Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Профілактика шкідливих звичок (захід для учнів 7–8-х класів)

Т. В. Вовчок, ЗОШ № 6, м. Умань, Черкаська обл.


Завдання заходу: 1) формувати прагнення вести здоровий спосіб життя; 2) визначити шкоду шкідливих звичок; 3) розвивати увагу, кмітливість, координацію рухів.
 
Інвентар: плакати з висловами філософів; аркуші
«адресатів» із завданнями; аркуші для асоціацій до слова «тютюнопаління»; ручки; кеглі; обручі; футбольні м’ячі; гімнастичні палиці; тенісних м’ячі; аркуші з обрисами
людини; олівці; тематичні малюнки.
 
ХІД ЗАХОДУ
 
Учитель. Шкідливі звички — наркоманія, алкоголізм, токсикоманія та тютюнопаління — перешкоджають людині розвиватися як розумово, так і фізично. Наш спортивний захід спрямований на визначення вашого ставлення: «Що шкідливо для мене?» Але спочатку ми дізнаємося, чи вмієте ви допомагати одне одному.
 
1-й КОНКУРС «ЕСТАФЕТА ПАРАМИ»
 
Учасники шикуються парами в колону по двоє. Перед кожною командою — 4 кеглі, що розташовані в ряд. За сигналом пари учасників біжать «змійкою» між кеглями, намагаючись не збити їх, і повертаються на свої місця. Перемагає команда, пари якої фінішують першими. Гравець, який збив кеглю, має власноруч поставити її та продовжити біг.
 
Учитель. Через вживання нікотину у людини-курця може виникнути захворювання на рак легенів. Велике навантаження отримує також серце. Учені підрахували, що курець у 10 разів більше хворіє на рак та інфаркт міокарда, ніж люди, які не курять. 
 
2-й КОНКУРС «ЛИСТОНОШІ»
 
На відстані 5 м від учасників — обручі з «листами», далі — ватмани, поділені на «домівки», де записано відповіді на запитання, що приносять «листоноші». Перші учасники витягують лист із запитанням, біжать до «адресата», кладуть лист на правильну «домівку» і передають естафету. Перемагає команда, яка швидше рознесе «пошту». Наприклад «Рідина, що призводить до сп’яніння» слід покласти до «домівки» «Алкоголізм».
 
Учитель. Дослідження вчених свідчать, що у підлітків алкоголізм як важко виліковна хвороба виникає та розвивається у 4 рази швидше, ніж у дорослих. Деградація особистості так само відбувається значно швидше. Злочини, що скоєні у стані алкогольного сп’яніння, мають серйозний характер і особливо суворо караються законом.
 
3-й КОНКУРС «НЕЗРУЧНИЙ КИДОК»
 
Учні з різних команд шикуються в пари (5–6 пар). Гравці стають перед лінією та почергово кидають м’яч уперед із-за спини між ніг. Хто з учасників пари далі кине м’яч, той отримує 1 очко.
 
Учитель. Куріння — справжня наркоманія. Нікотин — одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження.
 
4-й КОНКУРС «АСОЦІАЦІЇ ЗІ СЛОВОМ “ТЮТЮНОПАЛІННЯ”»
 
Протягом 2 хв учасники команд мають написати все, що вони пов’язують зі словом «тютюнопаління». Наприклад, тютюнопаління — це шкода організму; нікотин; хворі діти; згубний вплив на здоров’я; шкідлива звичка; жовті зуби та ін.
 
Учитель. Алкогольні напої шкідливо впливають на мозок і печінку людини. Також хворі на алкоголізм страждають зазвичай на ожиріння та захворювання серця.
 
5-й КОНКУРС «ПІДНІМИ М’ЯЧ»
 
Учасники шикуються у дві колони. На відстані 2 м від першого гравця — тенісний м’яч, у напрямного — 2 палиці. За сигналом ведучого учасники мають добігти до м’ячів та підняти їх на рівень плечей за допомогою палиць, повернутися та передати естафету.
 
Учитель. За статистикою, кожен п’ятий школяр курить. Учені з’ясували, що куріння є основною причиною сліпоти, курці у 4 рази частіше помирають від раку легень, ніж ті, хто не курить. Смертельною є доза 50–100 мг, що може потрапити до організму після викурювання 20–25 сигарет.
 
6-й КОНКУРС «ЗЕМЛЕМІРИ»
 
Учасники шикуються в дві колони, у напрямних — гімнастичні палиці. За сигналом ведучого вони прямують до фінішу, вимірюючи відстань 5 м. Перемагає команда, учасники якої швидше виконають завдання.
 
Учитель. Через вживання наркотичних речовин, особливо ін’єкційне введення, людина має ризик захворіти на ВІЛ/СНІД.
 
Це поняття має три складові:
  • медична — руйнівний вплив наркотичної речовини на організм людини;
  • соціальна — наслідки поведінки наркозалежної людини, небезпечної для її оточення;
  • юридична — кримінальна відповідальність за використання, вироблення, зберігання та збут наркотичних речовин, а також залучення до їх вживання.
 
7-й КОНКУРС «НЕ ПОМИЛИСЯ!»
 
Учасники шикуються в дві колони. На відстані 6 м від старту навпроти кожної команди — по м’ячу. За сигналом перші учасники біжать до м’ячів і, тримаючись однією рукою за м’яч, оббігають тричі навколо нього, повертаються та дотиком долоні передають естафету наступному учасникові. Перемагає команда, яка фінішує першою.
 
Учитель. Наостанок ми маємо підбити підсумки та намалювали органи, що страждають від шкідливих звичок. Чи хочете ви, щоб ваші органи мали такий вигляд? Нагородження команд грамотами.
 
ЛІТЕРАТУРА
1. Дашина О. Г. Класна година «Моє здоров’я в моїх руках» // Фізичне виховання в школах України. — 2010. — № 6.
2. Здоров’я та спорт. Сценарії заходів. — Х. : Видавнича група «Основа», 2006.
 
Додаток 1. Листи
Рідина, що призводе до сп’яніння Люлька, сигара, цигарка
Цей дим може спровокувати рак легень Рідина, що виготовляється із дріжджів, хмелю, меду
Мак, конопля, марихуана Вдихання летких речовин
 
Додаток 2. Афоризми
 
  • Пияцтво — добровільне божевілля (Сенека).
  • Вино губить тілесне здоров’я людей, губить розумові здібності, губить достаток сімей, і, що найстрашніше, губить душі людей та їх нащадків (Л. М. Толстой).
  • Жодне тіло не може бути настільки міцним, щоб вино не змогло нашкодити йому (Плутарх).
  • Від вина гине краса, унаслідок вживання вина скорочується молодість (Горацій). 
  • Слід підтримувати міцність тіла, щоб зберігати міцність духу (В. Ґюґо).
  • Жодні напасті та злочини не знищать стільки народу та народного багатства, як пияцтво (Ф. Бекон).
Dounload PDF

Відгуки читачів