Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Як прищепити дітям добрі взаємини

Ведуча рубрики Анна Гресь


Якщо у вашій сім’ї не одна дитина, а двоє, троє або більше, то ви напевно, уявляючи собі їхнє майбутнє, сподіваєтеся, що діти спілкуватимуться, підтримуватимуть і любитимуть один одного. Але є чимало прикладів того, як дуже близькі люди, брати і сестри, не лише не підтримують одне одного, але навіть конфліктують або можуть не спілкуватися роками. Як виховувати своїх дітей так, щоб цього уникнути? Як закладати сьогодні гармонійні стосунки між братами і сестрами в майбутньому? У цьому вам допоможуть традиції, які ви культивуватимете вдома. А починати закладати традиції теплих, дбайливих стосунків треба від самого народження вашого первістка. Діти мають розуміти, що піклуватися одне про одного — це приємно, що дуже здорово, коли в тебе є, наприклад, старший брат, який може тебе захистити, або старша сестра, з якою можна порадитися. Старші брати і сестри піклуються про малюків. Причому тільки від дорослих залежить, з яким настроєм вони це робитимуть.

 

Дні народження

День народження кожного члена сім’ї — це справжня подія. Ось тільки ставимося ми до кожного дня народження іноді по-різному. Наприклад, якщо це маленька дитина, то прийнято влаштовувати велике свято з безліччю кульок, подарунків та інших радощів. А ось для дитини, яка вже підросла, такий день народження може бути звичайнісіньким днем з банальним «Вітаємо!» і сухим поцілунком у щічку. Але ж діти чекають свята незалежно від віку і нерідко дуже ревно порівнюють, чи так добре мама і тато привітали його, як брата або сестру. Тому дитячий день народження у вашій сім’ї має бути святом для всіх, незалежно від віку іменинника. Заведіть таку традицію, щоб діти теж готувалися привітати братика або сестричку. Можна створювати подарунки своїми руками, майструвати листівки, вирощувати квіти до свята. Насправді дітям це все дуже подобається. Головне — почати. І саме тут знадобиться участь дорослого. Придумати перші ідеї, допомогти з їх втіленням у життя, похвалити дітей, які придумали і зробили щось самі, — декілька років ви будете безпосереднім натхненником і учасником процесу. Зате потім діти все життя робитимуть це самі..
 
 

Маленькі сюрпризи

Діти люблять сюрпризи. Причому це не обов’язково мають бути куплені подарунки. Це можуть бути маленькі смішні, милі записочки, цукерка під подушкою або зроблена за когось справа, допомога або враження. Почніть робити сюрпризи дітям, щоб вони могли цього навчитися. Наприклад, подаючи сніданок, викладіть їжу в тарілці у вигляді чоловічка або звірятка, а на серветці напишіть «Я тебе люблю!». Надуйте повітряні кульки. Пос тупово підключайте всіх дітей до таких чудес. І підказуйте, коли і як можна порадувати одне одного. Хваліть дітей, якщо вони проявляють ініціативу і придумують щось самі.
 
 

Потрібна допомога

Як навчити дітей допомагати одне одному? Робіть це спочатку разом.
— Допоможімо братикові. Бачиш, це його черевики. Ми з тобою можемо їх витерти. Братові буде приємно.
— Допоможімо Сашкові прибрати в кімнаті.
— Полагодьмо Марійчину ляльку. 
 
Ось така допомога, причому зроблена навіть тоді, коли про неї не просили, зворушлива турбота про близьких допомагає дітям навчитися піклуватися один про одного. Вибираючи для дітей домашні обов’язки, пам’ятайте, що краще давати такі, які пов’язані з турботою. Проте ви не зможете прищепити дітям бажання піклуватися про рідних, якщо дорослі самі цього не роблять по відношенню один до одного. Тому також важливо, як спілкуються мама і тато, чи намагаються вони допомогти, узяти на себе частину клопоту. Подаючи приклад дітям, ви закладаєте фундамент їхніх стосунків на майбутнє.
 
 

Повага одне до одного

Мало просто сказати дітям: «Поважайте одне одного». Треба навчити їх взаємоповаги. Як це зробити? Усе розпочинається з дрібниць. У кожної дитини вдома обов’язково має бути своя недоторканна територія, свої іграшки і речі. Зазвичай, саме в дитячій і починаються всі конфлікти між братами і сестрами. «А він узяв мою іграшку!», «А вона забралася до моєї кімнати!» — скаржаться діти батькам. Насправді кожен з ваших малюків має право на свій простір, недоторканність своїх речей. І це буде справедливо. «Хочеш Сергійків м’яч? Попроси у Сергійка, щоб він його тобі дав», — це правильні слова батьків. На жаль, нерідко дорослі віддають пальму першості меншим дітям, вважаючи, що старші повинні ЗАВЖДИ ділитися іграшками. Якщо одна дитина говорить іншій образливі слова, важливо не залишити це без уваги. Розмовляйте з дітьми про те, що означає бути братом і сестрою, як важливо відчувати свою спорідненість, допомагати один одному і як погано, якщо близькі люди сваряться.

 

Те, що ми робимо разом

Не ізолюйте малюків одне від одного. «Паша дивиться мультики, не чіпай його», «Ганна буде у своїй кімнаті, а ти — у своїй» — це хибний підхід. Звичайно, у дітей має бути такий час, який вони проводять окремо один від одного. Але обов’язково мають бути і такі моменти, коли діти роблять щось разом. Це можуть бути спільні ігри, допомога в хатніх справах, прогулянки або екскурсії. Традиція спільних сімейних вечорів, поїздок на відпочинок зміцнює стосунки між дітьми.

 

Хороші слова

Зробіть хороші слова нормою у вашій оселі. Почніть говорити їх самі, без жодного приводу, просто так.
— Я тебе люблю.
— Я скучила.
— Я вами пишаюся.
— Ви мої кохані.
— Ви найкращі діти.
 
Якщо ж ви постійно сваритимете то одного, то іншого малюка, рано чи пізно діти почнуть говорити один одному такі самі слова, злі і неприємні. 
 
Візьміть на озброєння декілька правил:
  • Не сваріть одну дитину при іншій.
  • Не обговорюйте одну дитину з іншою.
  • Ніколи не порівнюйте дітей.
 
Завжди виходьте з того, що вони дуже різні, особливі і унікальні.
  • Підкреслюйте сильні, хороші сторони своїх дітей у їх присутності.
  • Хваліть, якщо діти піклуються один про одного, пишаються один одним.
Dounload PDF

Відгуки читачів