Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Бібліотечний флешмоб

І. В. Чорна, завідувачка бібліотеки ЗОШ № 88, м. Харків


Бібліотечна інновація — це оригінальна, нестандартна ідея, методика, проект, що виходить за межі існуючих канонів, традиційних форм і відображає новий підхід до змісту та організації бібліотечного обслуговування, до технології управління бібліотекою. У більш загальному значенні це будь-яка нетривіальна, часом «шалена» ідея, що виходить за межі звичних норм і взірців. До такої інновації належить бібліотечний флешмоб.
 
Флешмоб (flash mob — «спалахуючий натовп», flash — спалах, mob — натовп) — це заздалегідь спланована масова акція, зазвичай організована через Інтернет або інші сучасні засоби комунікації, у якій велика кількість людей (мобери) оперативно збираються у громадському місці, протягом декількох хвилин виконують заздалегідь оговорені дії (сценарій) і потім швидко розходяться. Рух флешмоба виходить із того, що у флешмоб-акцій є типові правила.
 
Найважливіші їхні пункти:
1. Начебто спонтанне дійство. Заборона збиратися або привертати увагу на місці до акції, одночасний початок і закінчення акції її учасниками. Після акції потрібно миттєво зникати з місця дії в різні сторони й робити вигляд, начебто нічого й не було.
2. Сценарій повинен привносити абсурдність у те, що відбувається.
3. Жорстке дотримання сценарію.
4. Не викликати агресивної реакції. Не порушувати законів і моральних устоїв.
 
Оскільки флешмоб — захоплення для молоді, а молодь — це найбільш читаючий контингент, бібліотекарі дедалі активніше почали використовувати подібні акції у проведенні різноманітних заходів.
 
Флешмоб може ділитися на види, хоча поділ цей вельми умовний. Флешмоб, який проходив у нас у школі, був більше схожий на L-mob (long-mob).
 
L-mob (long-mob) — це моб, сценарій якого реалізується учасниками впродовж якогось тривалого часу. Місце його проведення може бути також розпорошеним у просторі міста. Найбільше цей тип флешмобів нагадує певні «ритуали» або «правила поведінки» й наближається до вибудовування нових соціальних порядків, прагне перепрограмувати щоденний загальноприйнятий розпорядок життя.
 
 
ОРІЄНТОВНИЙ СЦЕНАРІЙ ФЛЕШМОБА В ХЗОШ № 88
 
Після закінчення уроків на кожній перерві мобери з відкритими книгами в руках стояли біля вікон на кожному поверху п’ять хвилин, а потім швидко розходились у різні сторони. Всі школярі та вчителі звертали увагу на учнів, які так несподівано з`являлися біля вікон і читали книжки.
 
У холі були розташовані стільці, на яких сиділи учні й читали вголос гуморески, загадки та приказки. Біля цих моберів збиралися молодші школярі, відгадували загадки та слухали смішні гуморески.
 
У цей день була відкрита «безпечна» поличка буккроссингу.
 
По коридорах, на дверях класів були приклеєні цікаві факти. Наприклад: «В Україні, в містечку Рахове в оточенні мальовничих Карпат розташований географічний центр Європи», «Л. М. Толстой, автор роману “Война и мир”, писав підручники для початкової школи» та інші. Тому в день флешмобу читали всі.
 
Під час проведення заходу було святково оформлене приміщення бібліотеки, виготовлені інформаційні плакати та цікаві стенди. Учні з бібліотечного активу підготували стенди «Найулюбленіші книжки зірок» та «Твоя улюблена книжка» (на цей стенд учні, вчителі та батьки школи писали назву й автора своєї улюбленої книги). Були організовані дві виставки «Авторські, креативні закладки» та «Art book» (книга, зроблена власноруч).
 
Старшокласники зробили цікавий ролик нашого бібліотечного флешмобу.
 
Головна ідея флешмобу — несподіваність та шок — допомогла нам досягнути мети — привернути увагу до книги та читання. Головне — творчий підхід. І не забувайте, що класичний флешмоб — це масовість, несподіваність, гумор. Інновації стали невід’ємною частиною бібліотечного життя. Вони допомагають бібліотекам стати конкурентоздатними, запроваджувати нові бібліотечні послуги, формувати позитивний імідж бібліотек у суспільстві й конкретній громаді.
 
 
ДЖЕРЕЛА
 
1. Новий формат проведення Всеукраїнського дня бібліотек: рекомендації УБА для бібліотекарів [Електрон. ресурс] / Українська Бібліотечна Асоціація. — Режим доступу : http://www.uba.org.ua/htdocs/modules/news/article. php?storyid=440. — Назва з екрана.
2. Флешмоб — інноваційна форма роботи в бібліотеці : інформаційне видання [Електрон. ресурс] / Снятинська ЦРБ. — Режим доступу : http://snlib.at.ua/publ/25-1-0-732. — Назва з екрана. 
3. Які бувають види флешмобу? [Електрон. ресурс]. — Режим доступу : http://scoolbylife.ru/kultura-mistectvoistorija/ 28441-jaki-buvajut-vidi-fleshmoba.html. — Назва
з екрана.
Dounload PDF

Відгуки читачів