Музична культура України XIX століття («Художня культура», 10-й клас)

О. І. Сіренко, учитель художньої культури Мринської ЗОШ І—ІІІ ст., Носівський р-н, Чернігівська обл.


Мета:

  • навчальна: розширювати уявлення учнів про роль українського народного мистецтва в розвитку національної культури, види та жанри українського мистецтва; ознайомити із творчістю композиторів М. Вербицького, М. Лисенка та історією створення вірша «Ще не вмерла Україна»;
  • розвивальна: удосконалювати аналітичні вміння та навички, зокрема вміння порівнювати українську художню культуру минулого й сучасності, обґрунтовувати оцінні судження;
  • виховна: виховувати високі моральні якості; прищеплювати інтерес до української культури, зокрема музичної спадщини.

 

Оснащення

  • Зоровий ряд: портрети М. Вербицького та М. Лисенка; плакат «Гімн України»; Конституція України.
  • Музичний ряд: аудіозаписи (Гімн України; твори М. Лисенка «Боже, великий, єдиний» та «Марш Богдана Хмельницького»).
  • Дидактичні матеріали: картки із завданнями; таблиці; кросворд; схема.
  • Обладнання: ТЗН.

Тип уроку: комбінований.

 

 

Перебіг уроку
 
 
1. Організаційний момент
 
 
2. Перевірка домашнього завдання
 
Запитання класу
  • Який період української художньої культури розглядаємо?
  • Яку тему вивчали на попередніх уроках?
 
Робота в парах
Двоє учнів самостійно працюють на картках.
 
 
Картка 1
1. Які стилі існували в українській скульптурі XIX — початку XX століття? Яких українських скульпторів цього періоду знаєте?
2. Як названо серію офортів Т. Шевченка — унікальне явище в історії українського мистецтва?
3. Назвіть палацово-паркові комплекси Чернігівщини.
 
 
Картка 2
1. Які стилі існували в українській архітектурі XIX — початку XX століття? Пригадайте українських архітекторів цього періоду.
2. Назвіть видатних художників та графіків XIX століття.
3. Які художні промисли існували в Україні в XIX столітті?
 
 
Розгадування кросворда «Мистецтво» (колективна робота)
 
1. Видатний український художник, наш земляк, якого було вбито під час розправи над національним мистецтвом. (Мурашко)
2. Населений пункт з єдиним гетьманським палацом, що зберігся донині. (Батурин)
3. Український скульптор, наш земляк, автор пам’ятника Дюку де Ришельє в Одесі. (Мартос)
4. Картина Т. Шевченка, створена на тему його однойменної поеми. («Катерина»)
5. Дендрологічний парк Чернігівської області. (Тростянець)
6. Український архітектор, автор «Будинку з химерами». (Городецький)
7. Яскравий представник українського графічного мистецтва. (Нарбут)
8. Дендрологічний парк в Умані, що граф Потоцький подарував своїй дружині. («Софіївка»)
9. Картина М. Пимоненка, що зберігається в Луврі. («Гопак»)
 
 
3. Мотивація навчальної діяльності
 
Слово вчителя
 
— У XIX столітті в Україні точилася антикріпосницька боротьба, розвивався повстанський рух селян. Це явище відбилося в народному та професійному мистецтві: розширилося коло тем і сюжетів в українському фольклорі; у діяльності видатних композиторів України XIX століття також відбилися передові ідеї. Основною темою їхньої творчості було відображення життя закріпаченого й знедоленого українського народу, його кращих мрій і сподівань, прагнення до волі.
  • Як у цей складний час розвивалася українська музична культура?
Сьогодні ми спробуємо знайти відповідь на це запитання, а також дослідимо шляхи творчої діяльності талановитих композиторів М. Вербицького та М. Лисенка, яких справедливо вважають ключовими постатями в історії розвитку музичної культури України.
 
 
4. Повідомлення теми й мети уроку 
Учні записують до зошитів тему й план уроку.
 
 
5. Актуалізація опорних знань
  • Чи відомо щось за темою уроку? Що саме?
  • На яких уроках про це вивчали?
Відповіді учнів.
 
 
6. Вивчення нового матеріалу
 
Народна музика:
соціально- та родинно-побутові пісні
 
Розповідь учителя та складання учнями таблиці
 
Зразок таблиці
Побутові пісні
Різновиди
пісень
Тематика Приклади
Соціально-побутові пісні      
Родинно-побутові пісні      
 
 
Зачитування учнями складеної таблиці
 
Складання сенкану «Пісня»
 
М. Вербицький: історія написання твору «Ще не вмерла Україна»
 
Повідомлення учня «Михайло Вербицький — видатний прогресивний діяч української культури першої половини XIX століття»
 
Опрацювання учнями матеріалу про історію створення пісні «Ще не вмерла Україна»
Учні опрацьовують під керівництвом учителя матеріал, що є на кожній парті.
 
Бесіда
  • ??Коли звучить Гімн держави?
  • ??Як слухають його?
  • ??Пригадайте слова Гімну України.
Відповіді учнів.
 
Вокально-хорова робота
Учні виконують (під музичний супровід) Дер-
жавний Гімн України.
 
М. Лисенко — засновник національної композиторської школи в Україні
 
Повідомлення учня про життєвий і творчий шлях М. Лисенка
 
Під час повідомлення учня клас записує до зошитів відомості про творчий доробок композитора і педагога М. Лисенка.
 
Колективна робота за проблемним питання «Чому М. Лисенка називають батьком української музики?»
 
Слухання та аналізування музики (М. Лисенко «Боже, великий, єдиний», «Марш Богдана Хмельницького»)
 
 
7. Підбиття підсумків уроку
 
Вправа «Закінчіть речення»
  • У солдатських піснях ішлося про...
  • Почуття, що відображені в родинно-побутових піснях,— це...
  • Вірш «Ще не вмерла Україна» написав...
  • Твір П. Чубинського і М. Вербицького вперше почали використовувати як Державний Гімн…
  • М. Лисенко — це...
  • Найвидатнішим твором М. Лисенка є опера...
  • Твір «Боже, великий, єдиний» уважають...
Оцінювання роботи на уроці.
 
 
8. Рефлексія
  • Що нового дізналися на уроці?
  • Що зацікавило?
  • Про що хотіли б дізнатися більше?
Відповіді учнів.
 
 
9. Домашнє завдання
На вибір:
  • скласти кросворд за темою уроку;
  • створити афішу концерту з творів М. Лисенка, що хотіли б послухати.
Dounload PDF

Відгуки читачів