В гості до осені. Урок-заочна екскурсія з природознавства у 2-му класі

Н. І. Коваленко, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, Руськополянська ЗОШ І–ІІІ ст. № 1, Черкаський р-н, Черкаська обл.


Мета: учити учнів бачити розмаїття природи восени; узагальнити знання учнів про осінь як пору року; розвивати увагу, уяву, спостережливість, почуття прекрасного; виховувати любов до краси рідного краю, природи.

 

Обладнання: малюнки із зображенням їстівних і отруйних грибів; осінні листочки; предмети для гри «Овочі й фрукти».

 

Тип уроку: урок-заочна екскурсія.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

Звучить музика П. І. Чайковського із циклу «Пори року».

 

II. Повідомлення теми уроку

Звучить пісня «Ми прийшли сьогодні в клас».

 

Учитель. Сьогодні ми здійснимо екскурсію в осінню природу, зокрема до лісу, на луки, в поле та сад.

 

Більше й більше листя з кленів

Облітає з кожним днем.

По траві іще зеленій

Між дерев у парку йдем.

Йдем по листю золотому,

Мов по килиму м’якому,

Що постелено для нас.

Листопад почавсь якраз.

Листя падає в садку

І танцює у танку.

 

III. Сприймання й усвідомлення матеріалу

Звучить пісня «Лине осінь».

 

Учитель. Привітаймо гостю, діти! Ця гостя не проста — з дарунками своїми вона до нас прийшла.

 

Осінь

Я — красуня-осінь — до вас прийшла на свято,

І золотих листочків вам принесла багато.

Ці листочки, діти, вам зараз я роздам.

Осінь під музику роздає листочки.

Всі до мене вибігайте і таночок починайте.

Танок з листочками.

Учень. Осене, пограй з нами в гру!

Проводиться гра «Кому забракло листочка».

 

Осінь

А чи знаєте, малята,

Що принесла я вам на свято?

Із садів і полів, і грядок

Повний клубок загадок.

 

Осінь загадує загадки.

 

У садах, полях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

 

По небу іде кучерявий баран

І рогом вогненним б’є в барабан. (Грім, блискава, хмара)

 

На городі молода, пишні коси розпускає.

Та у золоті хустинки, золоті ховає зернинки. (Кукурудза)

 

Стоять коні на припоні,

Не їдять, не п’ють,

А все гладкими стають. (Гарбузи)

 

Хто її роздягає, той гіркі сльози проливає. (Цибуля)

 

Мене і смажать, і варять,

І дуже хвалять, бо я добра. (Картопля)

 

Без рук, без ніг, а на тин лізе. (Квасоля)

 

Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі. (Морква)

 

Учитель.

Тож завітаймо в сад.

Осінь, мила, будь із нами,

Веселися з малюками.

Діти вірші прочитають

І про тебе проспівають.

 

Звучить пісня «Що нам осінь принесе?».

 

Що нам осінь принесе?

Що нам осінь принесе?

— Яблука рум’яні, пахучий мед!

— Яблука рум’яні, пахучий мед!

Що нам осінь принесе?

Що нам осінь принесе?

— Хлібця золотого на цілий рік!

— Хлібця золотого на цілий рік!

 

  • Гра «Чарівна торбинка»

Діти опускають руку в торбинку і на дотик упізнають фрукти.

 

Учні (по черзі)

1. Покосили пшениці й жита,

Ми не зчулись, як минуло літо.

Вже надходить осінь золота,

Молоде, зелене сходить жито.

 

2. Зажурились квіти неспроста,

Вранці роси випадають білі.

Вже надходить осінь золота —

Жовкне листя у саду на гіллі.

 

3. Осінь! Осінь! В гості тебе просимо.

З щедрими хлібами,

З високими снопами.

З листопадом і дощем,

З перелітним журавлем.

 

4. Малює осінь на деревах,

Гуля по травах і стежках.

Калини кетяги рожеві

Тримає в бронзових руках.

 

5. Пливе туман сріблястий в лузі

Над синім поглядом ріки.

Верба за літечком у тузі

Скидає червоні кісники.

 

6. Земля, ще сонечком полита,

Осінні фарби зігріває.

Читає лелека в книзі літа

Про землю-матінку слова.

 

7. Перегортає крилом сторінку,

Холодні ночі в мандри звуть —

Йому озерце і домівку

Ніде у світі не забудь.

 

8. Літо осені у вічі

Синім вересом глядить.

В сад рожеву айстру кличе

І метеликом летить.

 

9. У ворота літа дзвонить

Юний вересень — школяр.

Золоте калини гроно

Осінь хилить на буквар.

 

Учитель. Діти, а як називають осінні місяці? (Відповіді учнів.)

 

Осінь. А що цікаве ви знаєте про моїх синочків?

Вересень добре ґаздує,

Овоч маленький дітям дарує.

А місяць жовтень мряку розвіє

В лісах, в садочках лист жовтіє.

А листопад той жалю не має,

З дерев останнє листя зриває.

 

Учитель. А тепер запросимо їх до нас на урок!

 

Вересень

Добрий день!

У вересня щедра рука.

— Заходьте! — він з двору гукає.

І яблука трусить з гілок,

І сипле в портфелі сливок,

Солодкий зриває виноград.

І кожен з вас вересню рад,

Бо щедра, ой щедра рука

У вересня — садівника.

 

Учитель. Назвіть прикмети вересня.

 

Орієнтовні відповіді:

  • Вересень — рум’янець року.
  • Садок у вересні, що кожух у січні.
  • Вересень студений, але ситний.
  • Вересень струшує груші в садочку.
  • Як вересень, то й дощик сіє.

 

Учитель

Подивись, на видноколі,

Мов змінилися ліси.

Хто ж це їх у жовтий колір

Так барвисто прикрасив?

 

А маляр цей —

Місяць жовтень.

У відерцях чарівних

Жовту фарбу перебовтав

І розбризкує на них.

Жовтень

Я вересневі вдячний за старанність,

Врожай добротний зібрано без втрат.

І ось прийшов сьогодні на світанні

У гості жовтень — вересня я брат.

В садку те листя, що було зелене,

Зробилося одразу золоте.

Поникли дерева і кущі,

Уже осінні перші йдуть дощі.

 

Учитель. Що говорять про жовтень у народі?

 

Орієнтовні відповіді:

  • Вересень пахне яблучками, а жовтень капустою.
  • Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.
  • Жовтень як не з дощем, то зі снігом.
  • Жовтень хоч і холодний, але листопад і його перехолодить.

 

Листопад

Я славний місяць листопад

Все листя обтрусив підряд.

Замів стежини чисто,

Прикрасив кожне місто.

 

Учитель. Що говорять про листопад у народі?

 

Орієнтовні відповіді:

  • Листопад вересню онук, жовтню — син, а зимі рідний брат.
  • Листопад білими кіньми їде.
  • Листопад зимі ворота відчиняє.
  • Листопад не лютий, проте спитає чи одягнений, чи взутий.

 

Учні виконують пісню «Падає листя».

 

Учитель. А тепер завітаємо у ліс. Що ж там відбувається?

Ось і крапельки-краплинки

Пострибали по стежинках.

Хмароньки збираються,

Дощик починається.

 

Лунають звуки, що імітують краплини дощу.

 

Осінь

Де пройшли дощі рясні,

Виросли гриби смачні.

 

Учитель. Діти, восени часто дощить, але коли ночі ще теплі, то в лісі з’являється багато грибів. І коли йдеш по гриби до лісу, то потрібно чітко знати, де гриб їстівний, а де — отруйний. Пограймо!

 

  • Гра «Їстівні і отруйні гриби»

Учитель демонструє малюнки, а діти називають: їстівний це чи отруйний гриб.

 

Учитель

Діти, давайте вирушимо в гай.

Тихо осінь ходить гаєм,

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає,

Дуб насуплений стоїть.

 

До зали заходить дівчинка Калинка в українському одязі.

 

Учитель. Хто ти, дівчинко, маленька?

 

Калинка. Українка молоденька.

 

Діти (хором). Як тебе звати?

 

Дівчинка

Щоб дізнатись, як мене звати,

Треба загадку відгадати.

 

Загадка

За хатою в садочку у зеленому віночку,

У червоному намисті,

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен — смик,

Та й укине на язик. (Калина).

 

Калинка

Я — Калинонька вродлива.

Я стою в зеленім листі,

У червоному намисті.

А чому я так убралась?

Бо на свято готувалась.

 

Осінь. Добре, Калинонько, що ти завітала до нас на урок. Діти, поведімо хоровод.

Ой є в лузі калина,

Ой є в лузі калина.

Калина, калина,

Комарики-чубрики, калина!

 

Там дівчина ходила,

Там дівчина ходила.

Ходила, ходила.

Комарики-чубрики, ходила!

 

Цвіт калини ламала,

Цвіт калини ламала.

Комарики-чубрики, ламала!

 

Та в пучечки в’язала,

Та в пучечки в’язала.

В’язала, в’язала.

Комарики-чубрики, в’язала!

 

Та й додому носила,

Та й додому носила,

Носила, носила,

Комарики-чубрики носила!

 

Калинка. Осінь господарює не тільки в лісі й на луках, але й на огороді.

 

Осінь

На городі урожай,

Що захочеш, те й збирай.

Огірки і помідори,

Морквицю і салат,

Цибульку і перчики,

І капусти цілий ряд.

 

Проводиться гра «Збери овочі».

 

Учитель.

До нас завітав гість.

Боки він на сонці грів,

Його літній дощик мив.

От виріс він такий

І солодкий, і смачний,

А з ним і його родина.

  

  • Інсценізація «Ходить гарбуз по городу»

Автор

Ходить гарбуз по городу,

Питається свого роду.

 

Гарбуз

Ой, чи живі чи здорові

Всі родичі гарбузові?

 

Автор

Обізвалась жовта диня,

Гарбузова господиня.

 

Диня

Іще живі, ще здорові

Всі родичі гарбузові.

Обізвались огірочки,

Гарбузові сини й дочки.

 

Огірки

Іще живі, ще здорові

Всі родичі гарбузові.

Обізвалась морквиця,

Гарбузова сестриця.

 

Морква

Іще живі, ще здорові

Всі родичі гарбузові.

Обізвався старий біб:

 

Біб

Я піддержав увесь рід!

Іще живі, ще здорові

Всі родичі гарбузові.

Ой гарбузе, ти перистий,

Із чим тебе будем їсти?

 

Гарбуз

Миска пшона, шматок сала —

Ось до мене вся приправа.

Бачу, бачу, що здорові

Всі родичі гарбузові.

Тож дозвольте, любі діти,

Кашею вас пригостити.

 

Осінь

З вами весело, малята. Тож буду

Вас гарбузовою кашею частувати.

 

Учитель. Дякуємо тобі, Осене, за чудовий гостинець! Спасибі, що завітала до нас на гостину.

 

Осінь. Час і мені з вами прощатися. До побачення, друзі!

 

IV.Підсумок уроку

— Де ми побували?

— Що ви запам’ятали?

— Назвіть ознаки осені.

 

Література

  1. 99 методичних знахідок // Завуч.— 2004.— № 33.— С. 2–11.
  2. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи // упоряд. О. В. Стребна, а. о. Соценко. — Х. : Вид. група «Основа», 2006.— 176 с.— (Б-ка журналу «Початкове навчання та виховання»).
  3. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1–2 класи.— К. : Початкова школа, 2012.
  4. Савченко О. Л. Сучасний урок у початкових класах.— К. : Магістр-S, 1997.— 256 с.
  5. Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології критичного мислення // Упоряд. Г. О. Ярош, Н. М. Седова.— Х. : Вид. група «Основа», 2005.— 240 с.— (Б-ка журналу «Початкове навчання та виховання»).
  6. Нестандартні уроки в початковій школі.— К. : Редакції загальнопедагогічних газет.— 2005.— 128 с.
  7. Проекти в початковій школ.— К. : Шкільний світ.— 2008.— 128 с.
Dounload PDF

Відгуки читачів