Частка НЕ з дієприкметниками. 7 клас

Л. В. Гречка, учитель української мови та літератури Сумської СШ І–ІІІ ступенів № 29, м. Суми


Мета:

- закріпити набуті знання про дієприкметник як особливу форму дієслова;

- з’ясувати правила написання частки не з дієприкметниками, формувати вміння визначати орфограму «Не з дієприкметниками» й обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом;

- розвивати грамотність, логічне мислення учнів;

- виховувати активну позицію в житті, повагу до влучного слова.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: учнівська презентація, мультимедійна презентація «Частка не з дієприкметниками», картки-сигнали, наліпки-заохочування, дидактичний матеріал.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ
 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
 
— Добрий день, дорогі учні. Сьогодні в нас незвичайний урок з різними несподіванками, цікавими завданнями. Ми перетворимо наш урок на свято спілкування й спробуємо довести, що справжнє свято — це особливий стан душі, усвідомлення, що тебе розуміють, шанують, адже поруч завжди є вірні друзі.
 
 
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 
1. Сценка-розповідь (з використанням учнівської презентації)
 
Стук у двері.
 
Учитель. А хто це може бути?
 
Дієприкметник. Куди ви мене тягнете? Як вам не соромно?
 
Дієслово. Як це — куди? На урок, де семикласники вивчають дієприкметник.
 
Прикметник. Набрид! Усе живеш на позиченому!
 
Дієприкметник (плаче). Образливо, що так залежу від дієслова й прикметника та не можу існувати само стійно.
 
Дієслово. Така твоя доля..!
 
Прикметник. А тобі хочеться самостійності?
 
Дієприкметник. Так! Дуже! (Замислюється.) Слухайте, але я також маю свої граматичні особливості.
 
Дієслово. А які?
 
Прикметник. Які..? Які..?
 
Дієприкметник. Не скажу! Здогадайтесь самі.
 
Дієслово. Ось від мене ти взяв… (розповідає).
 
Прикметник. А від мене… (розповідає).
 
Дієприкметник. Але ж я маю й власні граматичні особливості (розповідає про активні й па-
сивні дієприкметники).
 
 
2. Бесіда про активну позицію в житті
 
Учитель. Під лежачий камінь вода не тече. Це прислів’я відомо кожному. А про яких воно людей? А нам з вами якими потрібно бути? 
Відповіді учнів.
 
 
3. Творча хвилинка
Перевірка домашнього завдання.
Декілька учнів зачитують твори-мініатюри про омріяну подорож, пояснюють уживання безособових дієслівних форм на -но, -то.
 
 
ІІІ. УСТАНОВЧО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
 
Самостійне визначення учнями мети уроку
 
Випереджувальне завдання
 
Поясніть написання не з дієприкметниками, проаналізувавши приклади:
  • непромовлені слова
  • слова ніким не промовлені
  • слова не промовлені
 
 
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ (З ВИКОРИСТАННЯМ МУЛЬТИМЕДІЙНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ)
 
Не з дієприкметником пишуть разом:
  • якщо в реченні він є означенням і не має залежних слів: неприкрашена ялинка, невивчений вірш.

Не з дієприкметником пишуть окремо:

  • якщо він має залежне слово або протиставлення: не зірвані вранці яблука; на землі не зірвані, а струшені яблука;
  • якщо в реченні виступає присудком: яблука не зірвані.
 
Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу.
 
 
V. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
 
1. Естафета пояснень
 
Поясніть написання не з дієприкметниками й передайте естафету.
 
(Не)зорана земля, (не)полита досі розсада, (не)бачена краса, (не)засіяне зерном поле, (не)бачена ніким фортеця, (не)замкнені матір’ю двері, (не)политі квіти, ніким (не)підтверджений факт, (не)виконане домашнє завдання, розмова була (не)закінчена, (не)випрасувані речі.
 
2. Змоделюймо словосполучення
 
Перебудуйте словосполучення таким чином, щоб не з дієприкметником треба було писати окремо.
 
1) Незакінчена розмова, непідписаний документ.
2) Ви добре справились з моделюванням, а зараз…
 
3. Хвилинка попередження архітектурних невдач
 
А що ж таке архітектура?
 
Лексична хвилинка
Архітекту?ра (грец. αρχιτεκτονικη — будівництво) — це одночасно наука і мистецтво проектування будівель, а також власне система будівель та споруд.
Отже, нам потрібно побудувати правильно речення.
 
Методична ремарка
Багато проблем виникає там, де вживають активні дієприкметники. Так, конструкції: поїзд, слідуючий через станцію; пристрій, з’єднуючий деталі; випускник, вступаючий в університет тощо в українській мові не є унормованими. Активні дієприкметники відтворюють здебільшого підрядними реченнями за допомогою займенників який, що.
 
Правильно буде:
  • Поїзд, що проходить через станцію…
  • Пристрій, що з’єднує деталі…
  • Випускник, який вступає в університет…
 
Іноді в мові існує інше слово, яке використовують замість дієприкметника: вступник, абітурієнт.
 
Запам’ятайте! У мовленні недостатньо лише добирати відповідні слова, точність та ясність висловлювання залежить від правильної граматичної конструкції речень.
 
— А зараз попрацюймо редакторами (відредагуймо речення).
 
4. Орфографічна вправність
Виконання вправи з підручника. Обґрунтування правопису дієприкметників.
 
5. Синтаксичне спостереження
Тепер ми речення запишемо,
Слова підкреслимо ми в нім,
На роль вказавши синтаксичну.
авдання зрозуміле всім?
 
Слова, не промовлені серцем раніше, у коштовний не вписані том.
 
 
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
 
Рефлексія
Продовжте речення.
  • Я дізнався, що...
  • Я зрозумів, що...
  • Я запам’ятав, що...
 
 
VІІ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
 
Діти отримують наліпки-заохочування.
 
 
ПОБАЖАННЯ ДІТЯМ
Ну що ж… Усьому в житті свій час.
Дзвінок кличе на перерву вас.
Та хочу щиро побажати
Вам, учні щирі та завзяті,
Щоб ви завжди активними були,
Батьків, учителів та друзів поважали,
Щоб у житті вам все вдалося
І те, про що мрієте, звичайно, щоб збулося.
 
 
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
 
Опрацювати правила в підручнику, виконати вправу з підручника (переписати, знімаючи риски, обґрунтувати написання дієприкметників);
 
Завдання «Вищий пілотаж!» — скласти лінгвістичну казку «Дієприкметник» (естетично оформити); виконати тестові завдання.
 
 
ДОДАТОК
 
Тестові завдання
1. Виберіть серед наведених форм дієслова дієприкметники.
1) сказано, розв’язано, вибито;
2) сказавши, розв’язуючи, вибиваючи;
3) сказаний, розв’язана, вибиті;
4) сказала, розв’язав, вибив.
 
2. Пасивними дієприкметниками є всі слова в рядку:
1) сподіваючись, дивлячись, провівши;
2) проспіваний зігрітий, намальований;
3) зустрів, пишеш, майструє;
4) зроблено, виконано, усунено.
 
3. У якому рядку не з усіма дієприкметниками слід писати окремо?
1) Не/доспані ночі, книга не/прочитана, не/вишита сорочка;
2) не/заплановані заходи, не/спіймана риба, не/виголошена сьогодні промова;
3) не/заплановані заздалегідь заходи, справа не/закінчена, квіти не/политі;
4) не/допечена булка; не/почута пісня; не/зміряні глибини.
 
4. Активними дієприкметниками є всі слова в рядку:
1) записана, замерзлі, написаний;
2) змарніла, нагріті, вимовлена;
3) повеселілий, стихлий, опалий;
4) збитий, оголошений, оформлений.
 
5. Укажіть речення, у якому ускладнювальним елементом є відокремлене означення, виражене дієприкметниковим зворотом.
1) На шляху розвитку кожної мови позначились історичні події, пережиті її народом (Б. Антоненко-Давидович).
2) Рушила машина, залишаючи на дорозі ялинковий слід (А. Шиян).
3) На річці, у лісі, на полі — усюди німо, тихо (Панас Мирний).
4) Зажурилась чорнобрива, тяжко зажурилась (Т. Шевченко).
 
6. Не з дієприкметниками пишемо разом, коли:
1) при дієприкметнику є залежні слова;
2) при дієприкметнику немає залежних слів;
3) якщо в реченні є заперечення;
4) дієприкметник є присудком у реченні.
 
7. У якому рядку всі дієприкметники з часткою не пишуться разом?
1) Не/скошена трава, не/политі досі квіти, не/бачена природа, не/бачена ніколи фортеця;
2) не/закінчена розповідь, не/замкнені вікна, ні в чому не/підтверджений факт, ні до кого не/спрямована думка;
3) не/продумана відповідь, ще не/дозрілі врожаї, оті не/скошені поля, не/записаний твір;
4) не/помічений човен, не/підписані документи, не/дописаний лист, ці не/забуті спогади.
 
8. У якому рядку всі дієприкметники з часткою не пишуть окремо?
1) Не/зарослі чагарником береги, не/затоплене містечко, ніким не/торкана роса, не/завершена робота;
2) не/почорнілий з часом паркан, ще не/скошена пшениця, не/просохла земля, не/розсідланий кінь;
3) не/виконане учнем завдання, не/завершена книга, не/підбілена верба, не/зірвані ще груші;
4) нічим не/захищений порт, не/прив’язаний звечора човен, ще не/забута образа, не/намальована художником картина.
 
9. Правильно утворено всі форми дієприкметників у рядку:
1) накреслений, зшитий, роблячий, побачений;
2) лежачий, посивілий, зліплений, нафарбований;
3) зацікавлений, помолодівший, уславлений, змарнілий;
4) розвалений, посміхаючийся, палаючий, знай дений.
 
10. Правильно утворено дієприкметник у рядку:
1) висохнути — висохший;
2) упіймати — упіймавший;
3) умитися — умившийся;
4) одягнути — одягнений.
 
11. Помилково вжито слово в рядку:
1) бувший у користуванні;
2) знаний у столиці;
3) охочий відвідати виставку;
4) необхідне для кожного.
 
12. Дієприкметниковий зворот не треба виділяти комами в реченні (розділові знаки пропущено).
  • Коло великоднього столу заставленого усяким свяченим стояла Олеся.
  • Завжди зі смаком одягнена вона справляла враження вихованої панночки.
  • Над Максимом нахилилося почервоніле від гніву й туги лице Тугара Вовка.
  • Затуманене легкими й прозорими хмарками над містом пливло сонце.
  • Потомлені далекою дорогою і літньою спекою коні ступали ліниво.
Dounload PDF

Відгуки читачів