Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Крок до Європи (круглий стіл)

І. О. Чмир, бібліотекар ЗОШ № 4, м. Первомайськ, Миколаївська обл.


Цілі: сприяти усвідомленню учнями місця України серед інших країн Європи; допомогти зрозуміти важливість Європейського об’єднання, приналежність України до європейської сім’ї народів; розвивати інтерес до культурної спадщини народу, мову якого вони вивчають, і продемонструвати рівень володіння іноземною мовою.

Обладнання: проектор, екран, презентація, книжкова виставка.

 

ХІД ЗАХОДУ
 
Бібліотекар. «Моя любов до Вітчизни не змушує мене заплющувати очі
на досягнення іноземців. Навпаки, чим більше я люблю Вітчизну, тим більше намагаюся збагатити мою країну скарбами, здобутими не з її надр».
Так сказав Вольтер, і ми не можемо не погодитися з цією думкою.
 
1-й учень. Щоб рухатись уперед, потрібно не лише любити Батьківщину, а й знати та поважати своїх сусідів. А ще — вивчати їхній досвід розбудови громадянського суспільства.
 
2-й учень. Українська молодь — за Європейський вектор розвитку інтеграції держави.
 
1-й учень. Бо наш народ із його культурною спадщиною, гуманістичною ментальністю достойний зайняти в Європі гідне місце.
 
2-й учень. Ми живемо в унісон з Європою, мислимо по-європейськи, у нас спільні ідеали.
 
1-й учень. Тепер би ще діяти, як європейці: послідовно, наполегливо й виважено, впроваджувати європейські стандарти, творити Європу у власній державі.
 
2-й учень. Сьогодні весь світ дивиться на нашу державу, сподіваючись, що високі стандарти духу реалізуються в конкретні справи, які піднімуть значення її у світі.
 
Бібліотекар. Зараз Україна — одна з найбільших держав Європи з площею 603,7 тис. кв. км, що складає 6 % території Європи, і населенням близько 46 млн людей. Європейський вибір України зумовлений її геополітичним положенням та спільною історією розвитку європейської культури. Вона межує із сімома країнами світу (Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною, Польщею, Білорусією, Росією). Наша Вітчизна — центр Європи, розташований у селі Ділове Рахівського району Закарпатської області. Що ж таке Європа? Яка вона?
 
Географ. Європа. Сухі рядки енциклопедії повідомляють, що ця частина світу розташована на заході Європейського материка. Європа — континент порівняно невеликий, площа — близько 11 млн кв. км., населення — майже 800 мільйонів. Але Європа — це не лише територія від мису Нордкіна на півночі до мису Мароко на півдні, від Уральських гір на сході до мису Рока на заході; Європа — це один із головних центрів сучасної науки, техніки та технології. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більше половини промислового виробництва.
 
1-й учень. Європа — це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.
 
2-й учень. Європа — найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури.
 
1-й учень. Сучасна Європа відіграє провідну роль в ООН, в інших міжнародних організаціях та союзах.
 
2-й учень. Переглянемо календар основних подій Європейського Союзу.
 
Історик. На сьогоднішній день Європейський Союз — це об’єднання 28 демократичних європейських країн, які підписали так званий Маастрихтський договір 7 лютого 1992 року в Нідерландах. ЄС — унікальне міжнародне утворення, яке поєднує ознаки міжнародної організації та держави, однак формально не є ні тим, ні іншим. Союз не є суб’єктом міжнародного публічного права, але має повноваження на участь у міжнародних відносинах та відіграє в них важливу роль.
 
Європейський Союз ґрунтується на принципах верховенства закону й демократії. Союз — це не нова держава, що створена з існуючих країн. Країни — члени ЄС делегують частину свого суверенітету спільним інститутам влади, що представляють інтереси Союзу як єдиного цілого в питаннях, що становлять загальноєвропейський інтерес. А всі рішення і процедури випливають з основних договорів, ратифікованих цими країнами.
 
Бібліотекар. Які ж країни входять до Європейського Союзу?
 
Статист. ЄС об'єднує 28 держав. (Називає їх.)
 
У ЄС немає жодної країни, схожої будь-якими окремими рисами на іншу європейську державу, бо європейські держави змінюють своє обличчя залежно від історичних подій, географічного розташування та культурної спадщини.
 
Бібліотекар. Які ви знаєте символи Європейського Союзу?
 
Музикознавець. Європейський гімн. У широкому значенні — це гімн не лише Євросоюзу, але й усієї Європи. Музику гімну взято з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав 1823 р. В оригінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику «Оду радості», написану 1785 року Фрідріхом фон Шиллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен. Універсальною мовою музики гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа.
 
1972 року Рада Європи схвалила бетховенську тему «Оди радості» як свій гімн. 1985 року гімн було схвалено президентами та главами урядів країн ЄС.
 
Гімн Європейського Союзу — це утвердження спільних цінностей та їх єднання в усьому розмаїтті національних відмінностей.
 
Правознавець. Прапор Європейського Союзу. Історія створення прапору починається 1985 року. Тоді Європейський Союз об’єднував шість країн. Однак існувала окрема організація — Рада Європи, яка була заснована раніше для захисту прав людини та пропагування європейської культури.
 
Після активних обговорень було прийнято нинішній варіант прапора — коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн — членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності та неперервності.
 
Так народився європейський прапор, який представляє ідеал об’єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, незважаючи на розширення ЄС. Рада Європи закликала інші Європейські установи прийняти цей прапор. Тому всі європейські інституції використовують його з 1986 року.
 
Бібліотекар. 26 вересня світова спільнота відзначала Європейський день мов. Які мови є державними мовами Європейського Союзу?
 
Філолог. 15 квітня 1958 року Рада об’єднання постановила, що офіційні мови країн-членів ЄС повинні стати як офіційними мовами співтовариства, так і робочими мовами установ співтовариства.
 
Офіційна мова кожної країни-члена ЄС є офіційною мовою ЄС. Оскільки кілька держав мають однакову офіційну мову, то це означає, що існує 24 офіційні мови. Це: чеська, французька, данська, англійська, естонська, фінська, німецька, грецька, угорська, італійська, португальська, іспанська, шведська, ірландська, латиська, литовська, мальтійська, польська, словацька, словенська, болгарська, нідерландська, румунська, хорватська.
 
Цікаво, що 45 % громадян Євросоюзу можуть підтримувати розмову іншою від рідної мовою. А в Люксембурзі, Нідерландах, Данії та Швеції практично кожен мешканець — двомовний. До речі, Україна — так само двомовна, якщо говорити про державну українську та побутову російську мови. Але якщо говорити про європейський вибір України, доведеться щонайменше ще одну мову вивчити.
 
Бібліотекар. З початком нового тисячоліття ЮНЕСКО проголосила ХХІ століття століттям поліглотів, на весь світ пролунав девіз: «Вивчаємо мови протягом життя».
 
Поліглот. Європейський світ сьогодні став принципово іншим, ніж півстоліття тому. Сучасна Європа пронизана інтеграційними процесами. Вона є полем розмаїття культур, плетивом міжнаціональних інтересів, дискурсом корінних народів і народівмігрантів, а відтак потребує діалогу.
 
Європейський вектор є провідним напрямом зовнішньої політики України. Як засіб розуміння і спілкування мовні стратегії забезпечують двосторонній і багатосторонній діалог і співробітництво в контексті реалізації національних інтересів у європейському напрямі. Вивчення цих процесів має актуальність не лише для українського, але й для європейського загалу.
 
Мова розширює контакти між людьми, забезпечує спілкування, сприяє взаєморозумінню і налагодженню міжнародних контактів.
 
Бібліотекар. Кожна країна розвивається своїм шляхом; століттями формуються її культура, мова, менталітет. І кожна країна має щось, що вирізняє її серед інших. Європа — наш спільний дім. Це справді дуже великий дім. У ньому співіснують і співпрацюють 49 країн світу. Сьогодні ми з вами вирушаємо у віртуальну подорож до європейської країни Іспанії, мову якої ви вивчаєте.
 
12 жовтня відзначають національне свято королівства Іспанія. День Іспанської нації. Мандруючи Іспанією, ми з вами поринемо у красу цієї країни, пізнаємо її історію та культуру, почуємо її чарівну мову. 
 
Виступи учнів іспанською мовою.
 
Бібліотекар. Діти! Чи сподобалася вам наша подорож? Кожен із вас має право на свою думку. Отже, я пропоную вам висловитися з приводу можливого вступу України до Європейського Союзу. 
 
Відповіді учнів.
 
Бібліотекар. Я рада чути ваші відповіді, роздуми. Вони щирі. І це головне. Це означає, що ви не боїтеся розмірковувати, висловлювати свої думки, а отже, маєте європейське мислення, у вас формується новий європейський світогляд.
 
Шановні друзі! Завершуючи нашу подорож, можна зробити висновок: одні проблеми єднають усі європейські народи: проблеми добробуту нації, миру, дружби, розвитку культури, духовності кожного народу, його мови.
 
А знання іноземних мов — один зі способів порозуміння України з європейськими країнами, вони відкривають нові ділові перспективи, щоб ми були зрозумілими Європі, а Європа — нам.
Dounload PDF

Відгуки читачів