Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Обережно: GPT!

Ольга Швець, м. Одеса


Впродовж останніх двох років покупці нових ноутбуків зіткнулися з несподіваним сюрпризом, що багатьох шокував. Коли б не випадковий збіг обставин і наша ментальність, більшість споживачів і не знали б, що всередині нових комп’ютерів (поки переважно ноутбуків) сталася технічна революція — був закладений новий БІОС і нова, відмінна від традиційної MBR, розмітка жорсткого диска.
 
Для пересічного споживача, здавалося б, немає жодної різниці, — якби не згадані дві обставини:
1) ноутбуки почали продавати з передвстановленою Windows 8, яка не сподобалася більшості користувачів, і вони вирішували повернутися до знайомої Windows 7 або Windows XP;
2) багато хто купував ноутбуки без операційної системи, сподіваючись потім поставити улюблену систему (це наші умільці!);
3) тут на них чекав сюрприз: коли вони вибирали розділ і з’являлося вікно диспетчера дисків, то бачили таку картинку (див. рис.)
 
Новий UEFI (або EFI) БІОС з’явився досить давно. GPT-розмітку диска використовували в 64-х розрядних версіях Windows Vista і Windows 7. І тільки тепер їх масово почали використовувати в персональних комп’ютерах у зв’язку зі значним поширенням 64-х розрядних машин, появою жорстких дисків понад 2 Терабайти (Тб) і Windows 8. У ноутбуках тепер широко використовують вбудовану систему відновлення типу One Click (Одне клацання), що дозволяє легко відновити працездатність Операційної системи. (Щоправда, на відміну від систем відновлення сторонніх розробників, де повністю відновлюється системний розділ, тут відновлюється тільки система, без програм).
 
Про відмінності в роботі БІОС (BIOS — Base Input-Output System — Базова Система Введення-Виведення) на основі MBR (Main Boot Record — Головний Завантажувальний Запис) і UEFI (Universal Enhanced Firmware Interface — Універсальний Поліпшений Інтерфейс Обладнання) можна прочитати в цій статті1.
 
Про нову GPT-розмітку дисків можна прочитати тут2 і тут: Таблиця розділів GUID3.
 
Що ж робити користувачам, які опинилися в такій ситуації?
 
1. Власникам ноутбуків з передвстановленною Windows 8 мі рекомендуємо просто оновитися до версії Windows 8.14. У ній були враховані скарги користувачів цієї системи.
 
2. Складніше користувачам, які купили ноутбук без операційної системи і з GPT-розміткою диска або які намагалися самостійно перевстановити систему на GPT-диску. Проблема, окрім наявності GPT-розмітки, полягає в тому, що на диску є присутніми мінімум 3 основні розділи, що використовуються для відновлення системи, зберігання заводських налаштувань комп’ютера і розділ FAT для зберігання завантажувачів систем UEFI. Тому, якщо зберегти всі ці розділи, виявиться доступним лише один MBR — основний розділ, куди ви зможете поставити систему, і там же маєте зберігати дані, що не дуже зручно. Однак це єдиний прямий шлях зберегти всі заводські розділи диска!
 
Другий, безпечніший, метод полягає ось у чому. Ви копіюєте жорсткий диск на зовнішній носій (у режимі посекторного копіювання!), потім жорсткий диск конвертуєте в MBR і використовуєте, як побажаєте. Тепер ви можете видалити абсолютно всі розділи і розподілити дисковий простір на власний розсуд. Але тепер заводське відновлення не працюватиме і образ операційної системи необхідно створювати сторонніми програмами або використати власні засоби Windows 7 для відновлення системи.
 
Як же виконуються ці операції? Спочатку зберігаємо заводські розділи диска (це корисно в усіх варіантах — з передвстановленою Windows 8 або без). Для цього використовуємо програму Acronis True Image 2013. Процес клонування жорсткого диска ноутбука описаний тут5. Для цього необхідно використати зовнішній жорсткий USB-диск відповідного об’єму для зберігання резервної копії.
 
3. Тепер, якщо наша операційна система не підтримує GPT, перетворимо її в MBR. (Розмітку диска виконаємо, під час інсталяції в Диспетчері диска, вікно якого раніше нам було недоступне (рис.)). Перетворення з GPT в MBR здійснюється програмою Paragon Disk Manager 12.0 і описане тут6. (Під час встановлення операційної системи на MBR диск не забудьте в БІОС перемкнути режим на Legacy і вимкнути Secure Boot. Режим Legacy забезпечує сумісність з операційними системами, не підтримувальними GPT).
 
Залишилася одна проблема. Ці програми працюють під операційною системою Windows, і використати їх безпосередньо не можна. Не всі здатні створити завантажувальний CD- або USB-диск, з якого можна було б завантажитися і запустити необхідні програми.
 
Тому ми пропонуємо використати LiveCD, з якого можна завантажити Win7 PE або WinXPPE7. На цьому ж диску, поміж інших програм, знаходяться і потрібні нам програми.
 
Тим, хто не знайомий з обслуговуванням сучасних комп’ютерів, ми рекомендуємо звертатися до спеціалізованих магазинів, де є сертифіковані фахівці. Повірте, якщо ви звернетеся до першоголіпшого «фахівця», картинка на рис. для нього виявиться не меншим сюрпризом, ніж для вас.
Dounload PDF

Відгуки читачів