Мишенята і кошенята. Заняття з розвитку дрібної моторики у дітей з порушенням зору (5-й рік життя)

Т. О. Світлична, м. Харків


Мета: сприяти розвитку дрібної моторики пальців рук, використовуючи пальчикові ігри та ігри з предметами; удосконалювати керованість та рухливість м’язів пальців рук, координацію дрібної моторики; розвивати зв’язне мовлення; учити відповідати на запитання простими поширеними реченнями, узгоджуючи слова між собою; сприяти зорово-руховому розвитку, скоординованості очей та рук, розвитку тактильних відчуттів, формо- та кольоросприймання; розвивати окомір, загальну моторику, логічне мислення, уміння орієнтуватися в мікро-та макропросторі; виховувати дружні стосунки.

Матеріал: «чарівна паличка»; дзеркало; шапочки кошенят та мишенят; горіхи; настільна гра «Футбол»; клубки; дуги; прищіпки; різнокольорові губки; сухий басейн; геометричні фігури; обруч; кубики, кульки, різні за розміром та кольором; шишки; лазерна вказівка; шматочки кольорових дротів; шнурівки; кришечки до дидактичної гри «Кольорові кришечки»; квасоля; соняшникове насіння; тарілочки; фони.

 

ХІД ЗАНЯТТЯ
 
 
1 Організаційний момент
 
Логопед. Діти!
Я поспішала у садок, зустріла фею із казок.
Я з нею розмовляла, я їй розповідала,
Як дружать у садочку хлопчики й дівчатка,
Як дружно живуть в групі всі мої малята.
Що радісні, привітні, ніколи не сваряться,
Як їм цікаво разом гратися й сміятися.
І фея попросила вас, малят,
Подружити між собою кошенят та мишенят.
І паличку чарівну вона мені дала,
Щоб паличка чарівна нам допомогла.
(Демонструє дітям чарівну паличку.)
Допоможемо подружитися кошенятам
та мишенятам?
Тоді зручно всі сідайте,
(Діти сідають на килим навколішки.)
Заплющте оченята, будемо зараз чаклувати.
Один, два, три, чотири, п’ять —
Очі ще не розплющувати!
Паличка чарівна до кого торкнеться,
Той очі розплющує та себе оглядає.
 
На дітей надягає шапочки кошенят та мишенят, торкається паличкою. Діти розплющують очі.
 
 
2 Дидактична вправа «Хто я?» (Робота з дзеркалом)
 
— Ви були лише малята, стали справжні звірята — кошенята й мишенята.
Ой, дивіться, тут сліди! І куди ведуть вони?
 
Діти по слідах крокують за столи.
 
 
3 Пальчикові вправи
 
«ПАЛЬЦІ ПРОКИДАЮТЬСЯ»
Є у кішки нашої 5 кошенят
(Одну руку покласти на стіл.)
І у мишки нашої 5 мишенят
(Другу руку покласти на стіл.)
Але вони ще міцно сплять.
Кошенята прокидаються
(поворушити пальцями однієї руки.)
Й мишенята прокидаються
(Поворушити пальцями другої руки.)
І всі разом потягаються
(Поворушити пальцями обох рук і потягну-
ти їх угору.)
 
 
«ПАЛЬЧИКИ КРОКУЮТЬ»
Потім по порядку виходять на зарядку.
(Пальчиками обох рук «пробігти» по столу
і покласти руки долоньками вниз перед собою.)
Кошенята роблять вправи — 1 (кулак), 2 (реб-
ро), 3 (долонька).
Й мишенята роблять вправи.
(Те саме другою рукою).
Будь уважним, повтори!
(Повторити обома руками одразу.)
Стали сильними звірята
(Руки зігнути в ліктях на столі, пальці —
в кулачки.)
І надвір пішли гуляти.
 
«ПАЛЬЧИКИ ГУЛЯЮТЬ»
Один, два, три, чотири, п’ять —
Кошенята йшли гулять.
(Розгинати пальці однієї руки по одному
з кулачка.)
П’ять, чотири, три, два, один —
Заховалися в свій дім.
(По одному пальці стиснути в кулачок.)
Один, два, три, чотири, п’ять —
Мишенята йшли гулять.
(Розгинати пальці другої руки по одному
з кулачка.)
П’ять, чотири, три, два, один —
Заховалися в свій дім.
(По одному пальці стиснути в кулачок.)
Один, два, три, чотири, п’ять —
Всі звірята йшли гулять.
(Розгинати пальці обох рук по одному з кулачка.)
І зустрілися та порозумілися.
(З’єднати пальці й долоньки обох рук.)
 
 
«ПАЛЬЧИКИ ВІТАЮТЬСЯ»
(Руки, зігнуті в ліктях, стоять на столі, повернуті долонями одна до одної.)
Зараз всі звірята парами стоять.
(По черзі з’єднувати пальці однієї руки з однойменними пальцями другої руки.)
Двоє товстих, двоє спритних, двоє довгих, двоє
хитрих, двоє найменших, найчепурненьких.
Кошенята й мишенята обіймаються і погратися разом збираються.
 
 
4 Ігри з предметами
 
  • «Горішок» (качають між долоньками волоський горіх).
  • «Міцний горішок» (стискають горіх з усієї сили кожною рукою по черзі, 3–4 рази).
  • «Пальчиковий футбол» (по черзі «забивають горішок» у ворота пальцями).
  • «Прокоти клубочок крізь ворітця» (в парах прокочують одне одному клубочок).
  • «Змотай клубочок» (змотують у клубок розмотану нитку).
  • «Покусаємо пальчики» (прищіпку надягають та знімають по черзі з пальця кожної руки).
  • «Перенеси губки» (переносять різнокольорові губки прищіпкою).
  • «Упізнай фігуру на дотик» («сухий басейн»).
  • «Знайди будиночок для геометричної фігури» (розміщують геометричні фігури на ігровому полі за формою та кольором).
 
 
5 Фізкультхвилинка
Дидактична вправа «Відшукай предмет» (за словесним описом).
 
 
6 Вправа для очей «Промінчик»
Стеження очима за промінцем лазерної вказівки.
 
 
7 Всі однакові малята: кошенята й мишенята
 
Люблять бавитися, грати, як дівчатка і хлоп’ятка.
Ох і безлад тут у нас, прибирати все це час!
За столи скоріш сідайте, все на місце розкладайте!
 
Діти сідають за столи і прибирають: складають пазли, нагвинчують кришечки (дидактична гра «Кольорові кришечки»), сортують насіння, добирають кришечки до фломастерів за кольором, працюють зі шнурівками, одягають іграшки.
 
— Усе прибрали, молодці! Кошенята й мишенята, дружно й весело ви грали, нікого не ображали, не сварилися і порозумілися!
 
Заплющуйте оченята, знову будемо чаклувати
(знімають шапочки)!
Один, два, три, чотири, п’ять —
Очі ще не розплющувать.
Кошенята й мишенята стануть хлопцями
і дівчатами.
Один, два, три, чотири, п’ять —
Очі можна розплющувать.
 
 
8 Підсумок
Dounload PDF

Відгуки читачів