Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Система роботи й спадкоємність поколінь в рамках фестивального руху «Досвід НВК ”Гармонія”»

О. Є. Коваленко, м. Одеса


Суспільно-політичні та економічні зміни в Україні значно вплинули на розвиток сучасного молодого покоління. Ідеться, по-перше, про демонополізацію дитячого та молодіжного руху, яка сталася через перехід від загальних державних організацій до широкого поширення формальних і стихійно створених дитячих об’єднань. Останні організовують діти для самоствердження й самозахисту, реалізації власних інтересів. Вони можуть бути як соціально спрямованими, так і вкрай агресивними та руйнівними. По-друге, водночас із припиненням роботи традиційних дитячих об’єднань, створюються нові виховні системи й відповідні їм напрями. По-третє, широку мережу молодіжних напрямів відрізняє відповідна диференціація за соціальною спрямованістю, віком, інтересами їхніх учасників.

 

Особливе значення мають молодіжні організації та напрями, що сприяють реалізації процесу соціального становлення молоді, гуманізації взаємин підлітків, пропаганді здорового способу життя. Саме таким є фестивальний напрям «Молодь обирає здоров’я», що зародився в Одесі понад 10 років тому завдяки активній діяльності групи ентузіастів: Волкова Л. Й., Горінов П. В., Ісакова І. В., Погорєлова Г. Ф., Диса С. А., Цвікова Н. О. Сьогодні фестиваль — це величезна родина однодумців, дітей і дорослих, які формують світогляд молодого покоління, визначають правильність вибору важливих життєвих принципів та пріоритетів здорового способу життя.
 
За час існування напряму фестиваль зростав і розвивався, одні команди приходили, інші їх змінювали. З перших років конкурсна система визначила гідних лідерів — команди Лиманської ЗОШ № 1 Роздільнянського району, Одеської НВК «Гармонія» Київського району та гімназії № 7 Суворовського району м. Одеси. А роки позначили коло «ветеранів» фестивального руху: міста Ананьїв, Арциз, Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Червоні вікна, Роздільна, Рені, Київський і Суворовський райони м. Одеси.
 
В Одеському навчально-виховному комплексі «Гармонія» Київського району м. Одеси вперше шкільний етап фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я» пройшов у грудні 2005 року й став доброю традицією у виховній системі школи. Тоді юні переможці, учні 7 класу, команда «Енергія +» вирушили на ІІ обласний фестиваль і увійшли до кращої десятки за підсумками конкурсу. За чотири роки роботи «Енергія +» зросла до Гран-прі на ІІ Всеукраїнському фіналі фестивалю-конкурсу. Але головне не в тому, яке місце посіла команда в рейтинговому списку, а в тому, яке місце фестиваль посів у житті хлопців! Сьогодні вони, студенти університетів та академій Одеси, з любов’ю згадують репетиції і конкурси, участь в акціях, виступи в школах, таборах, на площах міста, під час презентації конкурсу на Всеукраїнському зльоті лідерів шкільного самоврядування в Києві, поїздку до «Артеку», навчання й роботу в тренінг-таборах за програмою «Сприяння просвітницькій роботі «Рівний — рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» (усі учасники команди є підлітками-інструкторами та педагогами-тренерами програми «Рівний — рівному»).
 
Відмінною особливістю роботи Одеського НВК «Гармонія» у фестивальному русі є наступність поколінь. На зміну першій команді прийшла «New Energy» («Нова енергія»), яка своїм «революційним» виступом підкорила серця глядачів. І знову репетиції і конкурси, виступи, тренінг-табори, поїздки до «Артеку» й у Київ на благодійний концерт до Дня Святого Миколая. Адже агітбригада — це не просто шоу на конкурсі перед журі, а й активна робота з пропаганди здорового способу життя в молодіжному середовищі. І в цьому питанні величезна відповідальність лежить на керівниках фестивальних команд.
 
Керівники — це офіційно уповноважені особи (штатні працівники освітньої установи): заступник директора з виховної роботи, педагогорганізатор, соціальний педагог, психолог, класний керівник, учитель-предметник, керівник гуртка. Але в ролі керівників також можуть бути й неофіційні лідери-добровольці, які виступають як партнери освітнього закладу й діють на волонтерських засадах (педагоги закладів позашкільної освіти, громадські та державні діячі, працівники соціальних служб, батьки, студенти). Суспільнозначуща добровільна діяльність таких керівників пов’язана з їхньою ініціативою. Маємо на увазі дві форми прояву ініціативи дорослих: ентузіасти (захоплені творчою роботою люди, які об’єднали навколо себе дітей) і лідери, які зросли в самій команді. Прикладом саме такого лідерства є досвід роботи в Одеському НВК «Гармонія». Одним із керівників другого покоління команди стала учасниця «Енергії +» студентка факультету журналістики ОНУ ім. Мечникова Буянкова Майя. Безсумнівно, сучасне бачення молодого керівника сприяло успіхам команди, яка отримала Гран-прі на ІV Всеукраїнському фіналі фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я». А під час підготовки шкільного етапу конкурсу, що ось уже кілька років традиційно проводять на паралелі 8-х класів, учасникам команди «New Energy» («Нова енергія») було запропоновано спробувати себе в ролі керівників-постановників разом із класними керівниками. І в результаті команда, яку готувала учениця 10-го класу, посіла І місце на шкільному, а потім на районному етапі фестивалю!
 
Шкільний етап фестивалю в Одеському НВК «Гармонія» — одне з найбільш довгоочікуваних і святкових подій навчального року. Відкриття конкурсу починається з масового виконання фестивальної пісні, ведучими заходу традиційно виступають учасники фестивальних команд минулих років. А юні артисти школи вважають за величезну честь виступити на фестивальній сцені перед учасниками конкурсу та їхніми уболівальниками. Але головні герої — це, звісно, команди 8-х класів, які активно готуються до виступу впродовж декількох місяців, пишуть сценарії й репетирують, підбирають костюми, готують плакати та фотографії — адже переможці шкільного етапу представлятимуть школу на районному конкурсі! До складу журі обов’язково запрошують представників обласного та міського журі, психологів, соціальних працівників, педагогів-тренерів Програми «Рівний — рівному», керівників та учасників команд-лідерів минулих років.
 
Сьогодні на фестивалі виступає третє покоління команди — агітбригада «Енерджайзери», і знову її керівниками стали учасники команд-лідерів Буянкова Майя й Семко Андрій, і знову Гран-прі фестивалю-конкурсу.
 
Коли мене запитують: «У чому успіх ваших команд?», — я відповідаю: «У двох правилах. По-перше, агітбригада — це не сім осіб на сцені, а справжня команда однодумців. Це адміністрація школи, класні керівники, уболівальники-однокласники, музиканти й освітлювачі, кравчині й художники, але, головні, — це батьки, які разом зі своїми дітьми живуть фестивальним життям, допомагають їм і підтримують. По-друге, необхідно навчитися довіряти власним учням, прислухатися до їхньої думки, розділяти їхні музичні та хореографічні погляди, допомагати втілюватися їхнім ідеям, намагатися йти в ногу з молодіжними течіями. Адже хто, як не вони, знають, які моменти зацікавлять і привернуть увагу молодого глядача в залі, коли йдеться про здоров’я молодого покоління й усієї нації в цілому? Хто, як не вони, знають, що таке фестиваль-конкурс «Молодь обирає здоров’я»?
Dounload PDF

Відгуки читачів