В. С. Шевчик, учитель біології та хімії Холмінської ЗОШ, Корюківський р-н, Чернігівська обл.
Урок має забезпечити вдосконалення навичок писати рівняння хімічних реакцій, виконувати хімічні експерименти. Презентації до уроку дадуть можливість старшокласникам уявити й побачити, якими різноманітними бувають синтетичні мийні засоби й мило, як їх використовують у повсякденному житті, спростують думку про шкідливість жирів і доведуть, що жири дуже корисні для організму. Завдяки цьому уроку учні навчаться правильно вибирати синтетичні мийні засоби, мило, продукти харчування, щоб це не зашкодило їхньому здоров’ю й навколишньому середовищу.
Цілі: розширити й поглибити знання учнів про біологічну роль жирів; з’ясувати, в чому полягає мийна дія мила, які суміші називають мийними засобами, який їхній склад і властивості, чим вони відрізняються за своєю мийною дією від мила; розкрити значення мила й синтетичних мийних засобів у житті людини; закріпити вміння писати рівняння хімічних реакцій, проводити досліди з речовинами, аналізувати й робити висновки про користь або шкоду використання жирів, мила й синтетичних мийних засобів для власного здоров’я й навколишнього середовища в цілому.
Обладнання: зразки різних видів мила й синтетичних мийних засобів, хімічні стакани, вода.
Методи роботи: проблемна ситуація, індивідуальна творча робота, хімічний експеримент, мозковий штурм.
Тип уроку: урок-конференція.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учні заздалегідь вибирають об’єкт досліджень і форму представлення результатів роботи, працюють індивідуально або групами.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя про мету й завдання уроку-конференції.
Розмова двох дівчаток-восьмикласниць. Перша учениця каже: «Я дізналася, що якщо не вживати жирів, то тоді не буде зайвої ваги». Друга продовжила: «Так, краще жирів узагалі не вживати, бо від них тільки шкода».
Учитель. Скажіть, будь ласка, в чому основна помилка цих учениць. Що вам відомо про значення жирів і чи вони дійсно шкідливі, через що їх не потрібно вживати?
(Обговорення ситуації)
Сьогодні ми з допомогою наших дослідників спростуємо ще не одну помилкову думку, яка стосується жирів, і ви по-іншому будете ставитися до цих речовин.
Перед вами виступлять учні, які досліджували не відомі вам властивості жирів.
Перший учень підготував повідомлення «Здорове харчування, або Вся правда про жири в продуктах харчування». (Виступ учня)
Другий учень підготував презентацію «Біологічна роль жирів». (Виступ учня)
Коли ми з вами вивчали жири, то ознайомилися з милами. Що це за сполуки? Як їх одержують? Напишіть рівняння реакції. Назвіть сполуки.
Сьогодні ви побачите й почуєте про сполуки, які називають милом:
Чим раніше мили тіло наші пращури й чим прали одяг?
Які бувають сорти й види мила?
Як виробляють мило?
Чому мило милить?
Отримати відповіді на ці та інші запитання вам допоможе група дослідників:
1-й учень — повідомлення «Історія миловаріння».
2-й учень — «Подорож за милом різними країнами світу».
3-й учень — презентація «Мило».
4-й учень — повідомлення «Як і чому мило видаляє бруд?».
5-й учень — демонстрація досліду «Як мило милить у твердій і м’якій воді».
З розвитком цивілізації та поширеним використанням мила постала потреба у створенні нових миючих засобів, які б задовольняли зростаючі вимоги видаляли різноманітні забруднення в жорсткій воді й за низьких температур. Так з’явилися синтетичні миючі засоби.
Зараз від першого доповідача ви прослухаєте коротенький історичний екскурс про винахід СМЗ у різних країнах світу. (Доповідь учня)
Які є види синтетичних мийних засобів, який вони мають склад і властивості? Про це ви дізнаєтеся, переглянувши презентацію «Синтетичні миючі засоби». (Перегляд презентації)
Зрозуміти, чим відрізняється мийна дія мила і СМЗ, вам допоможе демонстрація досліду «Порівняння властивостей мила й синтетичного мийного засобу». (Дослід)
Ми так звикли використовувати синтетичні мийні засоби, що вже не уявляємо наше життя без них. «Чистота — запорука здоров’ю!» — це гасло відоме багатьом із нас із далеких часів дитинства, але не всі замислюються над тим, у який спосіб вона досягається. Про це ви дізнаєтеся, прослухавши повідомлення «Темні сторони синтетичних миючих засобів» і «Що знають українці про загрози СМЗ». (Доповіді учнів)
Сьогодні ми прослухали й побачили цікаву інформацію про жири, мило, синтетичні мийні засоби. Маю надію, що вона допоможе вам у дорослому житті.
Ви будете знати, що корисно і шкідливо для вашого здоров’я, а його, як ви знаєте, треба берегти змолоду.
III. Підбиття підсу мків, виставлення оцінок
IV. Домашнє завдання
Вивчити параграф підручника.