнародної неурядової організації, створеної у 1993 році. З 2004 року реалізує програму «Подолання епідемії ВІЛ/СНІД в Україні», підтриману Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. 
 
19-й. Це і Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ, — благодійна організація, що представляє інтереси ВІЛ-позитивних людей, реалізує проекти з надання медичних, психологічних та юридичних послуг, організовує групи взаємодопомоги, проводить акції до Дня пам’яті жертв СНІДу.
 
2 0 - й. Це і Фонд Олени Франчук «АнтиСНІД», що займається створенням соціальної реклами і проведенням масових акцій з метою профілактики ВІЛ/СНІДу та формування толерантного ставлення до людей, які живуть із ВІЛ.
 
21 - й. Світ, у якому понад 40 млн людей живуть із ВІЛ, не може відгородитися від них. Але й нині стигма та дискримінація ВІЛ-позитивних є поширеним явищем.
 
22-й. Стигма (тавро) — уявлення, що існує в суспільстві, згідно з яким певні якості людей або їхня поведінка є ганебними й аморальними. Про СНІД склалося уявлення, що це хвороба тих, хто вживає ін’єкційні наркотики, працівників секс-бізнесу і гомосексуалістів. Тому коли дізнаються, що хтось є ВІЛ-позитивним, до нього починають ставитися з відразою.
 
23 - й. Стигма у дії — це вже дискримінація (порушення або позбавлення людини будь-яких її
прав через колір шкіри, стать чи стан здоров’я). Дискримінація ВІЛ-позитивних людей має різні форми і прояви: від вимог ізолювати їх від суспільства до звільнень із роботи, неприйняття до школи, погроз і образ на їхню адресу.
 
24 - й. На долю нашого покоління випало серйозне випробування — створити сім’ю і виховати здорових дітей в умовах епідемії ВІЛ/СНІДу. Попередні покоління людства не знали подібних загроз. Але те, що найбільше цінувалось у всі часи — дошлюбна цнотливість і подружня вірність, — допоможе і нам. Адже це найкращий захист від ВІЛ. Як і золоте правило моральності: «Стався до інших так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Воно додасть сили протидіяти дискримінації і підтримувати людей, які цього потребують.
 
25 - й. І ми вміємо це робити! Підтримка ВІЛ-позитивних є нашим обов’язком! Яскравим прикладом такої поведінки є наші співвітчизники, що були учасниками «Фабрики зірок».
 
(Відеоролик «Федір Фендриков і фабриканти»).
 
Всі учасники
Як почуєш — серце завмирає,
Від СНІДу наслідки сумні,
Від нього ліків ще немає,
Тому ми скажем:
 
Усі разом:
СНІДу — НІ!
Dounload PDF

Відгуки читачів

  • ольга бикан

    28 жовтня 2019

    на високому рівні