Передплатну кампанію на 2019 рік розпочато!

Оформити передплату за пільговими цінами

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Бібліотечний флешмоб

І. В. Чорна, завідувачка бібліотеки ЗОШ № 88, м. Харків


Бібліотечна інновація — це оригінальна, нестандартна ідея, методика, проект, що виходить за межі існуючих канонів, традиційних форм і відображає новий підхід до змісту та організації бібліотечного обслуговування, до технології управління бібліотекою. У більш загальному значенні це будь-яка нетривіальна, часом «шалена» ідея, що виходить за межі звичних норм і взірців. До такої інновації належить бібліотечний флешмоб.
 
Флешмоб (flash mob — «спалахуючий натовп», flash — спалах, mob — натовп) — це заздалегідь спланована масова акція, зазвичай організована через Інтернет або інші сучасні засоби комунікації, у якій велика кількість людей (мобери) оперативно збираються у громадському місці, протягом декількох хвилин виконують заздалегідь оговорені дії (сценарій) і потім швидко розходяться. Рух флешмоба виходить із того, що у флешмоб-акцій є типові правила.
 
Найважливіші їхні пункти:
1. Начебто спонтанне дійство. Заборона збиратися або привертати увагу на місці до акції, одночасний початок і закінчення акції її учасниками. Після акції потрібно миттєво зникати з місця дії в різні сторони й робити вигляд, начебто нічого й не було.
2. Сценарій повинен привносити абсурдність у те, що відбувається.
3. Жорстке дотримання сценарію.
4. Не викликати агресивної реакції. Не порушувати законів і моральних устоїв.
 
Оскільки флешмоб — захоплення для молоді, а молодь — це найбільш читаючий контингент, бібліотекарі дедалі активніше почали використовувати подібні акції у проведенні різноманітних заходів.
 
Флешмоб може ділитися на види, хоча поділ цей вельми умовний. Флешмоб, який проходив у нас у школі, був більше схожий на L-mob (long-mob).
 
L-mob (long-mob) — це моб, сценарій якого реалізується учасниками впродовж якогось тривалого часу. Місце його проведення може бути також розпорошеним у просторі міста. Найбільше цей тип флешмобів нагадує певні «ритуали» або «правила поведінки» й наближається до вибудовування нових соціальних порядків, прагне перепрограмувати щоденний загальноприйнятий розпорядок життя.
 
 
ОРІЄНТОВНИЙ СЦЕНАРІЙ ФЛЕШМОБА В ХЗОШ № 88
 
Після закінчення уроків на кожній перерві мобери з відкритими книгами в руках стояли біля вікон на кожному поверху п’ять хвилин, а потім швидко розходились у різні сторони. Всі школярі та вчителі звертали увагу на учнів, які так несподівано з`являлися біля вікон і читали книжки.
 
У холі були розташовані стільці, на яких сиділи учні й читали вголос гуморески, загадки та приказки. Біля цих моберів збиралися молодші школярі, відгадували загадки та слухали смішні гуморески.
 
У цей день була відкрита «безпечна» поличка буккроссингу.
 
По коридорах, на дверях класів були приклеєні цікаві факти. Наприклад: «В Україні, в містечку Рахове в оточенні мальовничих Карпат розташований географічний центр Європи», «Л. М. Толстой, автор роману “Война и мир”, писав підручники для початкової школи» та інші. Тому в день флешмобу читали всі.
 
Під час проведення заходу було святково оформлене приміщення бібліотеки, виготовлені інформаційні плакати та цікаві стенди. Учні з бібліотечного активу підготували стенди «Найулюбленіші книжки зірок» та «Твоя улюблена книжка» (на цей стенд учні, вчителі та батьки школи писали назву й автора своєї улюбленої книги). Були організовані дві виставки «Авторські, креативні закладки» та «Art book» (книга, зроблена власноруч).
 
Старшокласники зробили цікавий ролик нашого бібліотечного флешмобу.
 
Головна ідея флешмобу — несподіваність та шок — допомогла нам досягнути мети — привернути увагу до книги та читання. Головне — творчий підхід. І не забувайте, що класичний флешмоб — це масовість, несподіваність, гумор. Інновації стали невід’ємною частиною бібліотечного життя. Вони допомагають бібліотекам стати конкурентоздатними, запроваджувати нові бібліотечні послуги, формувати позитивний імідж бібліотек у суспільстві й конкретній громаді.
 
 
ДЖЕРЕЛА
 
1. Новий формат проведення Всеукраїнського дня бібліотек: рекомендації УБА для бібліотекарів [Електрон. ресурс] / Українська Бібліотечна Асоціація. — Режим доступу : http://www.uba.org.ua/htdocs/modules/news/article. php?storyid=440. — Назва з екрана.
2. Флешмоб — інноваційна форма роботи в бібліотеці : інформаційне видання [Електрон. ресурс] / Снятинська ЦРБ. — Режим доступу : http://snlib.at.ua/publ/25-1-0-732. — Назва з екрана. 
3. Які бувають види флешмобу? [Електрон. ресурс]. — Режим доступу : http://scoolbylife.ru/kultura-mistectvoistorija/ 28441-jaki-buvajut-vidi-fleshmoba.html. — Назва
з екрана.
Dounload PDF

Відгуки читачів