Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Домашній суботник усією сім’єю!

Ведуча рубрики Анна Гресь


«Відведімо дітей до батьків і влаштуймо генеральне прибирання, щоб ніхто не заважав», — говорить мама татові. Звичайно, з дітьми робити прибирання у квартирі морочливо. Діти мають звичай крутитися в дорослих під ногами, більше смітити, ніж прибирати, перекидати відра з водою і взагалі створювати безліч перешкод. Але якщо все організувати правильно, то зі звичайнісінького хатнього прибирання можна витягти велику користь. Виховну. А ще започаткупатити нову, дуже хорошу сімейну традицію — разом робити оселю більш чистою і затишною. Саме спільна справа зближує і робить усю родину дружною. Як перетворити прибирання на хорошу сімейну традицію, щоб воно не було нудною трудовою повинністю? Є декілька моментів, які слід врахувати, організовуючи веселий сімейний суботник.

 

Допомога оточенню

Чомусь чимало батьків вважають, що краще завдання для дитини під час домашнього прибирання — це навести лад у своїй кімнаті або на поличках зі своїми речами та іграшками. Але ж це малюк робитиме для себе. А наше завдання — придумати для нього таке завдання, яке принесе користь комусь іншому. Наприклад, у дитячій кімнаті може прибрати хтось інший, а малюкові доручіть зробити щось у вітальні або в кухні. Таким чином, справу, яку виконує дитина, помітить оточення, і малюк навчиться робити щось хороше не лише для себе.
 
 

Спільна справа

Якщо ваші діти ще зовсім маленькі, не давайте їм таких доручень, які їм буде ск ладно виконати. Наше завдання — діяти з дітьми разом. Адже доки малюки ще можуть бути не готові до самостійних дій, проте із задоволенням виконуватимуть разом з мамою або татом частину якогось завдання. Наприклад, тато миє машину, а малюк протирає її сухою ганчіркою. Або мама наводить лад у кухонній шафі, а малюк ск ладає миски. І таких прикладів можна навести дуже багато.
 
 

Посильна робота

Не завантажуйте дитину тією роботою, яка їй не під силу. Це тільки понизить її самооцінку і не дасть можливості повірити у свої сили. Під час прибирання вдома навчіться правильно розподіляти роботу. Ось що можна доручити найменшим:
  • витирати пил;
  • підмітати;
  • складати прості предмети в певне місце (на доступній для дитини висоті);
  • витрушувати килимок.
 
Старшим дітям, окрім цього, можна доручити:
  • пилососити;
  • мити підлогу;
  • витирати взуття;
  • поливати квіти;
  • виносити сміття тощо.
 
 

Прибирання як гра

Якщо дитина постійно відволікається від прибирання і переключається на гру, не сваріть її. Навпаки, перетворюйте прибирання на цікаву гру. Наприк лад, ви можете змагатися, хто швидше складе речі, або придумати, що ви прибираєте не квартиру, а старовинний замок з улюбленої казки. Пилосос цілком може перетворитися на Змія Горинича, з яким битимуться малюк і тато. І не переймайтеся, що це порушить хід прибирання і забере більше час у, ніж ви планували. Швидше, навпаки, справа піде швидше.
 
 

Позитивний настрій

Не слід влаштовувати генеральне прибирання, якщо дорослі роздратовані або чимось засмучені. Так ви не зможете захопити дітей спільною справою. Швидше, навпаки, наступного разу, коли ви захочете залучити малюка до прибирання, він згадає тільки негативні емоції і напевно відмовиться щось робити разом з вами.
 
 

Швидко й ефективно

Жодне прибирання не має тривати довго. Дорослі повинні розуміти, що діти ще не вміють робити щось дуже довго. Тому спільне прибирання разом з дітьми може тривати годину-дві залежно від віку малюків. А що робити, якщо вдома накопичилося дуже багато справ? Тоді почніть прибирання самі, потім на якомусь етапі залучайте дітей, щоб вони не нудьгували, а діяли.
 
 

Попередня підготовка

Іноді завдання для дітей слід підготувати заздалегідь. Не йдеться про те, щоб десь спеціально набруднити або, як у казці про Попелюшку, перемішати крупи. Але можна підготувати інструмент, яким буде зручно користуватися малюкам: маленький віник, невеликі ганчірочки і відерце, щітку. А ще можна придумати завдання для дітей, які ви зможете доручити їм під час прибирання.
 
 

Фоторепортаж з місця подій

Якщо захочете, ви можете випустити невелику стінгазету, у якій помістите фотографії зі свого сімейного суботника. Родичі ще довго із задоволенням розглядатимуть фото, на яких вони виконують цікаві справи: хто зі шваброю, хто зі щіткою, хто з ганчіркою. Фоторепортажі можна робити з року в рік, щоб було видно, як зростають ваші малюки і змінюється їхній внесок у наведення ладу в сімейному гнізді.
 
 

Поменше критики

Зрозуміло, що маленькі діти можуть бути не дуже спритними. Їх рухи ще неточні і невмілі. Це треба розуміти і не гніватися на не надто акуратно витертий пил або пролиту воду. Проте і не звертати на це уваги не можна. «Нумо покажу тобі, як краще витерти пил», — говорите ви. «Принеси, будь ласка, ганчірку, ми разом протремо підлогу досуха», — вимовляєте ви замість окрику «Поглянь, що ти накоїв!» або «Звідки в тебе тільки руки ростуть!». Така критика не викликає в дитини бажання взятися за справу ще раз. Навпаки, у дитини опускаються руки, коли вона весь час чує негативну оцінку своїх дій. І не сподівайтесь, що ваші зауваження будуть для малюка стимулом робити щось краще або вчитися чогось нового.
 
 

Розумна похвала

А ось похвала, яка буде сказана вчасно і доречно, — те, що потрібно.
— У тебе чудово виходить!
— Добре, що ти витерла тут пил. Я б не змогла дістати до цієї полиці.
— Молодець! Ти хороший помічник.
Такі слова надихають дитину, і вона проситиме давати їй завдання знову і знову.
 
 

Смачний фінал

Буде добре, якщо після закінчення прибирання ви всі разом сядете за стіл і з’їсте щось дуже смачне. Зовсім не обов’язково влаштовувати глобальне застілля. Вистачить бутербродів, чаю з пирогами або однієї улюбленої страви, яку полюбляють ваші домашні.
Dounload PDF

Відгуки читачів