Економічна грамотність молодших школярів

М. А. Гурінок, м. Запоріжжя

Закінчення. Поч. див. № 4 (125) 2015 р.


Математичні задачі з економічним змістом
 
 
1. В одну банку вміщується 2 кг помідорів. У бабусі є 5 банок. Чи достатньо їх, щоб засолити 12 кг помідорів?
 
2. Першого вересня букет квітів коштує 7 грн. Що вигідніше: купити готовий букет, чи поїхати за квітами до тітки в село, якщо квиток в село коштує 4 грн, а папір для обгортки — 4 грн?
 
3. Чи вистачить дідусеві п’яти секцій штахетника, щоб загородити квітник прямокутної форми шириною 2 м й довжиною 3 м, якщо довжина однієї секції — 2 м?
 
4. Чи запізниться Антон до школи, якщо він прокидається о восьмій годині, робить зарядку 10 хвилин, снідає 15 хвилин, одягається 20 хвилин, на дорогу до школи витрачає 15 хвилин, а початок занять — о дев’ятій годині?
 
5. Для приготування варення бабусі потрібно на 1 кг ягід — 2 кг цукру. Чи вистачить бабусі 5 кг цукру, щоб зварити 3 кг ягід?
 
6. Із Дубового гаю до Суничної поляни можна проїхати двома способами:
а) на автобусі-експресі (квиток коштує 17 грн, час перебування в дорозі — 30 хвилин);
б) електричкою до Грибова (квиток коштує 3 грн, час перебування в дорозі — 25 хвилин), далі пересісти на автобус до Суничної поляни (квиток коштує 2 грн, час перебування в дорозі — 20 хвилин). Який шлях дешевший?
 
7. Коротуни із Квіткового міста вирушили в мандрівку на повітряній кулі. Коли їхня куля почала втрачати висоту, вони викинули мішки з піском, але куля продовжувала знижуватись. Допоможи коротунам визначити, що їм викинути із кулі ще, якщо вони взяли такі предмети: компас, мапу місцевості, глобус, електрочайник, намет, надувний човен, весла, парасолю, продуктів на 3 дні, мішок з цукерками, комп’ютер, телевізор.
 
8. Щоб приготувати суп, у 2 л води (2 л = 2 кг) кладуть 500 г м’яса, 300 г картоплі, 200 г крупів, 20 г солі. Під час варіння 200 г води википає. Якою буде маса приготовленого супу? Чи вистачить його на 6 порцій, якщо маса однієї порції 400 г?
 
9. Для приготування 5 порцій вінегрету масою 200 г кожна слід відварити 250 г картоплі, буряка, моркви, додати 3 солоні огірки, 50 г цибулі, все порізати, перемішати й додати 20 г солі. Скільки треба взяти солоних огірків (за масою), щоб вийшла потрібна кількість вінегрету?
 
10. Щоб виростити 1 кг картоплі, потрібно 25 л води. Якщо з крана вода тече навіть по краплинах, за місяць витікає 400 л води. Скільки кілограмів картоплі можна було б виростити, якби зекономити цю воду?
 
11. Із зіпсованого крана витікає питна вода тоненькою цівкою. За добу в каналізацію її потрапляє близько 150 л. Скільки літрів питної води пропаде марно за тиждень? За місяць? Що треба зробити, щоб питна вода не витікала марно?
 
12. Черговий Сашко Гусєв, закінчивши прибирання у класі, залишився задоволений своєю роботою. Він уважав, що п’ятірка за чергування йому забезпечена. Сашко зачинив двері класу й пішов додому. Якого збитку завдав Гусєв, забувши вимкнути світло в класі, якщо за кожну годину користування електроенергією школа платить 5 гривень, а світло було ввімкнене протягом 12 годин? У скільки школі обійдеться забудькуватість п’ятьох таких чергових?
 
13. Склянка соку коштує 6 грн. У тебе є дві монети по 50 коп. і по одній купюрі вартістю 1, 2 та 5 грн. Заплати за сік по-різному, враховуючи монети. Яка сума грошей у тебе залишиться після купівлі склянки соку?
 
14. Меценат уклав 280 у. о. у розвиток музею, ще стільки ж — у створення картинної галереї. Внесок на розвиток освіти склав чверть від загальної суми коштів, вкладених у розвиток музею і створення галереї. Скільки всього грошей вклав меценат у благодійність?
 
15. Двоє хлопців поділили між собою 7 грн, причому один з них одержав на 3 грн більше за іншого. Скільки грошей дісталося кожному?
 
16. Для привітання з Новим роком Мишко купив 7 однакових листівок. Він знав, що ціна однієї листівки становить ціле число гривень. Одержавши зі 100 грн здачу 55 грн, він сказав, що продавець помиляється. Подякувавши хлопцеві, продавець виправив помилку. З’ясуй, чому Мишко вирішив, що продавець помилився.
 
17. У Сашка в кожній руці по одній монеті, а всього 15 копійок. Які це монети, якщо відомо, що в одній руці не п’ятак?
 
18. У результаті інфляції 1008 грн «подешевшали» за місяць в 4 рази. Скільки почали «коштувати» 100 грн у поточному місяці?
 
19. Які прибутки сім’ї, якщо тато одержує 2000 грн, а мати — 1900 грн, бабуся одержує пенсію 500 грн, навчання сестри в школі коштує 50 грн, квартирна плата становить 250 грн, допомога на молодшу дитину в сім’ї — 150 грн?
 
20. Сім’я виростила на своїй ділянці 300 кг картоплі. На насіння й підживлення було витрачено 100 грн, за оранку землі заплатили 200 грн, половину картоплі вирішили лишити собі, а решту продати. Але яку ціну встановити за 1 кг картоплі, щоб мати прибуток?
 
21. У сім’ї Ганни обговорюють місячний сімейний бюджет. У витрати входять квартплата й комунальні послуги — 200 грн, продукти харчування — 200 грн, витрати на ремонт і меблі — 190 грн, ремонт і оновлення одягу — 150 грн. Плюс індивідуальні потреби: бабусі ліки — 40 грн, татові цигарки — 40 грн, мамі — журнали мод — 15 грн, сестрі лялька — 40 грн, Ганні роликові ковзани — 65 грн. Як би ви розподілили сімейний бюджет, якщо загальний прибуток сім’ї на місяць становить 990 грн? Що треба робити, щоб задовольнити потреби кожного члена сім’ї?
 
22. Приїхавши на меблеву фабрику, представник школи побачив різні ціни на комплекти
шкільних меблів (парта і стілець). Поговоривши з продавцем, представник школи дізнався, що:
Вартість комплекту 450 грн 120 грн
Матеріал Дуже міцний пластик ДСП
Строк використання 15–20 років 7–10 років
Додаткові витрати Щорічне фарбування
Допоможи представникові школи зробити правильний вибір. Який комплект вигідніше придбати?
 
23. Після футбольного матчу між командами 3-А і 3-Б класів завгосп школи Сидір Миколайович недорахувався 12 шибок на першому поверсі, 9 шибок на другому поверсі, 14 шибок на третьому поверсі й 5 — на четвертому поверсі. Скільки шибок доведеться вставляти батькам третьокласників? Чи відбудеться повторний матч?
Dounload PDF

Відгуки читачів