Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

«Красиве і корисне» (для учнів 10–11-х класів)

В. В. Корхова, завідувачка бібліотеки ЗОШ, с. Зоряне, Мар’їнський р-н, Донецька обл.


Мета: обговорити значення духовності, творчості в житті людини.

Обладнання: книжкова виставка, цитати відомих людей до теми уроку.

 

ХІД УРОКУ
 
Бібліотекар. У світоглядній культурі людства однією з центральних проблем є проблема духовності. Вічним джерелом проблеми духовності є нестримне прагнення кожної людини визначитися з основами своєї діяльності, показати те, чому людина завдячує, роблячи той чи інший крок у своєму житті.
 
Духовність — це почуття й усвідомлення реальності, яка безпосередньо або опосередковано спрямовує життєдіяльність людини. Духовність — єдність об’єктивного й суб’єктивного щодо визначеності людського життя. Залежно від історичних реалій, обставин життя певної особи духовність має розмаїті форми. Згідно з життєвими прикладами, духовність виявляється у творчій діяльності людини. 
 
Ми працю любимо, що в творчість перейшла,
І музику палку, що ніжно серце тисне.
У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград — красиве і корисне.
М. Рильський
 
Людина творча — людина мистецтва, спроможна перетворити камінь на витвір мистецтва, дерево — на історичну пам’ятку, зробити так, щоб у природі існувала гармонія.
 
Духовність — властивість душі, що дає змогу людині ставити матеріальне в залежність від ідеального, змінювати саму себе.
 
Краса врятує світ. Лише високодуховні люди володіють відчуттям прекрасного. Прекрасне — не лише відчуття, а й усвідомлення того, що здатне приносити їй естетичну насолоду й задоволення. Єднання частин у таке ціле називають гармонією. 
 
Ігнорування краси неминуче призводить
до духовної деградації суспільства, завдає йому
моральних і навіть матеріальних збитків.
О. Довженко
 
Краса здебільшого є певним символом ідеальних культурних цінностей. Різні народи та епохи мають різні канони краси. Особливим виявом краси в мистецтві, наприклад, є художній образ.
 
У народній творчості образ Олени Краси ґрунтується на ставленні людини до вродливості, образ Василини Премудрої символізує мудрість, Марія Моревна — жінку-воїна, суспільну діячку, захисницю, Сестриця Оленка — людяність, ніжність, вродливість, повагу, покірливість.
 
...Людина прагне її, знаходить
і приймає красу без усяких
умов, а так тому тільки, що
вона краса, і з благоговінням
схиляється перед нею,
не питаючи, чим вона корисна
й що можна на неї купити?
М. Реріх
 
Саме тому мистецтво є найпоширенішою формою виховання здатності чуттєво сприймати та виявляти єдність частин у певному цілому, вдало використовуючи для цього зразки прекрасного, гармонійного поєднання.
 
 
Зараз ми з вами з погляду естетики — науки про прекрасне — дізнаємося про віру, надію та любов.
 
Віра. Віра — це почуття й усвідомлення певного ідеалу як вищої сутності, до якого одвічно прагне людина. Тому віра — це беззастережне прийняття людиною обраного нею ідеалу.
 
Віра формується всім життєвим досвідом людини починаючи від її народження. Це — упевненість в існуванні буття, з яким ми зустрічаємося щодня, до якого ми належимо, але яке завжди залишається не таким, яким ми його уявляємо.
 
Віра — основа творчого потенціалу людини, яка забезпечує здатність особистості долати самообмеженість, адже складові внутрішнього світу людини — досвід, знання, чуттєві образи в пам’яті, душа — часто є чинниками, що обмежують творчість.
 
Віра — це умова оновлення душі, її омолодження та відродження.
 
Бібліотекар. У повсякденній життєдіяльності людини її впевненість в існуванні сил, на які можна розраховувати, спирається на особливий стан чуттєвих переживань і свідомості — надію.
 
Надія. Надія — це почуття й усвідомлення людиною необхідності змін. Це цілком природний наслідок найпершого, найпримітивнішого усвідомлення людиною себе, належності до світу.
 
Бібліотекар. Коли в людини виникає бажання єднатися з неосяжним, неприступним, на порозі життя з’являється любов.
 
Любов. Любов — ставлення людини до когось або чогось як такого, без чого не можна жити. Це потреба душі відчувати свою гармонійну єдність із невідомими властивостями та силами світу, бо інакше вона постійно перебуватиме під паралізуючим впливом відчуття жаху перед його неосяжністю. 
 
Бібліотекар. Однозначного поняття «любов» не існує. Тому в кожного з вас є змога розповісти про своє розуміння цього слова.
 
Учні висловлюють свої думки щодо поняття «любов». Лунає пісня В. Висоцького «Я не люблю».
 
Бібліотекар. Ще в XIX — на початку XX століття Лев Толстой проголошував любов єдиним моральнісним і вищим основоположним законом життя. Л. Толстой підкреслював, що для моральнісного світу закон любові є так само обов’язковим і безумовним, як для світу природи — закон тяжіння. Закон любові — це вічний ідеал. Письменник-гуманіст наголошував, що насильство не може бути благом ні за яких обставин. До насильства не можна звертатися навіть тоді, коли тебе б’ють і завдають тобі шкоди. Не тільки на добро, а й на зло слід завжди відповідати добром.
 
Любити — означає чинити так, як хоче інший, підпорядковувати свою волю волі іншого. Чинити насильство — означає робити так, як хочу я, підпорядковувати чужу волю своїй.
 
Надія
Цей світ лукавства і облуди
Я б промінять на край хотів,
В якому вільно дишуть груди
Між темних урвищ і хребтів,
Туди б, з незлобним серцем, в бурю,
На те безлюддя, до стихій!
Волію пустку дику й хмуру,
Таку ж, як дух похмурий мій.
О, як мені з душного світу,
Мов голуб до свого кубла,
У небо грозове злетіти
В кочівлю сонця та орла!
Дж. Байрон
 
Бібліотекар. Феноменом суспільного духовного життя є культура, з допомогою якої людина матеріально й духовно перетворює світ і саму себе. Культура завжди є самотворчістю, результатом якої є постійне оновлення загальновизнаних цінностей, норм і смислів людської діяльності.
 
Культури різних народів відрізняються між собою мовами, символами, нормами, способами спілкування та діяльності, художньо-життєвим відтворенням світу, міфологією та релігією, мораллю і правом тощо.
 
Але головним чинником творення людського в людині є мова. Саме людська мова є основою загальнолюдського в розмаїтті культур.
 
Культура дається людині через мову. Лише завдяки мові людина стає людиною. Тому ще Сократ звертався до людини: «Заговори, щоб я тебе побачив». Розмовляючи між собою, люди відкривають для себе світ свого людського буття.
 
Суттєвим аспектом розуміння культури є культура оcобистості (рівень вихованості та освіченості людини). Про культурну людину в галузі виробництва говорять як про відповідального, підготовленого й дисциплінованого фахівця, у побуті — як про доброго сім’янина й господаря, у царині науки — як про талановитого вченого, у мистецтві — як про обдарованого художника, музиканта, композитора, поета тощо.
 
Силою людського духу є сила волі. Сила духовності, воля, виникає на основі можливостей людини, реалізує їх, розвиває, підносить до вищих щаблів людського духу.
 
Віра
У тому твій небесний гріх,
Що людям зменшив ти страждання,
Що світлом розуму й пізнання
На боротьбу озброїв їх.
Хай доля зла тебе скувала,
Та виклик твій борня зухвала,
Завзяття вогняне твоє,
Твій гордий дух і непокора,
Що їх і небо не поборе,
Для смертних прикладом стає...
Дж. Байрон
 
Бібліотекар. Особливістю національної культури нашого народу є пісні. Своєю самобутньою мелодикою, природним гуманізмом українська народна пісня здобула симпатії практично в усьому світі. Як зазначив відомий дослідник історії української культури Іван Огієнко, «її утворив народ наш такою, як ніхто з інших народів, і хіба тільки верби мають таку саму пісню. Наші пісні — це тихий рай, це привабливі чари, ті чари, що всім світом визнано за ними».
 
Вершиною народної поезії є пісні про кохання. Вони увібрали в себе всю розмаїтість почуттів, усю глибину людської душі. Це найжиттєздатніші пісні. Прийшовши до нас із давнини, ці справжні поетичні перлини ще довго передаватимуться з покоління в покоління.
 
У записі лунає українська народна пісня «Тече річка невеличка».
 
Бібліотекар. Людина — унікальне творіння Всесвіту, особистість. Ви, діти, творчі особистості, майбутнє нашої держави. Бажаємо, щоб почуте на нашому бібліотечному уроці стало у пригоді для вас на тернистих, нелегких життєвих шляхах.
Dounload PDF

Відгуки читачів