Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Треба встигнути скористатися чинними соціальними відпустками

Гапєєв Л. В., юрист, член Національної спілки журналістів України


Нині у суспільстві, серед фахівців та представників профспілок активно триває дискусія стосовно проекту Трудового кодексу України (далі ТК). Порівняно із чинним Кодексом законів про працю України, який має 265 статей, проект ТК має 398 статей. Враховуючи вагому роль цього законодавчого акту в розвитку соціально-економічної сфери країни, парламентські експерти вважають, що прийняття його остаточного варіанта доцільне лише після широкого суспільного обговорення, з урахуванням думки науковців і практиків у цій галузі та за результатом узгодження з представниками сторін соціального діалогу.

 

Враховуючи антисоціальну спрямованість практики ухвалення парламентом так званих «антикризових» законів наприкінці грудня 2014 року, беручи до уваги суттєві недосконалості й наявні суперечності проекту Трудового кодексу (ТК), варто скористатися своїми правами, які на сьогодні діють, адже із скасуванням Закону «Про відпустки» (після набрання чинності ТК) законодавці навряд чи повернуть людям втрачене. Варто просто бути реалістами… Тому доцільно скористатися різними видами відпусток, які ще не скасовані.
 
1. Уважно почитайте колективний договір та зверніть увагу на чинні норми щодо конкретних відпусток. За можливості, варто отримати невикористані види відпусток таким чином, щоби їх початок припадав на кінець 2015 року або на початок 2016 року, а термін дії й завершення конкретної відпустки може припасти й на термін дії в часі нового ТК. Оскільки усі види відпусток (окрім щорічної) за чинним Кодексом законів про працю України не передбачено ділити на частини та усі відпустки розраховують саме в календарних днях, то за наявності підстав можете подати роботодавцю заяви про надання невикористаних відпусток за попередні робочі роки. Практично доцільно щодо кожної окремої відпустки подати окрему заяву, а розрахувати так, щоб між різними відпустками був проміжок вихідних днів. Таким чином можете певні дні зекономити.
 
2. На підставі ст. 19 чинного Закону «Про відпустки» жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України). Отож, можна оформити 10 днів цієї додаткової соціальної відпустки, скажімо, за 2014 рік. Потім вийти на декілька днів на роботу, а з понеділка (робочий день) наступного тижня оформити ще одну соціальну відпустку за 2015 рік. Заяви про надання відпусток можна подати завчасно, навіть за 3–4 тижні наперед, щоби бути впевненими у їх оформленні після особистого підпису в наказах.
 
3. Напевно, цілком законослухняні керівники (роботодавці) в основному не зацікавлені у тому, щоби накопичувати борги за невикористані відпустки перед своїми працівниками. Адже для державних бюджетних установ економічно й фінансово не вигідно виплачувати працівникам під час звільнення грошові компенсації за всі дні не використаних видів відпусток, на які мають право працівники.
 
4. Можна порадитися із профспілкою та спільно із роботодавцем визначитися, які саме норми доцільно запровадити в колективному договорі, щоб покращити становище та мотивацію працівників, порівняно із проектом ТК. Адже проект ТК має так звані «відсилочні» норми про те, що різні аспекти (практичні ситуації) врегульовують колективним договором.
 
5. Відповідно до ст. 197, ст. 287 проекту ТК, працівникам із сімейними обов’язками (мати, батько, усиновлювач, опікун, піклувальник, прийомні батьки), які мають двох і більше дітей віком до 15 років, дитину-інваліда або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку, усиновлювачу, опікуну, які виховують дитину віком до 15 років або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, щороку надається оплачувана соціальна відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування днів державних і релігійних свят. Право на цю відпустку виникає в календарному році, у якому з’являються названі підстави, і зберігається в календарному році, у якому ці підстави втрачаються.
 
6. За чинними нормами Закону «Про відпустки» у поточному році можна використати соціальну відпустку за цей рік та за попередні роки. Після ухвалення Трудового кодексу додаткову соціальну відпустку 10 днів можна буде використати лише за конкретний календарний рік. Тому і роботодавцям, і працівникам невикористані відпустки треба швидше оформити.
Dounload PDF

Відгуки читачів