Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Місія батьків

Ольга Крутенко,

м. Черкаси

Пригоди, фантастичні події, чарівний Схід кого це залишає байдужим?! Але з давніх-давен існує ще один літературний жанр, вплив якого на становлення характеру та світогляду людини неможливо переоцінити, це притчі.


Місія батьків

Ольга Крутенко,

м. Черкаси

Пригоди, фантастичні події, чарівний Схід кого це залишає байдужим?! Але з давніх-давен існує ще один літературний жанр, вплив якого на становлення характеру та світогляду людини неможливо переоцінити, це притчі.

Притчі, як відомо, це невеликі за обсягом філософські оповідання, які у своїй лаконічній формі вміщають надзвичайно глибокий зміст. Іноді їх порівнюють із казками, іноді з байками, тому що для всіх цих жанрів притаманна алегорія, інакомовність. У кожній притчі декілька смислових рівнів, рівнів повчання і моралі, і глибина сприйняття змісту притчі залежить від рівня культури, світогляду, моральності кожної окремої людини. Процес розмірковування над притчею та усвідомлення її завуальованого підтексту є надзвичайно цікавим: іноді це схоже на археологічні дослідження, коли знімається шар за шаром, поступово відкриваючи вікові таємниці, що були невидимі. Так само й притча: глибина її змісту є нескінченною, як неосяжний Всесвіт. Саме тому притчі цікаві й малюку-першокласнику, й підлітку, і зрілій людині кожен знаходить власне розуміння і свою істину.

Нехай метелики літають!

У хлопчика в коробці лежав кокон, одного дня в коконі з’явилась невеличка щілина. Через деякий час стало зрозуміло, що через цю щілину намагається вилізти метелик. Пройшло багато годин, метелик, здавалося, вибився із сил, а щілина залишалась такою ж маленькою.

Тоді хлопчик вирішив йому допомогти, він узяв маленький ножик і розрізав кокон. Метелик у ту ж мить виповз. Але його тільце було слабким й немічним, крильця прозорими і ледь ворушились. Малюк сподівався, що крильця метелика розправляться, зміцніють і метелик полетить. Нічого не відбулося! Метелик тягав своє слабеньке тільце, нерозправлені крильця. Він так і не злетів.

Дитина не знала, що, коли метелик виповзає з кокона, йому необхідні ці неймовірні зусилля для тренування, щоб в організмі завершилися всі процеси народження, щоб крильця стали міцними, таке життя!

Труднощі та перешкоди це можливості для нашого росту. Неймовірні зусилля необхідні нам для розвитку. І не потрібно, співчуваючи, робити щось замість людей, вони мають самі подолати свої бар’єри. Тільки так можна навчитися літати.

Чи має така ситуація підтвердження в нашому щоденному житті? Так, безперечно! Як часто люблячі матусі намагаються попередити кожне бажання своєї дитинки! Як часто вони своєю опікою і турботою в зародку вбивають самостійність дитини. У ранньому віці кожному малюку притаманна допитливість і бажання пізнавати навколишній світ. Так хочеться доторкнутись рученятками й серденьком до всього, що бачать оченята: до мурашки й жабенятка, квіточки й метелика, хмаринки й сонечка… Хочеться побігати по калюжах і залізти на дерево, допомогти матусі ліпити пиріжки, а з татком майструвати годівничку. «Я сам! Я сама!» дзвінко лунає голос малечі. Але дорослі всіма силами придушують самостійність, «самість» маленької особистості, всіляко стримують розвиток свого непосидючого малюка, щоб років через 1520 поставити риторичне запитання: «Чого він у нас такий безініціативний!?» Ініціативність, креативність, уміння діяти в нестандартній ситуації це ті вміння, які народжуються у процесі подолання труднощів, життєвих «бар’єрів», а бар’єри для кожного віку свої. У два-три роки це неслухняні шнурки на черевичках, у сім років букви, що ніяк не складаються у слово, у п’ятнадцять перше кохання… А місія батьків полягає в тому, щоб робити певні кроки не за дитину, а разом з дитиною.

Нехай метелики літають!

Батьки знають, як краще…

Один господар вирішив давати доберману риб’ячий жир, оскільки це дуже корисно для собаки. Кожного дня він затискав між колін голову пса, який зі страшенною силою виривався, і силоміць проштовхував жир у глотку.

Одного разу пес вирвався і розлив жир на підлогу. Потім, здивувавши свого господаря, повернувся й почав вилизувати до останньої краплі весь жир. Виявляється, він чинив опір не самому риб’ячому жиру, а тому способу, в який йому цей жир вливали.

Батьки завжди знають, як краще… Знають, що подарувати дитині на день народження; яку курточку купити на зиму; з ким у класі дружити; яку музику слухати; як провести канікули; яку професію обрати не собі, а доньці чи сину; не тільки професію, а й пару для подружнього життя…

Не завжди, правда, знають батьки, як відремонтувати квартиру, як зробити кар’єру, як бути щасливими.

Але для того, щоб щодня пригощати власну дитину черговою порцією повчань і нотацій, не обов’язково самому бути щасливим і успішним. Для такого виховання достатньо хоча б теоретично знати, що є корисним для підростаючого покоління і що приносить шкоду.

А ви теж знаєте, як краще?

Далі буде

 

Відгуки читачів