Зовнішність. Це я. 2 клас

О. П. Суховерхова, Харківська обл.


Мета: активізувати знання, вміння і навички учнів з англомовного спілкування щодо теми уроку.

Цілі:

Навчальні:

-продовжити ознайомлення з лексикою по темі;

-практикувати учнів в усному (монологічному та діалогічному) мовленні;

-тренувати читання е та еа.

Виховні:

-виховувати повагу до товаришів;

-командні почуття.

Розвивальні:

-розвивати уяву, логічне мислення, навички запам’ятовування.

Обладнання: підручник, дошка, телевізор, зошит, картки за темою.

Тип уроку: комбінований, комунікативної спрямованості.

 

Хід уроку
 
І. Уведення до мовленнєвого середовища
 
1 Бесіда. Hello, Good morning!
 
2 Ball game
  • What is your name?
  • How old are you?
  • How are you?
  • Where are you from?
 
3 Alphabet
  • Listening to the song ABC (poster).
  • Spell the words. If you spell correctly, pupils stand up and show that part of the body.
Nose, leg, eye, face, hand, ear.
 
 
II. Основна частина уроку
 
1 Today we are going to travel to a cosmodrome. We will meet the space monsters. So, you must be prepared. First of all, you are going to repeat the language because they speak English. So, the first task is the alphabet.
 
2 The second task is to go to the doctor and show him parts of the body. Show: Nose, mouth, hair, arms, hands, knees, foot, face, leg.
 
3 Listening to the poem and singing it. Song “Ten little fingers”.
 
4 Teacher. Your home task is to describe your toy. So let’s take them with us. Describe them, please.
 
5 Revising the vocabulary on the topic “Transport”.
 
Teacher. We must go to the cosmodrome. Let’s travel and name the kinds of transport: train, ship, plane, car.
 
6 Фізкультхвилинка
 
Point to your shoulders.
Point to your neck.
Clap, clap your hands
And point to your back.
Point to your mouth.
Point to your neck.
Clap, clap your hands
And point to your back.
Point to your knees.
Point to your neck.
Clap, clap your hands
And point to your back.
 
7 Teacher. Look, they are here. This is their message and their photo. But it is invisible, let’s make it visible. (Pupils draw.)
 
8 Teacher. So who is this? Look! It’s Gendolf. Watch a cartoon and tell one sentence about him.
 
9 Teacher. А тепер давайте напишемо відповідь Гендольфу і розкажемо, що ми вміємо робити. (Відпрацювання використання дієслова “can”).
 
 
ІІІ. Підсумки уроку
 
Teacher. So what do we travel to cosmodrome by? What parts of your body do you know? 
 
Найкращі учні отримують наліпки.
Dounload PDF

Відгуки читачів