Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Як підготувати дитину до появи братика або сестрички

Ведуча рубрики Анна Гресь


Велика родина — це чудово. Багато родин зрештою доходять висновку, що малюків все-таки має бути більше ніж один. Дев’ять місяців очікування — і в родині з’являється малюк, якого відразу ж оточують загальною увагою. Щастя, здавалося, нарешті повне. Але іноді ідилію порушують проблеми, що виникають звідти, звідки ви на них найменше чекали. Старша дитина. Ми вважаємо, що братика або сестричку вона сприймає як подарунок і велике щастя. А насправді? Звісно, почуття старшої дитини багато в чому залежать від позиції батьків, від того, як вони підготували свого первістка до появи нового родича. Але загалом вони не занадто позитивні.
 
 
 • Хіба моїм батькам було мало мене?
 • Отже, я не дуже гарний, якщо мама й тато вирішили завести ще когось!
 • Навіщо потрібна ще одна дитина?
 • Чому ніхто не запитав мене, чи хочу я братика або сестричку!?
 • Якщо нас тепер двоє, отже, мене менше любитимуть?
 • Чому цей новий братик/сестричка кричить і заважає мені спати?
 • Чому вчора мама й тато гуляли зі мною (співали мені колискові, робили уроки тощо), а сьогодні все змінилося?
 
У душі старшої дитини вирують емоції. Відкриті діти проявляють свої почуття: вони можуть стати дратівливими, примхливими, говорити про те, що їм не потрібен братик або сестричка, що мама повинна віднести його або її назад. Діти замкнені, не схильні відкрито проявляти свої почуття, можуть нічого не говорити й ніяк не проявляти свою ворожість, але діяти нишком. Трапляється, що старші діти б’ють меншого «конкурента» або намагаються викинути з візочка.
 
Але не варто боятися, що старша дитина обов’язково запротестує й зненавидить свого нового меншого побратима. Адже ми розумні дорослі й обов’язково зробимо так, щоб стосунки між дітьми були гармонійними.
 
 • Якщо різниця між дітьми невелика й старшій дитині виповнилося всього лише півторава роки, то вам обов’язково потрібно поміркувати, як після появи другої дитини ви зможете розділити «повноваження» між членами родини, щоб мама й тато могли приділяти достатньо часу й старшій.
 • Намагайтеся не наголошувати, що ваша старша дитина «доросла», «уже велика», «помічниця»/«помічник». Адже вона ще такий самий малюк, якому потрібно насолодитися дитинством, грою й батьківським пещенням. Тому сприймайте обох дітей однаково, принаймні намагайтеся робити це й стежити за тим, що ви говорите.
 • Знаходьте час спілкуватися з кожною дитиною окремо. Адже час, що ми приділяємо й одному й другому малюкові, вони часто сприймають як час, що мама або тато провели з братиком або сестричкою.
 • Не порівнюйте малят. Для старшого такі порівняння можуть бути дуже образливими. «Марійка добре поїла, а ти досі сидиш», «Поглянь, Миколка вже спить, а ти пустуєш». Слухаючи вас, дитина напевно розмірковуватиме, що тепер вона погана і робить усе погано, а менша дитина гарна й улюблена.
 • Спілкуючись із малятами, частіше говоріть їм про те, які вони молодці, що грають разом, про те, як ви їх любите, як щас ливі, що вони у вас є.
 • Не забудьте повідомити старшу дитину про те, що незабаром у неї з’явиться братик або сестричка. Дитина має знати, щоб мала можливість виявити емоції, підготуватися до змін, що відбудуться в родині.
 • Не забудьте повідомити старшу дитину про те, що незабаром у неї з’явиться братик або сестричка. Дитина має знати, щоб мала можливість виявити емоції, підготуватися до змін, що відбудуться в родині.
 • Залучайте старшу дитину до ухвалення рішень, пов’язаних з немовлям. Це може бути вибір імені, придбання візочка і дитячих речей, облаштування дитячої, похід на УЗД.Намагайтеся розмовляти зі старшою дитиною про те, що зміниться у вашій родині з появою малюка. Говоріть їй про свої почуття, запитуйте в дитини, що відчуває вона, відповідайте на запитання.
 • Не захоплюйтеся процесом виховання помічника зі старшої дитини. Жодні нав’язані справи не змусять її полюбити меншого братика або сестричку. Натомість запитайте в дитини, чим би вона хотіла допомогти, що їй було б цікаво зробити: пограти з малюком або погуляти з ним, а можливо, почитати йому книжку або погодувати.
 •  
 
 
Якщо різниця між старшою й меншою дитиною значна — два роки й більше, тобто ще кілька моментів, що потрібно врахувати.
 
Щоб ваші діти зростали дружними й любили одне одного, а не конкурували постійно, слід починати із себе. Обоє ваших малюків бажані й любимі. Так, у них різні характери й поведінка. Але й вік у них також різний. 
 
Улаштовуйте спільні дитячі фотосесії, залучайте дітей до підготовки днів народження братиків-сестричок. Пам’ятайте про те, що відносини між вашими улюбленими дітьми залежать від вас.
 
Dounload PDF

Відгуки читачів