Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Використання ОС LINUX для розв’язання проблеми застарілої комп’ютерної техніки в школах

О. С. Давиденко, А. В. Давиденко, м. Кривий Ріг


Якщо вже ви приносите програмне забезпечення до школи, ви повинні ділитись ним з іншими дітьми.
 
Річард Столлман
 
 
На сьогодні значні кошти (за мірками шкільної освіти) спрямовують на комп’ютеризацію шкіл. Проте результат отримують більш ніж скромний через такі причини:
 
1. Темпи комп’ютеризації недостатні. Доки триває облаштування комп’ютерних класів в одних школах, в інших вони встигають застаріти у прогресивному плані чи зупинити своє функціонування за певних обставин.
 
2. Кількість комп’ютерів у спеціально облаштованих класах надто мала. Навіть якщо проводити заняття для половини класу, то все одно кілька людей не матимуть індивідуального комп’ютера.
 
3. Бракує кваліфікованих викладачів, технічного персоналу й ресурсів для підтримання задовільного стану техніки. Усе це показує, що кошти, витрачені на комп’ютеризацію шкіл, розчиняються, як цукор у воді, залишаючи тільки солодкий присмак.
 
Не менш важливим компонентом є під’єднання до Інтернету. На цьому не слід довго зупинятись, адже кожен з нас знає, що воно таке. Єдине, що залишається незаперечним: кожний учень повинен мати безкоштовний відкритий доступ до світової інформаційної мережі з попередньо заблокованими «певними» сайтами з поміткою «ще не час»...
 
Отже, в багатьох школах України залишаються старі комп’ютерні класи з дуже старими машинами (Celeron-366, 128 Mb чи 256 Mb Ram та жорстким диском на 20 Gb), на яких навіть Windows XP «гальмує», але ж при цьому від учителів вимагають дотримання навчальної програми з інформатики, участі у вебінарах та підготування не просто учасників, а й призерів різноманітних інтелектуальних конкурсів. Одним зі шляхів розв’язання цієї ситуації є встановлення на такі комп’ютери ОС Linux. Розглянемо, який дистрибутив Linux для старого комп’ютера не тільки прискорив би старий комп’ютер, але й оснастив його досить красивим і сучасним функціоналом.
 
Відразу хочеться обмовитися, що зі старого комп’ютера не вийде відновити всю мультимедійну міць, але без особливої праці можна отримати функціональний, швидкий, зі зручним середовищем для роботи з текстами, таблицями, графікою та початкового програмування та безпечного серфінгу в Інтернеті.
 
Вибираючи дистрибутив, доводиться шукати компроміс. Можна вибрати і встановити дистрибутив Linux, який «літатиме» на найстарішому «динозаврі», але з підтримкою периферії і наявності сучасних програм будуть складності. Інші запросто підхоплять ваше обладнання і можуть мати всілякі сучасні програми, але будуть дещо «гальмувати».
 
Отже, для комп’ютерів, яким трохи більше ніж 8 років з одним ядром і оперативною пам’яттю близько 512 Мб, цілком підійде Linux Mint з робочим оточенням XFCE.
 
Linux Mint — це простий, зручний і елегантний дистрибутив GNU/Linux, заснований на Ubuntu. Релізи Linux Mint виходять трохи пізніше, ніж релізи Ubuntu — у них виправляють усі помилки і недоліки батьківського дистрибутива, які були виявлені до того часу. Також Mint відрізняється і своїм зовнішнім виглядом — виглядає він досить просто і разом з тим елегантно з низкою власних додатків. Крім того, цей дистрибутив відрізняється від Ubuntu набором програм, що встановлюються за умовчанням. Після інсталяції Mint ви отримуєте повністю готову до роботи операційну систему, придатну до розв’язання більшості завдань за мінімальних 384 Мб оперативної пам’яті та 5 Гб вільного місця на диску.
 
Якщо ж ви залишилися не в захваті від Linux Mint, то варто скористатися трохи менш вимогливішими до «заліза» Lubuntu. Як написано на офіційному сайті Lubuntu, розробники ставили перед собою такі основні цілі і завдання:
 
1) Створити швидкий, «легкий» та енергоефективний варіант Ubuntu, заснований на робочому оточенні LXDE.
 
2) Зробити можливим запуск Linux на комп’ютерах і пристроях з невисокою продуктивністю і вартістю, заснованих не тільки на архітектурі Intel, але і ARM.
 
3) Отримати схвалення, офіційну підтримку і визнання з боку Canonical і, звичайно ж, звичайних користувачів.
 
Виходячи з цього переліку, неважко здогадатися, що ж таке Lubuntu. Це комплект, що складається з дуже швидкого і невимогливого до ресурсів робочого оточення LXDE, мінімального набору необхідного для роботи програмного забезпечення і, звичайно ж, базового набору пакетів, що складають ядро операційної системи Ubuntu Linux. Розробники, безперечно, досягли поставленої в першому пункті мети, і ця система дійсно працює швидко і ефективно, що особливо помітно на комп’ютерах з невисокою продуктивністю.
 
Однак для досягнення цього дечим все-таки довелося пожертвувати: найбільш явний недолік — це не надто великий набір вбудованих у дистрибутив компонентів; особливо необхідно бути обережним, встановлюючи і видаляючи пакети в системі, оскільки це в деяких випадках може призвести до деінсталяції пакета Lubuntu.
 
Якщо вищезгадані дистрибутиви не змогли гідно оживити ваше зовсім не нове обладнання, то варто спробувати дистрибутив Bodhi Linux. Bodhi Linux досить красивий і жвавий. Це сильно урізаний дистрибутив Linux на базі Ubuntu з робочим столом Enlightenment за умовчанням. Стандартний ISO-образ має розмір близько 350 Мб і останній реліз створений на базі Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Для використання дистрибутива необхідно всього 1,5 Гб на диску, процесор i386 з частотою 300 МГц і не менше ніж 128 Мб оперативної пам’яті, крім того з наявним менеджером пакетів Synaptic проблем зі встановленням програм не повинно виникнути. Хоча вимушені зауважити, що ми не знайшли жодних недоліків під час використання його на своєму досить сучасному ноутбуці. Зрештою, ми встановили Bodhi Linux на своєму десктопі.
 
Ну а якщо ваш комп’ютер залишився з часів «кам’яного віку», то його оживить збірка Linux під назвою Puppy (щеня). Цей дистрибутив не ідеал, але він точно перетворить вашу шкапу на жвавого скакуна. Puppy Linux може завантажуватися в RAM (потім за бажання можете видалити завантажувальний пристрій), а отже, ви можете використовувати свій комп’ютер, навіть якщо жорсткий диск не працює (також використовується як диск для відновлення). Ось деякі пристрої, які можна використовувати для Puppy Linux Live USB, Live CD/DVD, жорсткий диск, SD тощо. Крім того, вільне програмне забезпечення дає можливість повністю замінити комерційні програмні продукти, описані в підручниках з інформатики. При цьому якість вивчення предмета не погіршується.
 
Гальмує ж активніше використання ВПЗ майже повна відсутність відповідної навчальнометодичної літератури та висококваліфікованих фахівців з роботи з Linux у школах України (ні для кого не секрет, що педагогічні університети, готуючи майбутніх учителів інформатики, не приділяють уваги вивченню ОС Linux, а отже, випускники, тобто вчителі, приходять працювати до шко ли, не знаючи цієї операційної системи). Тому науковцям і методистам слід зосередитися на розробці навчально-методичної літератури до застосування вільного програмного забезпечення на уроках інформатики та розробці україномовних локалізацій програмного забезпечення.
 
Таким чином, розв’язавши ці питання, ми зможемо не тільки покращити способи освоєння учнями новітніх технологій, а й пришвидшити темпи навчання.
 
 
Цікаві факти про Linux
 
1. Один відкритий астероїд був названий на честь творця ядра Linux.
 
2. Офіційним талісманом операційної системи Linux є пінгвін на ім’я Tux.
 
3. За даними дослідження, що фінансується Європейським Союзом, кошторисна вартість на перепланування найновішої версії ядра складатиме ~ $1, 14 млрд доларів США.
 
4. На сьогодні тільки близько 2 % ядра Linux були написані самим Linus’ом Torvalds’ом.
 
5. Ядра Linux написані мовою програмування Cі.
 
6. Linux є однією з найбільш поширених переносних операційних систем, що працюють на різноманітних платформах від кишенькових комп’ютерів до мейнфреймових серверів.
 
7. Microsoft Windows і ядра Linux можуть бути запущені одночасно паралельно на одній і тій же машині за допомогою програмного забезпечення під назвою Cooperative Linux (CoLinux).
 
8. Ядро Linux можна знайти на більш ніж 87 % систем і на ~500 найкращих у світі суперкомп’ютерів. 
Dounload PDF

Відгуки читачів