Передплатна кампанія з січня 2019 закінчино! Що робити далі?

Подробиці...

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Нестандартний урок математики у 1 класі

О. В. Гаращенко, вчитель II категорії, Новозаліська ЗОШ I–III ст.,

Бородянський р-н, Київська обл.

Тема. Додавання і віднімання 0. Додавання і віднімання 1. Порівняння чисел

Мета: навчати учнів розв’язувати приклади на додавання і віднімання чисел 0 та 1; продовжувати формувати вміння порівнювати числа; розвивати мислення, кмітливість; виховувати почуття колективізму.


Нестандартний урок математики у 1 класі

О. В. Гаращенко, вчитель II категорії, Новозаліська ЗОШ I–III ст.,

Бородянський р-н, Київська обл.

Тема. Додавання і віднімання 0. Додавання і віднімання 1. Порівняння чисел

Мета: навчати учнів розв’язувати приклади на додавання і віднімання чисел 0 та 1; продовжувати формувати вміння порівнювати числа; розвивати мислення, кмітливість; виховувати почуття колективізму.

Обладнання: корабель, намальований на картоні; зупинки, малюнки для складання прикладів; малюнки: ялинка, білочка з шишками, лисички, Знайко, таблиці із завданнями; підручник М. В. Богдановича (К.: Освіта, 2001).

Хід уроку

I. Організація класу

Привітання.

— Тихенько сідайте.

Діти, в народі говорять, що добрий гість — дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям.

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Діти, сядьте всі рівненько,

Не шуміть, сидіть тихенько.

Урок буде не звичайний,

Для всіх нас повчальний.

Ми з вами вирушаємо у подорож Математичним океаном, побуваємо на різних зупинках.

Будем із вами мандрувати, додавати, віднімати, вміло й чітко рахувати, щоб усе запам’ятати. Будем вчитись додавати і віднімати нуль, одиницю, порівнювати числа. А найуважніші та найкмітливіші учні за свою роботу будуть отримувати фішки.

III. Мотивація навчальної діяльності

— Допоможе нам в усьому цей кораблик пречудовий. А яку він назву має? Хто з вас, діти, прочитає? (Знання)

— Так, «Знання» кораблик зветься, а без знань не обійдеться жодна людина в світі. Запам’ятайте це, діти!

IV. Повторення і закріплення вивченого

1. Хвилинка спостережливості.

— Перш, ніж ми вирушимо у подорож, проведемо хвилинку спостережливості.

— Яку назву має сьогоднішній день тижня? (Вівторок)

— Скільки днів у тижні? (7)

— Яким днем тижня є вівторок? (Другим)

— На кораблик всі сідаєм, сміло в подорож рушаєм. Отже, подорож почалась. Я буду капітаном нашого корабля, а ви всі будете моїми помічниками.

2. Пряма і зворотня лічба.

— Гляньте дітино сюди.

Щось виглядає із води.

Щука-риба пропливає,

Що вона в зубах тримає? (Ключ)

— Ключ від знань хоче віддати, як зумієш порахувати від 1 до 10, потім — навпаки.

— Порахувати від 1 до 0; від 0 до 1 (лічба парами).

3. Гра-змагання «Нанизайте намисто».

— Острів вдалині видніє.

Хто на ньому нас зустріне?

Острів зветься «Помагай» —

Із біди всіх виручай.

Гарні дівчатка-сестрички одягли червоні стрічки.

Скільки дівчаток, малята? (3)

— Так, їх три, а в них барвисте в кожної в руках намисто. Дівчатка просять їм швидко намистинки нанизати, щоб на святі виступати. Намистинки не прості, а чарівні, бо кожна намистинка — це цифра. Деякі цифри пропущені. Вам потрібно вставити пропущені цифри. Хто швидше їх викладе?

— Назвіть сусідів чисел 2, 8, 1, 6. Молоді!

4. Усна лічба. Гра «Прикрасьте ялинку».

— Ми намисто нанизали, А про свято не спитали.

Що у них буде за свято?

Взимку свят дуже багато.

Перше з них — це Миколай, До нас в гості завітає.

Незабаром Новий рік сміло ступить на поріг. У них у саду росла одна ця ялинка чарівна. На потрібно, діти, ялинку прикрасити, приклади розв’язати і на ялинку почіпляти. А як все в нас буде правильно, то Миколай неодмінно нам дарунки принесе.

5. Каліграфічна хвилинка.

— Наші дівчата хочуть, щоб ви відгадали загадку. Що за цифра тонка і пряма, як спиця? (Одиниця)

— Відкрийте зошити та напишіть каліграфічно цифру 1 за зразком у зошиті.

(Діти кажуть:

«Зошит свій я відкриваю,

Ручку правильно тримаю,

Сяду рівно — не зігнуся,

За роботу я беруся».)

— Дякуємо вам, дівчата, будем далі вирушати.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота.

— Наш кораблик вирушає, хвилі знов по океану грають.

Ось зупинка чарівна, називається «Весна».

Діти, відкрийте підручник на С. 44. Подивіться на малюнки в першій вправі.

Тут весна завжди панує. Гляньте, кульбаби скрізь квітнуть. І у нас у класі є дівчинкаВесна.

Дівчинка-Весна заходить — читає вірш.

На галявину пішла б,

Повно, повно там кульбаб.

Ніби сонечка малі,

Посідали на землі.

— Порахуєм квіти з вами, розв’яжем приклади цікаві.

Подивіться на ці квіти.

Як ви думаєте, діти?

Три було, а нуль відняли,

Що ж із цього ми дістали? (3)

— Тут цей нулик проживає і якість секрети знає.

Хоче він навчить малят додавать і віднімать,

Саме нуль, а більш нічого,

Що ж дістанемо ми з цього?

— Діти, подивіться на перший малюнок у першій вправі.

— Скільки росте кульбаб? (3)

— Вітерець подув легенький, але не здув жодної кульбаби.

Скільки здув вітер кульбаб? (0)

— Скільки залишилось кульбаб? (3)

— Прочитайте приклад. (3 – 0 = 3)

— Розгляньте другий малюнок. Вітер подув сильніше. Скільки кульбаб облетіло? (1)

— Скільки залишилось? (2)

— Прочитайте приклад під другим малюнком. (3 – 1 = 2)

— Потім вітер дунув сильніше. Скільки він здув кульбаб? (2)

— Скільки залишилось кульбаб? (1)

— Прочитайте приклад під третім малюнком. (3 – 2 = 1)

— Подивіться на малюнок, який залишився. Вітер сильний подув і всі три кульбаби здув.

То скільки кульбаб залишилось? (0)

— Який приклад отримали?

Фізкультхвилинка

— На поляну підем, діти.

Треба всім нам відпочити.

Встаньте всі тихенько, діти.

Вийшло сонечко ласкаве.

Подивилось вліво, вправо.

Вгору личка підняли.

До сонечка руки простягли.

Вітерець стиха повіває,

Тихо деревця хитає.

Дощик враз задрібошів,

Щось на вушко прошептів.

Ніжками затупотіли,

На кораблик тихо сіли.

2. Пояснення нового матеріалу.

— Ось хатинку видно з краю,

Тут художник проживає.

Звати його Чарівник,

Малювати з дитинства звик.

Гляньте, гарні ці малюночки цікаві. (Вивісити малюнки.)

А в коробках є оці чудові гарні олівці.

— Скільки є коробок? (Дві)

— А тепер подумайте самі. Скільки всього олівців у першій коробці? (3)

— Скільки у другій? (0)

— Скільки в обох разом? (3)

— Який приклад складемо? (3 + 0 = 3)

— Запишемо приклад у зошит.

(Один учень записує приклад на дошці, а інші — у зошитах.)

— А тепер зроблю протилежну дію! (Забрати порожню коробку.)

— Скільки було олівців спочатку? (3)

— Скільки було забрано? (0)

— Скільки залишилось? (3)

— Який приклад складемо? (3 – 0 = 3)

— Запишемо приклад у зошит.

(Один учень записує приклад на дошці, а інші — у зошитах.)

3. Первинне закріплення. Робота за вправою 2.

1) — Знов кораблик вирушає,

    вітерець допомагає.

Не зупинка, а дива!

Зветься, діти, Лісова.

Взяли білочки козубочки і вирушили по грибочки.

— Діти, які є гриби? (Їстівні та отруйні)

— Назвіть їстівні гриби. (Білий гриб, сироїжка, лисичка)

— Назвіть отруйні гриби. (Мухомор, біла поганка)

— Подивіться на малюнки у другій вправі.

Ось одна білочка прийшла і грибочків на галявині не знайшла.

— Скільки грибочків було на галявині? (0)

— Виросло три гриби, тобто стало три гриби.

Друга білочка прийшла — три грибочки враз знайшла.

— Скільки грибочків знайшла перша білочка? (0)

— Скільки грибочків знайшла друга білочка? (3)

— Скільки разом грибочків знайшли білочки? (3)

— Як ви дізналися? Яку дію виконали? (Виконали дію додавання.)

— Прочитайте приклад під малюнком. (3 + 0 = 3)

Висновок. Діти, ви про це знайте, назавжди запам’ятайте.

Якщо нуль до числа додати або до нуля додати число, потрібно зав­жди пам’ятати, що отримаєте те саме число.

2) — А лисички теж, малята,

    Схотіли сироїжок назбирати.

    Вдвох знайшли і вмить зраділи,—

    Два грибочки зразу ж з’їли.

— Поясніть, як склали приклад за малюнком сироїжок, яку дію виконали?

Висновок. Якщо число відняти від самого себе, то залишиться нуль. Якщо від числа відняти нуль, то буде те ж саме число.

Фізкультхвилинка

— Діти, хто живе в морях і океанах? (Риби)

— Про рибок і наша з вами фізкультхвилинка.

Рибки весело плескали

В чистій свіженькій воді.

То зіжмуться, розіжмуться,

То зануряться в воді.

3) Складання прикладу за малюнком.

— А погляньте, на горбочку

Якісь дивні є листочки.

Вітер сильний повівав,

Їх з дерев повідривав.

У них, як в хатці, залюбки

Поселилися жучки.

Ось на цьому скільки їх — Жучків-сонечок малих? (2)

— Так, два, а на другому немає жодного жучка.

Скажем нуль ми, дітки милі,

Мабуть, кудись полетіли.

— Скільки сонечок-жучків на двох листочках? (2)

— Який приклад складемо? (2 + 0 = 2)

(Потім показати листок із жучками.)

— Скільки жучків на листку? (2)

— Жучки полетіли. (Забрати листок із жучками, а показати порожній листок.)

— Скільки жучків-сонечок залишилося на листку? (0)

— Який приклад складемо? (2 – 2 = 0)

4. Коментоване розв’язування прикладів за вправою 3.

— Мореплавці всі сміливі —

І завзяті й не ліниві.

Треба далі вирушати —

Свої вміння показати.

Острів ще один чекає

І чудову назву має.

Ось уже він і видніє.

Хто читати, дітки, вміє?

— Так, «Умійко» він зоветься.

Добре всім на нім живеться.

Знайка всіх дітей стрічає і до себе зазиває. Хоче він переконатись, чи вміють діти приклади розв’язувати.

(Діти записують приклади у зошитах, а один учень — на дошці.)

5. Робота за вправою 4 (усно).

— Порівняємо числа враз,

Бо в нас сильний перший клас!

VI. Підсумок уроку

— Дякують нам звірята.

Час додому вирушати.

Наш кораблик вирушає,

Певну швидкість набирає.

Краса яка, глянь довкола!

Ось зупинка наша — «Школа».

— Сподобалось вам, малята, на уроці мандрувати?

— Що вам всім запам’яталось?

— Із ким ви, діти, зустрічались?

Є число, що зветься нуль.

Знають його всюди.

Відніми його, додай,—

Що було, те й буде!

Відгуки читачів