Осінні подарунки

Л. Б. Верещак, м. Бердичів, Житомирська обл.


ЗАНЯТТЯ З ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ МОВЛЕННЯ
 
Мета:
  • закріпити знання про пори року, характерні ознаки осені, назви дерев, листків, плодів; формувати вміння диференціювати кількість предметів, їхні розміри; учити правильно вживати антоніми;
  • розвивати дрібну моторику, тактильні відчуття, емоційно-вольову сферу, загальні психічні процеси, просторову орієнтацію;
  • викликати відчуття задоволення від правильно виконаного завдання;
  • виховувати бажання говорити правильно.
 
Матеріал: гра «Пори року», папка «Дерева і квіти», «Чарівна торбинка», горіхи, каштани, шишки, листя клену, дуба, берези.
 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ
 
I. ПІДГОТОВЧА ЧАСТИНА АКТИВІЗАЦІЯ УВАГИ. НАЛАШТУВАННЯ НА ПОЗИТИВ
 
  • Гра «Навпаки»
Вимикається світло.
 
Учитель-логопед. Як зараз у кабінеті?
 
Діти. Темно.
 
Вмикається світло.
 
Учитель-логопед. А зараз?
 
Діти. Світло.
 
Учитель-логопед. На дворі як?
 
Діти. Холодно.
 
Учитель-логопед. А тут, у кабінеті?
 
Діти. Тепло.
 
Учитель-логопед. Коли сонечко не світить, нам як?
 
 
Діти. Сумно.
 
Учитель-логопед. А коли сонечко визирне з-за хмаринки, нам як?
 
Діти. Весело і радісно!
 
 
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА1.
 
  • Гра «Пори року»
Зима — осінь — весна — літо Учитель-логопед. На якому малюнку зображена осінь? Як ви здогадалися?
 
— Так, восени йде дощ. Як накрапає дощ?
 
Діти. Д-д-д. (Звуконаслідування)
 
Учитель-логопед. Восени опадає листя. І до нас вітерець завіяв осінні листочки! Візьміть листочки та спробуйте подмухати на них легеньким вітерцем, а тепер — сильним вітром. (Дихальні вправи)
??
  • 2. Гра «З якого дерева листочок?»
Діти розглядають на картинах дерева й називають їх. (Дуб, береза, клен)
 
Учитель-логопед. А ось вітер навіяв нам листочків. Давайте відшукаємо, з якого дерева впав кожен листочок.
 
З берези — березовий, схожий на зігнуту долоньку; з дуба — дубовий, схожий на розпрямлену долоньку із зібраними прямими пальчиками; з клена — кленовий, схожий на зірку. (Розвиток дрібної моторики, уяви)
 
  • 3. Фізкультхвилинка «У лісі»
Ми — листочки, ми кружляємо,
Тихо на землю лягаємо.
Вліво-вправо літаємо
І знову з вітром кружляємо!
Вгору піднімаємось, вниз опускаємось
І знову із вітром кружляємо!
 
  • 4. Пальчикові вправи
Учитель-логопед. А хто це заховався в лісі під кущиком?
 
Діти. Зайчик!
 
Учитель-логопед. А хто заховався під листочком і фуркає: ф-ф-ф?
 
Діти. Їжачок.
 
Зайчик
Сірий зайчик вранці встав
І у поле пострибав.
Вирвав там гарненьку
Моркву солоденьку!
 
Їжачок
Я маленький їжачок, маю купу голочок.
Ось такі маленькі, ось такі гостренькі!
 
  • 5. Гра «Чарівна торбинка»
Учитель-логопед. Дізнаймося про інші подарунки осені та впізнаймо їх на дотик у чарівній торбинці!
 
Діти по черзі впізнають на дотик предмети в мішечку й називають їх. Потім показують усім.
 
Учитель-логопед. Це каштани, горіхи, шишки.6. Масаж долоньок шишками (каштанами, горіхами)
 
Учитель-логопед. Шишка на дотик яка?
 
Діти. Колюча.
 
Учитель-логопед. Каштан на дотик який?
 
Діти. Гладенький.
 
Учитель-логопед. Горіх на дотик який?
 
Діти. Шершавий.7. Гра «Один — багато»
 
Плоди розкладаються на столі.
 
Діти викладають сигнальну картку відповідного номеру й називають, один чи багато.
 
Учитель-логопед
Де каштан один? — А де багато?
Де шишок багато? — А де одна?
Тут горіхів скільки? — А тут?
Тут шишок скільки? — А тут?
Тут каштанів скільки? — А тут?
Тут каштанів багато? — А тут?
Тут шишка одна? — А тут?
 
  • 8. Гра «Чого немає?»
Діти уважно розглядають усі предмети й запам’ятовують їх.
 
Учитель-логопед. Ви заплющите очки, а я сховаю який-небудь плід. А ви скажете мені потім, чого немає!
 
Наступним ховає плід той, хто першим здогадається, чого не стало.
 
Учитель-логопед. Чого немає?
 
Діти. Немає каштана, горіха, шишки...
 
  • 9. Гра «Облаштуємо хатинку для їжачка»
Учитель-логопед. На кого схожа наша колюча шишка?
 
Діти. На їжачка.
 
Учитель-логопед. Де живе їжачок? Так, під листочками!
 
— Давайте побудуємо йому хатинку з наших осінніх листочків. Спочатку візьмемо найменший листочок — березовий — і накриємо нашого «їжачка». Потім візьмемо листочок трохи більший — дубовий — і покладемо його на березовий листочок. І нарешті ми візьмемо найбільший листочок — кленовий — і покладемо його зверху.
 
Що в нас із вами вийшло?
 
Діти. Хатиночка для їжачка!
 
Учитель-логопед. Тепер йому буде тепло, сухо й затишно!
 
Ми чудово попрацювали — поаплодуємо собі!!!
 
 
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Учитель-логопед. Ось які цікаві подарунки принесла нам ОСІНЬ!
Dounload PDF

Відгуки читачів