Ніколи не зневірюйтеся! Урок читання у 4-му класі

М. Я. Дарміць, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, НВК «Нововолинська спеціалізована школа І–ІІІ ст. № 1-колегіум», м. Нововолинськ, Волинська обл.


Тема. Ніколи не зневірюйтеся! В. Сухомлинський «Як Павлик списав у Н іни задачу», «Найкраща лінійка»
 
Мета: учити дітей орієнтуватися у структурі тексту; формувати вміння визначати головну думку твору, характеризувати головних дійових осіб, порівнювати вчинки і поведінку персонажів; розвивати навички виразного читання, читання в особах, зв’язне мовлення, логічне та образне мислення учнів; збагачувати словниковий запас учнів; оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їх поведінки; виховувати віру у свої сили.
 
Обладнання: мультимедійний проектор; аудіозапис оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Ніни задачу»; презентація з музичним супроводом (фізкультхвилинка); портрет В. Сухомлинського.
 
Тип уроку: комбінований.
 
Хід уроку
 
І. Організаційний момент
 
У ч и т е л ь
Дзвоник дзвонить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
«Зробимо в науку крок —
Починаємо урок».
 
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
 
II. Визначення завдань уроку. Підготовчі вправи
 
1. Бесіда
— Чого ви очікуєте від уроку? (Відповіді учнів.)
— А я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, що ви будете активними, дружними, виразно читатимете, фантазуватимете, творчо працюватимете.
Прочитаймо!
 
Завдання уроку (метод «Мої сподівання»):
— виразно читати твір;
— орієнтуватися в будові тексту;
— визначати головну думку.
 
Цей урок мене навчить:
— визначати своє ставлення до героїв твору;
— працювати в групах, парах;
— аналізувати розвиток подій у творі.
 
2. Вправи для розширення кута зору
а) Намалюйте очима вертикальні палички, квадрати.
б) Вправа «Маятник».
 
3. В прави на дихання
а) «Здуваємо кульбабку».
б) «Надуваємо кульку».
 
4. Мовленнєва розминка
Скоромовка
Ми плакати — не плакали.
Нам плакати нема коли.
 
— Прочитайте скоромовку:
  • мовчки;
  • хором повільно;
  • весело;
  • у швидкому темпі;
  • виділяючи голосом дієслова.
 
ІІІ . Перевірка дома шнього завда ння
 
  • Завдання для І групи: розповісти вірш А. Костецького «Буває все...»
 
  • Завдання для ІІ групи: виразно прочитати вірш «Краще — з друзями разом». Дати відповіді на запитання.
— Про які почуття розповідає хлопчик?
— Прочитайте рядки, що передають захоплення друзів катанням.
— Чому Славко забув хлоп’ячу дружбу? Як друзі його «перевиховали»? (Відповіді учнів.)
— Знайдіть слова, у яких виражено головну думку вірша, пригадайте прислів’я про дружбу.
 
  • Завдання для ІІІ групи: виразно прочитати вірш «Словник Славка». Дати відповіді на запитання.
— Про що свідчать слова зі «словника» головного героя?
— Яка небезпека чатує на Славка?
— Які слова слід частіше вживати, щоб спіл-
кування давало задоволення?
 
  • Гра «Мікрофон»
— Що побажаєте Славкові?
 
ІV. Підготовка до вивчення нового матеріалу
Вправа «Мозкова атака»
— Хто це?
— Талановитий педагог, який присвятив благородній справі навчання і виховання учнів понад 30 років свого життя.
— Віддав учням своє серце.
— Створив «Школу радості» під відкритим небом.
(Відповіді дітей: В. О. Сухомлинський.)
 
Учитель демонструє портрет В. Сухомлинського.
 
— Так, діти, це — Василь Олександрович Сухомлинський, заслужений педагог, талановитий учитель, який дуже любив дітей і написав для них дуже багато цікавих історій. Він хотів, щоб діти зростали добрими, чуйними, справедливими, уміли дружити і цінувати дружбу. З багатьма його творами ви вже обізнані. Назвіть їх, будь ласка.
 
V. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з двома оповіданнями В. О. Сухомлинського, у яких він розповідає про випадки зі шкільного життя, коли у начебто звичайних ситуаціях розкриваються невідомі досі риси характеру дітей. 
 
  • Складання передбаченням
— Прочитайте назву оповідання (на дошці). (Учні читають.)
— Чи можете передбачити, про кого і про що у ньому йтиметься?
— Чому могла трапитися така ситуація? (Слухання передбачень.)
 
VІ. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу»
 
1. Слухання аудіозапису тексту оповідання
— Де відбувалися описані події? (Відповіді учнів.)
 
2. Словникова робота
— Прочитайте швидко, безпомилкова, змінюючи слова.
у Зін
задача у Павлик
над зошиті
 
— Зараз прочитаємо піраміди слів «луною». Зверніть увагу, що слово помилка має подвійний наголос.
тож дома
питає питань
помилка похнюпив
учителька почервонів
стурбований розв’язувати
 
— Тепер прочитайте мовчки. (Діти читають.)
— Які слова спільнокореневі? Назвіть корінь.
— До слова стурбований доберіть синоніми.
— Доберіть фразеологізми-синоніми до слова почервоніти.
 
3. Самостійне читання твору учнями
— Скільки дійових осіб у творі?
 
4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
— Чому Павлик прийшов до школи стурбований?
— Що він планував зробити у школі?
— Як цей учинок характеризує хлопчика?
— З яким проханням Павлик звернувся до Зіни?
— Що він помітив у зошиті дівчинки? Зачитайте. Чи сказав він про це Зіні? Чому?
— Чому він так учинив?
— Які оцінки отримали діти за домашнє завдання? Прочитайте, як Зіна і Павлик відреагували на них.
— Чому Павлик почервонів?
— Яку рису характеру слід розвинути в собі Павлику?
 
5. Гра «Дочитай до кінця речення»
 
6. Творча робота в групах «Гай творчих завдань»
 
  • Завдання для І групи: поміркувати, як далі можуть скластися стосунки Зіни і Павлика.
  • Завдання для ІІ групи: прочитати діалог, увійти в роль героїв, перебудувати, доповнити, зробити висновок.
  • Завдання для ІІІ групи: скласти план до оповідання. 

 

Фізкультхвилинка (під презентацію з музичним супроводом)

 
VІІ . Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Найкраща лінійка»
— Зараз ми ознайомимося з оповіданням «Найкраща лінійка». Про що цей твір?
 
1. Підготовка до самостійного читання
Письмові праці
найкращі лінійка
ручної роботи
кострубата оцінки
гладенька  
 
— Прочитаймо слова кожного стовпчика.
— Що спільного у словах кожного стовпчика? (Відповіді учнів.)
— Утворіть словосполучення, з’єднавши слова І та II стовпчиків.
— Який іменник поєднався з двома прикметниками? Поясніть значення слова кострубата. (Відповіді учнів.)
 
2. Самостійне читання твору мовчки з наступним тестуванням
 
Тест «Що з двох правильне?»
 
1. Цей твір є:
а) казкою;
б) оповіданням.
 
2. Микола і Роман були:
а) однокласниками;
б) сусідами.
 
3. За письмові роботи найкращі оцінки у:
а) Романа;
б) Миколи.
 
4. Після уроку мови діти пішли:
а) до майстерні;
б) додому.
 
5. Навіщо Роман узяв свою лінійку до класу?
а) Йому було шкода залишати її в майстерні;
б) хотів довести, що й він може зробити щось найкраще.
 
3. Взаємоперевірка тестування
 
4. Читання твору «ланцюжком»
— В. О. Сухомлинський уважав: «Ми повинні працювати творчо уявляючи». Поспостерігайте за зміною настрою хлопців. Як змінився настрій у Миколи і Романа? (Відповіді учнів.)
 
5. Гра «Знайдіть антоніми з тексту до слів»
Ледарювати — ... гірше — ...
найнижча — ... погано — ...
запитує — ... попередньо — ...
 
6. Встановлення послідовності подій
(Один учень працює біля дошки.)
— Чого вчить нас цей твір? (Відповіді учнів.)
— Продовжте це оповідання ще кількома реченнями. (Відповіді учнів.)
 
ІІ . Домашнє завдання
— Навчитися читати твори за особами.
 
Завдання за вибором:
1) скласти «асоціативний кущ» «Справжній товариш» і визначити «помічників» та «ворогів» такого вислову;
2) пригадати якомога більше прислів’їв про людські якості;
3) пригадати назви творів В. О. Сухомлинського згідно з темою уроку і намалювати квітку найважливіших рис характеру людини. (Кількість пелюсток залежить від кількості рис характеру.)
 
ІX. Рефлексія
  • Бесіда
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?
— Що автор схвалює, а що засуджує у своїх творах?
— Від чого автор намагається застерегти читача? До чого закликає?
— Які почуття викликав урок?
— Тримайте свою душу завжди відкритою для добра, щастя, любові. Ви відчуєте, яке прекрасне життя. Отже, справжній друг завжди поруч. Він допоможе, порадить, виручить, підтримає словом і ділом, поділиться всім.
 
У конвертах — смайлики.
— Який настрій у вас викликав урок?
Dounload PDF

Відгуки читачів