Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Десять порад батькам майбутніх першокласників

О. П. Демиденко


1
 
ПОЧИНАЙТЕ ЗАБУВАТИ ПРО ТЕ, ЩО ВАША ДИТИНА МАЛЕНЬКА
 
Доручіть їй посильну хатню роботу, ви значте коло її обов’язків. Зробіть це якомога м’якше: «Ти в нас такий уже дорослий, ми вже можемо доручити тобі помити посуд (витерти підлогу, пил, винести сміття та ін.)».
 
 
2
 
ЗАЛУЧАЙТЕ ДИТИНУ ДО ВИРІШЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ПРОБЛЕМ СІМ’Ї
 
Поступово привчайте її порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте малюку грошей на морозиво, порівнявши при цьому ціну на нього й інший продукт). Доводьте до відома про відсутність грошей у сім’ї, запрошуйте разом піти на закупи.
 
 
3
 
ВИЗНАЧТЕ СПІЛЬНІ ІНТЕРЕСИ
 
Це можуть бути як пізнавальні (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві інтереси (обговорення сімейних проблем). Беріть участь в улюблених заняттях своїх дітей, проводьте з ними вільний час не «поруч», а «разом». Для цього досить переглянути разом фільм, пограти в «солдатики», збудувати фортецю зі снігу, щиро поговорити. Не відмовляйте дітям у спілкуванні, адже дефіцит спілкування — одна з найбільших сімейних хиб.
 
 
4
 
НЕ СВАРІТЬ, А ТИМ БІЛЬШЕ НЕ ОБРАЖАЙТЕ ДИТИНУ, ОСОБЛИВО У ПРИСУТНОСТІ СТОРОННІХ
 
Поважайте почуття й думку дитини. На скарги оточення, навіть вихователя чи вчителя, відповідайте: «Дякую, ми вдома обов’язково поговоримо на цю тему». Пам’ятайте про педагогічний закон виховання: довіряти, не вважати поганим, вірити в успіх і здібності («ти можеш», «у тебе все обов’язково вийде», «я в тебе вірю»).
 
 
5
 
НАВЧІТЬ ДИТИНУ ДІЛИТИСЯ СВОЇМИ ПРОБЛЕМАМИ
 
Обговорюйте конфліктні ситуації, що виникли у спілкуванні дитини з ровесниками чи дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію. Намагайтеся з’ясувати об’єктивно: не вважайте, що ваша дитина завжди має рацію. Прислухайтеся до думки інших дітей.
 
 
6
 
ЧАСТІШЕ РОЗМОВЛЯЙТЕ З ДИТИНОЮ
 
Розвиток мовлення — запорука хорошого навчання. Були в театрі (цирку, кіно) — нехай розкаже, що їй найбільше сподобалося. Слухайте уважно, ставте питання, щоб дитина відчувала, що вам це справді цікаво. Разом вигадуйте різні фантастичні історії — про предмети, речі, явища природи. Ваша дитина повинна бути фантазером.
 
 
7
 
ВІДПОВІДАЙТЕ НА КОЖНЕ ПИТАННЯ ДИТИНИ
 
Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не вичерпається. Також вдавайтеся до довідкової літератури («Подивімось разом у словнику, енциклопедії»), привчайте дітей самостійно користуватися довідниками енциклопедіями, а не чекати завжди вашої відповіді.
 
 
8
 
НАМАГАЙТЕСЯ ХОЧ ІНОДІ ДИВИТИСЯ НА СВІТ ОЧИМА ВАШОЇ ДИТИНИ
 
Бачити світ очима іншого — основа взаєморозуміння. А це означає — поважати індивідуальність дитини, знати, що всі люди різні і мають право бути такими!
 
 
9
 
ЧАСТІШЕ ХВАЛІТЬ, ПИШАЙТЕСЯ ВАШОЮ ДИТИНОЮ
 
На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Усе неодмінно вийде, лише треба кілька разів спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, лише потрібно трішечки їй допомогти. Хваліть словом, посмішкою, ласкою й ніжністю, а не подарунком чи солодощами як заохочення.
 
 
10
 
НЕ БУДУЙТЕ ВАШІ ВЗАЄМОСТОСУНКИ НА ЗАБОРОНАХ
 
Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Пояснюйте причини, обґрунтованість ваших вимог, за можливості запропонуйте альтернативний варіант. Повага до дитини зараз — фундамент поважного ставлення до неї зараз і в майбутньому. Ніколи не користуйтеся формулюванням «Якщо…, то…» (якщо «прибереш свої речі, дозволю дивитися телевізор») — це згубно впливає на виховання особистості — дитина приймає позицію «ти — мені, я — тобі».
 
Dounload PDF

Відгуки читачів