У світі казки чарівної. Урок-проект у 1-му класі

Л. М. Селіверстова, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, ЗОШ І–ІІІ ст. № 14, м. Умань, Черкаська обл.


Мета: ознайомити дітей з різноманітними іграми; розвивати пізнавальні й творчі здібності, уяву, фантазію; формувати навички читання тексту за особами, уміння працювати злагоджено; виховувати почуття відповідальності, справедливості, колективізму, згуртованості, дружби.
 
Обладнання: виставка книжок, малюнків до казок; загадки; тест; пазли; картки; звукозаписи; супровід до фізкультхвилинки; запис дитячої пісеньки до танцю.
 
 
Хід уроку
 
 
І. Мотивація діяльності
 
1. Слухання вірша
 
За лісами, за морями
Відчиняє двері брами,
А за брамами отими,
Чарівними, золотими,
Диво-казка походжає.
Нас гостинно припрошає
До веселої господи,
Де від Заходу до Сходу
Щастям повняться простори,
Де зникають біль і горе.
Де чарівнії жар-птиці
З квітів п’ють нектар-водицю,
Де Телесика гусятко
Мчить додому на крилятках,
Де хитресенька лисичка
Всім дарує небилички.
Там маленька мишка сіра
Ріпку витягти зуміла.
Диво, диво, дивина —
Ця чарівна сторона.
 
 
2. Бесіда
 
У ч и т е л ь. Сьогодні ми проводимо урок-проект «У світі казки чарівної». Як ми готувалися до цього уроку.
 
— Пригадайте назви тих казок, що ми читали на попередніх уроках.
— Чого навчають нас казки?
— Хто є головними героями казок?
 
 
ІІ . Основний зміст роботи
 
1. Загадки
 
У ч и т е л ь. Одна із ваших груп готувала загадки про тварин, послухайте і спробуйте відгадати їх.
 
1 - й у ч е н ь
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг. (Ведмідь)
 
2 - й у ч е н ь
Я маленький та вухатий,
Попелястий, волохай,
Як тікаю — я стрибаю,
Та ще й куций хвостик маю. (Зайчик)
 
3 - й у ч е н ь
У норі під старим дубом.
Звір живе з колючим чубом.
Не боїться він страшних
Хижих звірів лісових.
Не підступляться лисиці,
Не з’їдять його куниці,
Вовк не вкусить аж ніяк,
І зовуть його... (їжак).
 
4 - й у ч е н ь
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її... (лисиця).
 
5 - й у ч е н ь
Хвостик як ниточка,
Само, як калиточка,
А очі, як насінинки. (Миша)
 
 
2. Вікторина «З якої це казки?»
 
У ч и т е л ь. Казкові герої підготували вам завдання. Прослухайте уривки та пригадайте назви цих казок. (Звучить запис казок. Учні відповідають.)
 
3. Тестування
— А тепер я хочу перевірити, як ви уважно читали казки.
 
1. Скільки людей витягали ріпку?
а) 5;
б) 3;
в) 6.
 
2. Що тримав у руках Котигорошко?
а) Булаву;
б) палицю;
в) меч.
 
3. Скільки козенят було у мами-кози?
а) 5;
б) 4;
в) 7.
 
4. Що загубив дідусь?
а) Шапку;
б) рукавичку;
в) чобіток.
 
5. Який колосок знайшов півник?
а) Пшеничний;
б) житній.
 
6. Яке яйце пообіцяла знести Курочка Ряба?
а) Срібне;
б) золоте;
в) просте.
 
7. Хто допоміг урятуватися Телесику?
а) Каченятко;
б) гусенятко;
в) журавель.
 
Робота в парах «Взаємоперевірка».
 
 
4. Робота в групах. Пазли
 
Усі ви полюбляєте грати в ігри, або складати пазли.
 
  • Завдання. Із частинок складіть казкового героя, назвіть його та пригадайте назви казок, у яких він зустрічається. (Дітям роздають пазли.)
 
 
5. Робота в групах. Складання казки за початком
 
Кожна група складає казку за поданим початком.
??
 
  • І група — казка «Дружба»
Початок казки. Улітку подружилися білочка із зайчиком. Білочка була руденька, а зайчик сіренький. Щодня вони прибігали на невеличку галявинку і пригощали одне одного. Та ось настала зима...
 
  • ІІ група — «Чому Їжачок колючий»
Початок казки. Питав зайчик у їжачка: «Чому ти такий колючий? Бачиш, у мене шубка м’якенька, хутряна». Їжачок йому відповідає...
 
  • ІІІ група — «Чому тигреня смугасте, а їжачок колючий»
Початок казки. Мешкали в одній хатці тигреня та їжачок. Вони збирали в лісі хмиз, розпалювали в печі вогонь, варили їсти. Якось тигреня та їжачок необережно кинули сірника — і загорілася хатина.
 
  • ІV група — «Лисичка та Ведмедик»
Початок казки. Жив собі в лісі на пасіці ведмедик. А лисиці закортіло медку. Підійшла вона до пасіки і стогне: «Ой, бідна моя ніжка! Ой, болить!». Ведмедик почув і пожалів її.
 
 
6. Гра «Хто це любить їсти?»
 
Моркву, капусту, кору — заєць.
Горішки, шишки, гриби — білочка.
Мед, малину — ведмідь.
Жолуді — дикий кабан.
Курочку, півника, качечку — лисичка.
 
 
7. Гра «Покажи казкового героя»
 
 
8. Інсценізація казки «Колобок»
Хатка біля неї — тин, соняшники; за хаткою — Дід, Баба, Колобок. Далі — декорації лісу. За деревом ховаються Зайчик, Вовк, Ведмідь, Лисичка.
 
Звучить українська народна музика.
 
З хати виходить Дід. Він позіхає, потягається, робить зарядку.
 
Д і д (кричить)
Бабо! Бабо!
Годі спати!
Треба їсти готувати!
Спечи мені Колобка!
 
 
Б а б а (виглядає з вікна, потім виходить наперед)
Чую! Чую! Вже іду!
Зараз борошно знайду.
Я спечу, а ти чекай
Та гаряче не хапай!
 
Баба місить тісто і ліпить Колобка. Викладає його на вікно і йде. Звучить тиха лагідна музика.
 
 
В е д у ч и й
Колобок у нас гарненький,
Рум’яненький, запашненький.
Із віконця виглядає...
Та ще й пісеньку співає!
 
 
К о л о б о к
Я — рум’яний Колобок,
Дуже я смачненький,
Та ніхто мене не з’їсть,
Бо я моторненький.
 
Зістрибує й котиться під музику по килимку.
 
 
В е д у ч и й
Й покотився Колобок
Далі й далі у лісок.
А назустріч — Зайчик,
Сірий пострибайчик.
 
 
З а й ч и к
Ой за гаєм, гаєм
Я собі стрибаю,
Капустинку чи морквинку
На обід шукаю.
 
 
В е д у ч и й
Колобок пахне смачно,
Ще й співає необачно.
Зайчик йому й каже...
 
 
З а й ч и к
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
 
 
К о л о б о к
Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
 
Пісня Колобка. Колобок тікає, Зайчик махає йому лапкою.
 
 
В е д у ч и й
Знов котився Колобок
Далі й далі у лісок,
Раптом вовк іде страшнючий.
Подає він голосок.
 
 
В о в к
Я голодний і сердитий,
Хочу їсти, хочу пити.
В мене повний рот зубів
І ще жодний не поїв!
 
 
В е д у ч и й
Колобок наш пахне смачно,
Ще й співає необачно.
Вовк йому каже...
 
 
В о в к
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
 
 
К о л о б о к
Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
 
Співає пісеньку і тікає. Вовк погрожує кулаком.
 
 
В е д у ч и й
Знов біжить наш Колобок,
Весело співає,
Аж тут раптом з-за ялини
Ведмідь виглядає.
 
 
В е д м і д ь
Я — Ведмедик-ласунець,
Люблю солоденьке,
Чую, чую, близько десь
Пахне щось смачненьке!
 
 
В е д у ч и й
Ой, зрадів же наш Ведмедик,
Не знайшов сьогодні меду,
Та солодкий Колобок
Іще краще за медок.
Слинку наш Ведмідь ковтає,
Колобку він промовляє...
 
 
В е д м і д ь
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
 
 
К о л о б о к
Не їж мене, Ведмедику,
Я тобі пісеньку проспіваю.
 
Співає пісню і тікає.
 
 
В е д у ч и й
Заморився Колобок,
Сів спочити на пеньок,
Та ще й трохи засмутився,
Що один він залишився.
 
 
Л и с и ч к а
Я красива і хоробра,
А іще я дуже добра,
Люблю рибку, люблю птичку,
Бо я хитрая Лисичка.
 
Колобок плаче. Лисичка жаліє, слухає його пісеньку.
 
 
Л и с и ч к а
Ой, щось я погано чую!
Сядь-но мені на язичок!
 
 
В е д у ч и й
Колобочку, не сідай,
Ти скоріше утікай!
Ах ти ж, капосна Лисице!
Так робити не годиться!
 
Лисичка перепрошує.
 
 
В е д у ч и й. Ти не сумуй, Колобку, ти не один! У тебе багато друзів.
 
 
ІІ . Підсумок уроку
 
Виходять усі герої, виконують танок дружби.
 
К о л о б о к
То що ж це виходить?
Усі голодні залишились?
 
 
В е д у ч и й
Зовсім ні!
Наша баба не гуляла,
Пиріжків понапікала,
І за казочку таку
Дасть усім по пиріжку!
 
Виносить миску з пиріжками і пригощає всіх.
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 1916
 
Догори