Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Оздоровчі вправи на заняттях гуртків позакласного закладу

І. Є. Набока


Здоров’я у всі часи вважали найвищою людською цінністю, а пріоритетність здоров’я молодого покоління пов’язана зі здоров’ям нації. Сьогодні здоров’я нації має тенденцію до погіршення, тому необхідність виховання і формування культури здоров’я дітей, підлітків та молоді вимагає дедалі більшої уваги. Для виконання цих завдань у Харківському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості ім. Постишева створено центр валеологічних знань, який ділиться з вами своїм досвідом.

 

Одним із головних завдань системи освіти є виховання в молоді відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих як найвищої індивідуальної і суспільної цінності. Цього досягають шляхом розвитку валеологічної освіти, оптимізації режиму навчально-виховного процесу, створення екологічно сприятливого життєвого простору.
 
Для виконання цих завдань у Харківському обласному Палаці дитячої та Юнацької творчості 16 років тому було створено центр валеологічних знань («валі» — будьте здорові, «логос» — наука), завданням якого стало формування культури здоров’я на заняттях гуртків за інтересами, де створено умови для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку особистості згідно з її індивідуальними здібностями, де особистість прагне до гармонійної взаємодії з навколишнім середовищем і людьми, до самопізнання, саморозвитку та самовдосконалення.
 
Педагогами центру були розроблені валеологічні програми та оздоровчі методики на заняттях для всіх видів гуртків. Це розслаблювальні і дихальні вправи, гімнастика для суглобів, хребта і всього тіла, ігри та тренінги, спрямовані на зняття стресу і гармонізацію самопочуття.
 
На заняттях валеологічного гуртка «Здорові традиції українського народу» діти, підлітки і молодь поглиблюють свої знання про культуру, звичаї і народні традиції, розвивають творчі здібності та активність, виробляють звички здорового способу життя, виховують увагу, волю, врівноваженість. З вихованцями проводять бесіди і дискусії, лекції та тренінги, екскурсії та походи, акції здоров’я та інші заходи. На кожному занятті обов’язково проводять валеологічні розвантаження, вправи, ігри, тренінги, психогімнастику. Такі вправи допомогли дітям поліпшити зір, зберегти здоровим горло, покращити кровообіг, оздоровити свій організм і поліпшити настрій.
 
 
ОЗДОРОВЧІ ВПРАВИ
 
Вправи для очей
 
Початкове положення: сядьте прямо. Вирівняйте спину, голову тримайте рівно, злегка розслабтеся. Рекомендуємо робити вправу з розплющеними очима, повторити — із заплющеними.
 
Техніка виконання:
1. Розтираємо долоньки і кладемо їх на очі, відчуваючи тепло, яке прогріває очі і розслаблює
їх (2–3 хв).
 
2. Погляд спрямовуємо вгору-вниз поперемінно по 6–8 разів у повільному темпі. Наприкінці вправи — заплющуємо очі і розслабляємо м’язи обличчя.
 
3. Погляд спрямовуємо ліворуч, праворуч поперемінно по 6–8 разів у повільному темпі. Наприкінці вправи — заплющуємо очі і розслабляємо м’язи обличчя, а потім розплющуємо і кілька разів швидко-швидко кліпаємо.
 
4. Очима «малюємо» метелика — очі ведемо у верхній правий кут кімнати, потім у нижній лівий кут, потім у верхній лівий кут і в правий нижній кут. Повторюємо двічі, а потім «малюємо» метелика в зворотному напрямку теж двічі.
 
5. Очима «пишемо» вісімку зліва направо — двічі і справа наліво — двічі. Наприкінці вправи — заплющуємо очі і розслабляємо м’язи обличчя.
 
6. Очима «малюємо» кола за годинниковою стрілкою, потім — проти годинникової стрілки, неначе перебуваємо в центрі циферблата годинника. Наприкінці вправи — заплющуємо очі і розслабляємо м’язи обличчя, а потім розплющуємо і кілька разів швидко-швидко клі паємо.
 
7. Дивимося на ніс (1 хв), потім переводимо погляд удалину на який-небудь предмет або точку, намагаючись побачити їх якомога чіткіше (1 хв). Вправу повторити тричі.
 
 
Завершення вправ
 
Розтираємо долоньки, поки не потеплішають, заплющуємо очі і кладемо на них долоні. Максимально розслабляємося, відчуваючи тепло (1 хв). Робимо глибокий вдих і з видихом розплющуємо очі.
 
 
Вправи для горла, шиї
 
1. «Лебідь» — погладжуємо шию від грудного відділу до підборіддя і, навпаки, витягуючи шию, як у лебедя.
2. «Півник» — робимо рух шиєю вперед-назад (10 разів), повернувши голову трохи ліворуч — назад (10 разів), потім трохи праворуч — назад (10 разів).
3. «Східний танець» — руки підняти над головою і з’єднати в замок, робимо рух шиєю праворучліворуч (10 разів).
4. «Згода» — повільно робимо нахили голови — вперед-назад (10 разів).
5. «Незгода» — повільно виконуємо повороти голови — праворуч-ліворуч (10 разів).
6. Нахили голови до плечей (10 разів). Виконуємо повільно. Плечі не піднімаємо!
7. «Пишемо» носом своє ім’я, прізвище, «малюємо» різні фігури.
 
 
Вправи для вух
 
1. «Чебурашка» — «ліпимо» вушка всередині, зовні, розтираємо їх. Цілющий ефект: впливом на точки кишечника, що виходять на вушні раковини, підбадьорюємо себе і відчуваємо приплив енергії.
2. «Вібрація» — закладаємо вказівні пальці у вуха і злегка вібруючи, потім різко вийма ємо (5–7 разів).
3. Долонями міцно натискаємо на вуха, а потім різко відпускаємо (5–7 разів).
 
Цілющий ефект: покращуємо слух, прочищаємо слухові канали.
 
 
Масаж голови
 
1. «Миття голови» — опрацьовуємо активні точки на голові сильним натисканням пальців, спіральними рухами, розчісуванням волосся пальцями, «як граблями».
 
 
Масаж обличчя
 
1. Розтираємо долоньки до тепла.
2. Погладжуємо і легко поплескуємо лоб, щоки, крила носа, «ліпимо носик», гладимо підборіддя, шию.
3. Легко натискаємо на активні точки перенісся, розгладжуємо брови, погладжуємо очі, ніс.
 
 
Масаж рук
 
1. Розтираємо долоньки до відчуття тепла.
2. Натискаємо і прокручуємо кожен пальчик обох рук, починаючи з мізинця.
3. «Миття» — розтираємо внутрішні і зовнішні сторони долонь.
Цілющий ефект: впливаючи на активні точки долонь, здійснюємо масаж внутрішніх органів: серця, легенів, печінки, кишечнику; відчувається легкість, радість усередині організму.
4. «Кропивка» — масажуємо руки, прокручування — від зап’ястя піднімаємося до ліктя і плеча.
5. «Мочалка» — долонькою, як мочалкою, «змиваємо», очищаємо одну й іншу руку від плеча до кінчиків пальців.
 
Цілющий ефект: відбувається збудження м’язів і очищення енергетичних каналів рук.
 
 
Масаж ніг
 
1. Сісти, підтягти до себе одну ніжку.
2. Розминаємо пальці стопи.
3. Розтираємо стопу.
4. Натискаємо, масажуємо п’яточку, поплескуємо її ребром долоні.
5. Обертаємо стопою.
6. Витягуємо вперед пальці, потім п’яту.
7. Погладжуємо, пощипуємо трохи, потім розтираємо гомілку і стегна.
8. Робимо рух руками: «надягаю панчоху на ногу».
9. Ті самі вправи повторюємо і для другої ноги.
 
Цілющий ефект: впливаємо на біологічні точки, що розміщені на ногах. Ноги стають легкими, зникає тяжкість і біль.
Dounload PDF

Відгуки читачів