Скринька скоромовок. Урок літературного читання у 2-му класі

О. І. Кікоть, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, Чернігівська ЗОШ І–ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу А. М. Темника, смт Чернігівка, Запорізька обл.


Мета: збагатити знання дітей про малі форми усної народної творчості — скоромовки; удосконалювати навички швидкого, свідомого читання; розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам’ять, образність і точність мовлення; активізувати словниковий запас учнів; виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова.

Обладнання: виставка книжок; ілюстрації до скоромовок; папки зі складовими таблицями; комп’ютер; проектор; підручник (Науменко В. О. Літературне читання.— К. : Генеза, 2012).

 

Хід уроку
 
І. Організаційний момент
 
У ч и т е л ь
 
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Дітки, сядьте всі рівненько,
Ручки покладіть гарненько,
Бо урок у нас читання
Чарівний і незвичайний.
 
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймося не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
То ж гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаємо.
 
— Діти, на що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів.)
— Яким має бути урок? (Повчальним, гарним, змістовним, продуктивним, цікавим, веселим, світлим, проблемним...)
— Якими повинні бути діти на уроці?
 
Відповіді:
У — уважними
Р — розумними
О — організованими
К — комунікабельними, а ще активними, дисциплінованими.
 
— Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною, слід дотримувати таких правил:
— правило «піднятої руки»;
— дружня співпраця у групах;
— уважно слухати пояснення вчителя і учнів;
— активно та творчо працювати.
 
ІІ . Вправи на розвиток читацьких навичок
 
— Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? (Відповіді учнів.)
— Зараз ми зробимо зарядку для нашого язичка.
 
 
1. Розчитування за складовими таблицями
 
2. Мовленнєва розминка
 
Гра «Зроби, як...»
— Як плаче дитина?
— Як сміється маля?
— Як мама заколисує дитину?
 
3. Робота над чистомовкою
Шу-шу-шу — чистомовки я пишу.
Ят-ят-ят — їх пишу для всіх малят.
Ки-ки-ки — всі говорять залюбки,
Ло-ло-ло — щоб чисте мовлення було.
 
 
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності.
 
Повідомлення теми і мети уроку
— Як називається розділ, що ми вивчаємо? («Усна народна творчість»)
— Що належить до усної народної творчості? (Прислів’я, приказки, загадки, пісеньки)
— Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання з усної народної творчості та ознайомимося ще з одним його видом.
— Послухайте і повторіть.
Заболіло горло у горили,
Бо горила багато говорила.
— Що ми промовляли? (Скоромовку)
— Що означає слово скоромовка? (Скоро мовити
— швидко вимовляти.)
 
 
ІV. Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів
 
— Сьогодні на уроці ви:
  • дізнаєтесь про те, що скоромовка — це один із видів малої усної народної творчості;
  • розвиватимете вміння й навички:
— правильно промовляти скоромовки;
— удосконалювати навички швидкого, свідомого читання;
— відповідати на запитання, бути уважними та активними на уроці.
 
 
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
 
1. Пояснення вчителя
 
— Скоромовки вчать дітей правильно, чітко
вимовляти окремі важкі звуки. Часто їх швидке
вимовляння перетворює скоромовку на «спотиканку» — той, хто прагне швидко проказати, «спотикаючись», перекручує слова.
 
2. Робота за підручником (с. 17)
 
3. Фізкультхвилинка
 
4. Словникова робота
 
Записані стовпчики слів. Учні читають і з’ясовують значення кожного з них.
Пік Улас вередувати
кіп Панас варенички
 
Кіп — копа — стіжок із шістдесяти снопів, складених колоссям усередину й прикритих одним снопом зверху.
 
Вередувати — виявляти невдоволення, капризувати.
 
5. Виразне читання скоромовок учителем
— Яка скоромовка вам найбільше сподобалася? (Відповіді учнів.)
 
6. Читання скоромовок учнями (повільно, швидко, дуже швидко)
 
7. Музична фізкультхвилинка
 
8. Виконання завдання
— Знайдіть пари. Прочитайте скоромовки.
 
Босий хлопець сіно косить...
заклекотіла до лелеченят.
 
Летіла лелека...
доки прийде Івашка.
 
Кипи, кипи, кашко...
роса росить ноги босі.
 
 
VI. Узагальнення й систематизація знань учнів
 
1. Робота у групах
  • Конкурс на кращого читця скоромовок
Учні читають скоромовки спочатку у групі, потім обирають найкращого скоромовця, який презентує роботу групи.
 
Скоромовка для учнів 1-ї групи
Час вечеряти настав, шпак шпачисі щебетав.
 
Скоромовка для учнів 2-ї групи
Карл у Клари украв корали. Клара у Карла
украла кларнет.
 
Скоромовка для учнів 3-ї групи
Ворона проворонила вороненят.
 
Скоромовка для учнів 4-ї групи
Летів перепел перед перепелицею, перед перепеленятами.
 
2. Підбиття підсумків конкурсу «Найкращий скоромовець»
 
 
VІІ . Підсумок уроку. Рефлексія
 
Бесіда
— З яким жанром усної народної творчості ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що таке скоромовка?
— Яку скоромовку запам’ятали? Розкажіть.
— Чи цікавим був урок?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— А що було важким?
 
 
VІІІ . Домашнє завдання
 
Читати скоромовки (с. 17–18). Вивчити скоромовку (за вибором).
Творче завдання: намалювати малюнки до скоромовок, що найбільше сподобалися.
 
 
Література
1. Літературне читання. Конспекти уроків. 2 клас : посібник для вчителя / С. В. Крижанівська, Л. В. Подзігун.— Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2013.
2. Літературне читання: Укр. мова для загальноосвіт. навч. закл. з навчанням укр. мовою: підруч. для 2 класу / Віра Науменко.— К. : Генеза, 2012.
3. Літературне читання. 2 клас : посібник для вчителя / Ковальчук Н. О., Настенко А. І.— Х. : Вид. група «Основа», 2012.
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 5884
 
Догори