Урок-подорож «Екологічні групи рослин»

Л. В. Лупол, учитель біології вищої категорії, старший учитель Пересадівської ЗОШ, Жовтневий р-н, Миколаївська обл.


Цілі уроку: ознайомити учнів із різноманітними екологічними групами рослин, їхніми пристосуваннями до середовищ існування; продовжити формувати вміння працювати з підручником, у групах; розвивати вміння мислити, аналізувати, досліджувати, спостерігати за природним середовищем; виховувати любов до природи; формувати екологічне мислення; здійснювати естетичне виховання.
 
Обладнання: живі рослини, гербарні зразки, малюнки, підручник, електронна дошка, мультимедійна презентація.
 
 
Хід уроку
 
І. Організаційна частина
 
 
ІІ. Актуалізація опорних знань
 
Перегляд електронної презентації учнів попереднього уроку у формі усного журналу «Організми та середовища існування» з коментарями учнів 
 
Сторінка перша «Екологічна» — умови існування.
 
Сторінка друга «Географічна» — мандрівка рослин природними зонами та ознайомлення з рослинністю.
 
 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
 
Презентація спостережень учнів на тему «Рослини різних середовищ життя нашої місцевості»
 
 
IV. Постановка проблеми
 
Яким чином рослини виживають у таких різноманітних умовах середовища?
 
 
V. Визначення теми й завдань уроку для створення третьої сторінки усного журналу «Дослідна»
 
 
VI. Оголошення завдань уроку
 
1) Ознайомитися з різними за систематичними ознаками рослинами, які мають певні пристосування до чинників середовища існування.
2) Навчитися розрізняти рослини різних місць проживання за ознаками їхньої зовнішньої будови.
 
Для здійснення подорожі необхідно таке:
 
1. Попередні знання про царства живих організмів, відділи царства рослин та їхніх представників.
2. Матеріали попереднього уроку.
3. Підручник біології.
4. Бути уважними, зібраними.
5. Швидко міркувати.
6. Допомагати один одному в групі.
 
 
VII. Вивчення нового матеріалу
 
Робота в групах «Уявна подорож за маршрутними листами»
 
  • Маршрутний лист № 1
 
І. Дослідити середовища життя рослин таких місць проживання (с. 214–215 підручника*):
1. Світлолюбні.
2. Тіньовитривалі.
3. Тіньолюбні.
 
ІІ. Виявити ознаки пристосування у рослин до умов життя й записати ці дані в таблиці робочого зошита.
 
ІІІ. Навести приклади рослин.
 
  • Маршрутний лист № 2
 
І. Дослідити середовища життя рослин (с. 215–216 підручника):
1. Водяні рослини.
2. Вологолюбні.
3. Посухостійкі.
 
ІІ. Виявити ознаки пристосування у рослин до цих умов життя та записати в таблицю робочого зошита.
 
ІІІ. Навести приклади рослин.
 
  • Маршрутний лист № 3
І. Дослідити середовища життя рослин (с. 217–218 підручника):
1. Пристосування до різних температур.
2. Рослин — паразитів, напівпаразитів.
 
ІІ. Виявити ознаки пристосування рослин до цих умов життя й записати в таблицю робочого зошита.
 
ІІІ. Навести приклади рослин.
 
Індивідуальне завдання
 
І. Дослідити рослини, що займають проміжне положення й можуть жити як у зволожених, так і в посушливих місцях.
 
ІІ. Рослини, що живуть на різних ґрунтах.
 
 
VIII. Узагальнення вивченого матеріалу
 
1. Презентація групами виконаних завдань із подальшим обговоренням
2. Створення електронної третьої сторінки подорожі «Дослідна»
3. Тестування
 
1) Екологічна група рослин:
  • група рослин, які не мають пристосувальних ознак до певного середовища існування;
  • група різних за систематичними ознаками рослин, що мають спільні пристосувальні ознаки до певного середовища існування.
2) Світлолюбні рослини мають:
  • довгі підземні корені, листки розсічені або з опушенням;
  • листки з великими темно-зеленими листковими пластинками.
3) Тіньолюбні рослини ростуть:
  • у степах;
  • у воді;
  • у нижньому ярусі лісу.
4) Водяні рослини — це:
  • конвалія;
  • глечики жовті;
  • сальвінія;
  • дуб.
5) Пристосуванням до високої температури й нестачі води є:
  • великі розсічені листки;
  • листки-колючки;
  • потовщене стебло;
  • довга коренева система.
6) Холодостійкі рослини:
  • кукурудза, кавуни;
  • мохи, лишайники.
7) Рослини-паразити мають:
  • добре розвинені корені;
  • корені присоски.
 
 
IX. Підбиття підсумків уроку
  • Екологічні групи.
  • Охорона природного середовища.
 
 
X. Рефлексія уроку
Що вивчили?
Чи досягли мети уроку?
??Де можна використати отримані знання?
??Чи потрібні спостереження за природою?
 
 
XI. Домашнє завдання
 
1. § 37 вчити, закінчити таблицю в зошиті.
2. Творче завдання: дослідити різні життєві форми рослин — дерева, кущі, трави.
3. Знайти легенди й оповідання про рослини України та рослини-символи.
Dounload PDF

Відгуки читачів