Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Я хочу жити на чистій планеті! Година спілкування

В. В. Єфименко, вихователь, спеціальний НВК І–ІІ ст. № 2, м. Харків


Мета: розвивати вміння та навички правильної поведінки в довкіллі; виховувати особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища, культуру поведінки, спостережливість, усвідомлення того, що людина — частина природи.
 
Обладнання: мультимедійний проектор (для демонстрування фото найбільш засмічених міст світу); пластикова пляшка; серветка; батарея мобільного телефону; консервна бляшанка; поліетиленові пакети.
 
 
Хід заходу
 
В и х о в а т е л ь. Усім нам добре відомо, що найважливішою проблемою для людини є проблема виживання. Жодні блага цивілізації не замінять чистого повітря, вільних від шкідливих домішок продуктів харчування і води. Життя людини залежить від того, у якому стані ми збережемо багатства нашої планети. Ще на початку ХХ століття відомий фізик Нільс Бор застерігав, що людство загине не від атомного жаху,— воно задихнеться у власних відходах. Величезні звалища покривають Землю. Населення земної кулі збільшується на 1,5–2%, а обсяг сміттєзвалищ за той самий час — на 6%. Сміттю нині присвячена ціла галузь науки: гарбологія (від англійського «garbage» — «сміття»). Якщо висловитися простіше — це сміттєлогія, або ж сміттєзнавство, що вивчає сміттєві відходи та методи їх утилізації.
 
Ми просто розповімо 10 цікавих і повчальних, на нашу думку, фактів, що пов’язані зі сміттям. Знайомтеся — і підтримуйте чистоту навколо себе!
 
1 - й у ч е н ь. Перші відомі нам сміттєзвалища датовано 200 тисячами років до нашої ери. Це кістки тварин і уламки кам’яних знарядь.
 
Російський імператор Петро ІІІ вигадав оригінальний спосіб очистити Петербург від будівельного сміття, що залишилося на площі після будівництва Зимового палацу. Усім охочим запропонували безкоштовно забрати собі будь-що з сміття. За кілька годин площа була чистою...
 
Найбільш поширений вид сміття на Землі — недопалки. Щороку їх викидають близько 5 мільярдів штук.
 
У країнах Євросоюзу щороку викидають близько 10 мільйонів... автомобілів!
 
2 - й у ч е н ь. Більше 100 тисяч тонн вугілля на рік економлять у британському місті Едмонтион, отримуючи електрику шляхом... спалення сміття. До речі, саме у Великій Британії з’явився перший завод зі спалювання сміття. Відбулося це ще в ХІХ столітті.
 
Вміст батареї одного мобільного телефону здатен зіпсувати... 600 тисяч літрів питної води. Така «водичка» не буде придатною навіть для технічних потреб!
 
Понад 1,5 тонни сміття (зокрема використані кисневі балони!) спустила з найвищої точки планети — гори Еверест — команда японських альпіністів 2001 року.
 
Якщо викинути у море паперову серветку — вона «проживе» три місяці, сірникова коробка плаватиме десь із півроку, поліетиленовий пакет — близько двох десятиліть. А ось консервна банка «житиме» (точніше, забруднюватиме мор- ський простір) 500 років!
 
У Сингапурі зі сміття побудували... острів площею 350 гектарів. Тепер тут квітучий сад і безліч туристів!
 
Найбільший відсоток відходів переробляє Швеція — 52 % від їх загальної кількості.
 
3 - й у ч е н ь. «Велика тихоокеанська сміттєва пляма», «Тихоокеанський сміттєворот», «Північна тихоокеанська спіраль», «Тихоокеанський сміттєвий острів» — як тільки не називають цей гігантський острів зі сміття, що розростається такими темпами! Про сміттєвий острів говорять уже понад півстоліття, але жодних заходів не вживають. Завдано значної шкоди навколишньому середовищу, вимирають окремі види тварин. Велика ймовірність того, що настане момент, коли вже нічого не можна буде виправити.
 
Пластикові відходи в Тихому океані є причиною загибелі більше мільйона морських птахів на рік, а також більше ніж 100 тисяч особин морських ссавців. У шлунках мертвих морських птахів знаходять шприци, запальнички і зубні щітки та інші предмети, що птахи заковтують, уважаючи їх їжею.
 
4 - й у ч е н ь. Схожий острів можна зустріти і в Саргасовому море — це частина знаменитого Бермудського трикутника. Раніше складали легенди про острів з уламків кораблів і щогл, що дрейфує в тих водах. Тепер дерев’яні уламки змінилися на пластикові пляшки і пакети. Сьогодні ми зустрічаємо справжні сміттєві острови. За даними Грінпіс, щороку в світі виробляють більше ніж 100 млн тонн пластикових виробів, а 10 % з них зрештою потрапляє в світовий океан. Сміттєві острови зростають щороку все швидше і швидше. І зупинити їх зростання можемо тільки ми, відмовившись від пластика, використовуючи багаторазові сумки і пакети. Купуймо сік і воду в скляній тарі або в тетрапакетах!
 
5 - й у ч е н ь. Фахівці вважають, що в Україні з приблизно 2 млрд тонн щорічних твердих промислових відходів лише половину закладають під землю у шахтні виробки чи в борти кар’єрів, а половина «навантажує» поверхню, займаючи тисячі гектарів ґрунтів. А все побутове сміття без сортування опиняється в далеких від світових стандартів сміттєзбірниках. Практично ніде не дотримують технологічних вимог безпечного захоронення (створення глинистих прошарків, захист питних водотоків, відокремлення сухого сміття від мулів і токсичних речовин тощо). Часто все заразом звалюють у траншеї, з яких дощі вимивають отруту в підземні питні горизонти або в ріки. Загалом в Україні нараховують до 11 млн звалищ. Вони займають площу в 260 тисяч гектарів — приблизно така сама площа країни Люксембург. 63 відсотки з 2700 полігонів промислових відходів не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. Звалища побутових відходів, мабуть, ще менше відповідають цим вимогам. Як стверджують спеціалісти, 60 відсотків усіх захворювань в Україні спричинені саме несприятливими екологічними умовами проживання. На просторах нашої Батьківщини накопичилося понад 25 мільярдів тонн сміття.
 
В и х о в а т е л ь. Пропоную скласти рекомендації для людей під гаслом «Я хочу жити на чистій планеті!» (з використанням методу «Мікрофон»).
1) Не роби смітник будь-де.
2) Нехай старі речі постійно оживають і потішають.
3) Прояви культуру. Кожний папірець здай на макулатуру.
4) Пам’ятай!
Чому скільки потрібно?..
Папір розкладається 2–10 років.
Консервні бляшанки — 80 років.
Поліетиленові пакети — понад 200 років.
Пластмаса — 500 років.
Скло — 1000 років.
 
Підтримуймо чистоту навколо себе — бережімо наше місто і нашу планету для комфортного життя нас та наших нащадків!
 
 
Література
  1. Акимова Т. А., Хаскин В. В. Экология : учеб. для вузов.— М. : ЮНИТИ, 1998.
  2. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи екологічних знань.— К. : Либідь, 2000.
  3. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи загальної екології : підруч.— К. : Либідь, 1993.
  4. Дерій С. І., Ілюха В. О. Екологія.— К., 1998.
  5. Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища : навч. посіб.— К. : Знання, 2000.
  6. Крисаченко В. С. Людина і біосфера: основи екологічної антропології : підручник.— К. : Заповіт, 1998.
Dounload PDF

Відгуки читачів