Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Технологія маркетрі за заміни шпону самоклейною плівкою. Майстер-клас

С. Б. Вовк, учитель трудового навчання, технологій та креслення вищої категорії, старший учитель ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2, м. Хоростків, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.


У варіативній складовій програмного матеріалу з трудового навчання в 7–9 класах за новою програмою для вивчення запропонований модуль «Технологія оздоблення виробів із деревини мозаїкою».

Технологія оздоблення виробів із деревини, металу, рогу та інших матеріалів відома ще з часів скіфської культури. У Києві в Софійському соборі збереглися такі вироби, що є історичними пам’ятками XI ст. Їх фрагменти оздоблювали технологіями, які народні умільці застосовують і нині. Однією з них є мозаїка. Це орнаментальне або сюжетне зображення, виконане з однорідних або різних матеріалів (камінь, скло, керамічна плитка, деревина).

 
Залежно від матеріалів, які використовують, прийомів виконання та художніх особливостей є кілька видів мозаїки по деревині: інтарсія, інкрустація, маркетрі.
 
Інтарсія — це зображення або узори, які виконують шляхом уклеювання тонких пластинок деревини іншої породи у вирізані на поверхні виробу заглиблення.
 
Інкрустація — це оздоблення врізаними в поверхню деревини пластинками із металу, слонової кістки, перламутру та інших матеріалів. При цьому врізування (вставки) розташовані на одному рівні з оздоблюваною поверхнею і відрізняються від неї тільки кольором або матеріалом.
 
Маркетрі — це наклеювання рисунка, набраного зі шматочків шпону різних порід дерев, на поверхню виробу.
 
 
Моїм вихованцям дуже сподобалася саме технологія маркетрі.
 
 
Технологія маркетрі
  • Перший етап роботи. Контури допоміжного рисунка (ескізу), виконаного в натуральну величину й у кольорі, переводять на кальку. Комбінований рисунок через копіювальний папір переносять на фоновий шпон.
  • Другий етап — вирізування гнізд і вставок окремих елементів мозаїчного набору.
  • Третій етап — приклеювання набору на основу (облицьовування). Клей наносять рівномірним шаром на основу й накладають на неї набір (покритий клейовими стрічками) лицьовим боком угору. Приклеєний до основи мозаїчний набір витримують під тиском між щитами, стягнутими струбцинами. Після висихання з набору акуратно знімають клейову стрічку і циклею вирівнюють поверхню мозаїки.
  • Останній етап роботи — шліфування дрібно-зернистою шліфувальною шкуркою, покриття лаком і полірування поверхні.
 
Ознайомившись із технікою виконання, інструментами та матеріалами, я зрозуміла, що це не для нас. Потрібних стамесок, шпону в школі немає, купити браку коштів. Я почала шукати альтернативу. Результат не забарився. Як кажуть, було б бажання, а можливості знайдуться. Мені в голову прийшла цікава ідея: замінити шпон самоклейною плівкою. Самоклейку використовують для обклеювання меблів. Тому її малюнок за структурою схожий на дерево. Сам матеріал недорогий, та й з інструментів знадобляться лише звичайні ножиці. Дітям дуже сподобалася така практична робота. За основу для мозаїки вони приносили кухонні дощечки, фанеру, а дехто просто картон. Такий виріб може бути подарунком мамі на кухню (якщо це кухонна дошка) або сувеніром.
 
Послідовність виконання практично така сама, як у «справжньому» маркетрі, але набагато простіша.
 
 
ТЕХНОЛОГІЯ МАРКЕТРІ ЗА ЗАМІНИ ШПОНУ САМОКЛЕЙНОЮ ПЛІВКОЮ (МАЙСТЕР-КЛАС)
 
Матеріали й інструменти: картон (2 шт.); олівець; копіювальний папір; ножиці; самоклейна плівка; основа для мозаїки.
 
Повторюємо правила безпечної праці під час роботи з ножицями.
 
  • Перший етап роботи
Підбираємо малюнок та переносимо його через копіювальний папір на картон у двох екземп лярах.
  • Другий етап роботи
Усі деталі нумеруємо на обох екземплярах, позначаємо колір, перший малюнок вирізаємо окремо по деталях, а другий (пронумерований ) тримаємо перед собою, щоб потім бачити, куди яку деталь клеїти.
  • Третій етап роботи
Підбираємо самоклейну плівку двох або трьох кольорів. Прикладаємо вирізані з картону деталі до плівки, обмальовуємо й теж нумеруємо. Важливо звертати увагу учнів, щоб під час перенесення всі деталі розміщували одним боком (цифрами донизу або доверху). У вас може постати запитання: для чого так багато зайвої роботи з деталями на картоні, коли можна відразу перенести малюнок на плівку. Якщо вирізати деталі й розкласти їх у хаотичному порядку, то й самоклейку зекономимо, і сам виріб матиме природніший вигляд за рахунок напрямку малюнка деревини, що на плівці. Далі вирізаємо деталі виробу.
  • Четвертий етап роботи
Наклеюємо деталі на основу. За основу беремо дощечки, фанеру. Якщо немає деревини, то можна використати картон.
Dounload PDF

Відгуки читачів