Передплатна кампанія з січня 2019 закінчилася! Що робити далі?

Подробиці...

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Вологість, тепло, холод, погода. Питання та відповіді

Н. П. Крохіна, ЗОШ № 8, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.


1 Вологе повітря містить великий відсоток молекул води. Тому, здавалося б, воно повинне мати більшу густину порівняно із сухим. Так чи ні?
 
Кількість молекул газу, які містяться в певному об’ємі, залежить тільки від температури газу і його тиску та не залежить від виду газу. Тому в літрі вологого повітря міститься стільки ж молекул, скільки в літрі сухого (за поданих температури й тиску). Інакше кажучи, у вологому повітрі деякі молекули кисню та азоту заміщують молекули води, але останні легші від перших (молярна маса води — 18, а повітря — 29); тому вологе повітря легше від сухого.
 
 
2 Впливає чи ні вітер на показання термометра?
 
Вітер — це переміщення повітря над поверхнею Землі. Якщо температура повітря, яке рухається, така сама, що й у довкіллі, і термометр сухий, то вітер не діє на показання термометра. В інших випадках він діє на термометр.
 
 
3 Чому після дуже хмарної ночі не утворюються іній і роса?
 
За сильно хмарної погоди частина теплового випромінювання Землі відбивається від хмар до ґрунту й не допускає сильного (до точки роси) зниження температури земної поверхні й повітря.
 
 
4 Чому влітку опади випадають зазвичай у вигляді дощу чи граду?
 
Улітку температура повітря біля поверхні Землі значно вища від 0 °C. У високих та холодних шарах атмосфери формуються кристалики льоду; падаючи, вони проходять через нижні теплі шари повітря, тануть, і опади випадають у вигляді дощу. Якщо кристали великі, то за час падіння вони не встигають розтанути й доходять до поверхні Землі у вигляді граду.
 
 
5 Чому людина легше переносить сильну спеку в сухих місцях, ніж у вологих, болотистих?
 
За однакової температури в сухих місцях відносна вологість повітря нижча, ніж у вологих, болотистих. Тому там випаровування вологи з поверхні шкіри людини відбувається інтенсивніше, перешкоджаючи підвищенню температури понад норму.
 
 
6 Чим пояснити, що на півночі зима й холод настають тоді, коли Земля найближча до Сонця?
 
Оскільки освітленість поверхні прямо пропорційна косинусу кута між нормаллю до неї й напрямком падаючих променів, а Сонце взимку на півночі низько стоїть над горизонтом, узимку кількість сонячної енергії, яка припадає на цю ділянку Землі, мала; кількість цієї енергії залежить також від тривалості освітлення, а тривалість дня взимку менша від тривалості ночі. Потік сонячної енергії, який падає на Землю, змінюється залежно від відстані до Сонця, але ця зміна в поданому випадку не суттєва, оскільки орбіта Землі мало чим відрізняється від кола.
 
 
7 Декілька днів у 1925 р. Лондон був оповитий густим і чорним туманом (смогом), і видимість була мінімальною — у місті загинуло близько 4 тисяч осіб. За останній час лондонські тумани стали відносно слабкими. Одна з причин цього полягає в тому, що зараз там для опалення дуже рідко використовують вугілля. Поясніть цей факт.
 
Туман виникає тоді, коли вологе повітря, випромінюючи тепло в простір, охолоджується, надлишок водяної пари конденсується. Коли в повітрі міститься велика кількість центрів конденсації (наприклад, частинки вугільного пилу), то відбувається інтенсивна конденсація й за вологості, нижчої від 100 %, і виникає густий туман. Якщо до того ж шар теплового повітря розташований над шаром холодного, то промислові забруднення до крапельок вологи утримуються поблизу Землі, породжуючи смог. Зменшення кількості котелень, які викидають в атмосферу продукти згоряння вугілля, помітно знижує кількість центрів конденсації.
 
 
8 Чому, якщо взимку за сильного морозу доторкнутися пальцями до металу, вони прилипнуть, а якщо доторкнутися до деревини — ні?
 
Теплопровідність металу велика, тому за взаємодії тепло від пальців до металу переходить інтенсивно, їхня температура швидко знижується, а оскільки шкіра волога, пальці примерзають до металу. У деревини ж теплопровідність менша, тож зниження температури пальців відбувається повільно, тому ефекту прилипання не виникає.
 
 
9 Чому на вершині гори холодніше, ніж біля її підніжжя? Хіба на одиницю поверхні вершини потрапляє менше сонячної енергії, ніж біля підніжжя? Хіба з вершини холодне повітря не спускається до підніжжя й не охолоджує його?
 
На одиницю площі вершини гори припадає більше сонячної енергії, ніж біля підніжжя, оскільки частина енергії сонячних променів, проходячи через шар атмосфери, поглинається й розсіюється ними. Незважаючи на це, на вершині прохолодніше, ніж біля підніжжя. Це пояснюється двома обставинами: по-перше, піднімаючись схилом гори, повітря, потрапляючи вгору, в область низького тиску, адіабатно розширюється й охолоджується, а повітря, яке опускається з вершини до підніжжя гори, навпаки, потрапляючи в область високого тиску, стискується й нагрівається; по-друге, повітряне покривало, огортаючи земну поверхню й відбиваючи частину її теплового випромінювання, над вершиною більш тонке, ніж біля підніжжя.
 
 
10 Учень виготовив оригінальний пристрій, який незвичайним способом передбачав погоду. Пристрій — це будиночок, з якого перед бурею (або дощем) з’являлася фігурка чоловіка, а за гарної погоди — фігурка жінки. Як зроблений такий пристрій? Як він працюватиме в дуже вологому приміщенні, наприклад у лазні?
 
Оскільки перед дощем вологість повітря підвищується, а за ясної сонячної погоди знижується, то пристрій має бути психрометром, чутливим елементом у якому слугує, наприклад, шматочок скрученого кетгуту — матеріалу, довжина волокон якого змінюється залежно від вологості. Цей шматочок і рухає фігурки чоловіка й жінки. За встановлення пристрою в лазні, де відносна вологість повітря висока — завжди близько 100 %, постійно буде з’являтися фігурка чоловіка.
Dounload PDF

Відгуки читачів