Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

«Попелюшка на балу фентезі» (творчість Джоан Роулінг)

А. А. Антонюк, бібліотекар ЗОШ № 22 ім. В. М. Кавуна, с. Троянів, Житомирський р-н, Житомирська обл.


Цілі: ознайомити учнів із життям і творчістю відомої письменниці Джоан Роулінг; пробудити
в учнів інтерес до читання.
 
Обладнання: фотовиставка, присвячена життю та творчості Джоан Роулінг, книжкова виставка творів Дж. Роулінг.
 
ХІД УРОКУ
 
Бібліотекар. Народилася Джоан Роулінг 31 липня 1967 року. Часто її порівнюють з іншою відомою письменницею Астрід Ліндгрен: безрадісна юність, бідність, пізній, але шалений успіх. Однак, якщо шведка була доброю чарівницею, то Джоан не притаманні сентиментальність і даремні ілюзії.
 
Одного разу, під час однієї з прес-конференцій, присвяченій виходу у світ сьомого тому епопеї «Гаррі Поттер і дари смерті», одна з присутніх там жінок дорікнула Роулінг тим, що дитяча психіка може не витримати смерті улюблених героїв, на що письменниця різко відповіла: «Тоді не купуйте своїм дітям моїх книг. Безглуздо робити вигляд, що смерті не існує». Напевне, Джоан більше, ніж хтось інший, має право бути жорсткою: доля неодноразово випробовувала цю жінку на міцність.
 
Дитинство в неї закінчилося тоді, коли її матері поставили діагноз «розсіяний склероз». Дівчина вступила в місцевий університет Ексетер у Девоні, щоби бути ближче до свого дому. Після закінчення навчання вона, отримавши диплом бакалавра французької філології, фактично залишилася на вулиці. Довелося їй забути про Верлена та Рембо й стати звичайним клерком. Виходило в неї не дуже добре: літературна отрута вже потрапила в кров дівчини. Писати Роулінг почала ще в 6 років, навіть подарувала своїй мамі на день народження казку про зайчика. Вона друкувала ділові листи, але її думки були далеко за межами офісу. Тому Джоан ніде довго не затримувалася: вершиною її кар’єри стала посада секретаря-перекладача у філіалі правозахисної організації. Як згадувала сама Джоан, вона була найгіршою секретаркою всіх часів.
 
Пізніше відчайдушна дівчина, зібравши рюкзак із речами та списаними чернетками, у пошуках щастя поїхала до Португалії. Там вона одружилася зі студентом-журналістом Жоржи Арандесом і народила від нього доньку Джессіку, однак через рік повернулася додому й оселилася у своєї сестри Діани в Единбурзі. Вони із сестрою та її сім’єю жили в страшній бідності. Всі гроші витрачали на лікарів для її хворої матері. Там Джоан продовжувала писати, хоча про славу навіть і не думала. Просто вигаданий хлопчик-маг у смішних окулярах, такий схожий на її перше дитяче кохання, не давав Роулінг зійти з глузду від відчаю.
 
Загалом Джоан пропрацювала над першою книгою славнозвісної епопеї 17 років. Дві перші версії роману про Гаррі Поттера вона сама кинула в піч, а перший розділ переписувала 15 разів. Видавці зі сміхом повертають рукопис: надто незрозуміло, та й як примусити сучасного тинейджера прочитати в  Джоан Роулінг еличезний фоліант об’ємом 600 сторінок?
 
1996 року видавництво «Блумсберрі» все ж наважилося ризикнути й випустило книжку. Книга мала у дітей шалений успіх, і Джоан нарешті змінила стару друкарську машинку на комп’ютер.
 
До речі, виявилося, що пригоди юного чарівника не залишають осторонь і дорослих: серед шанувальників творчості Джоан Роулінг є і експрезидент США Білл Клінтон, і російський прем’єрміністр Дмитро Мєдвєдєв. 2006 року астроном Марк Хаммерген назвав на честь улюбленої письменниці малу планету № 43844. Однак церква давно звинувачує Роулінг у пропаганді чаклунства й зомбуванні підростаючого покоління. Поширювалися чутки, що сама Джоан Роулінг — підставна особа, а книги про Гаррі Поттера пишуть масони з ордена іоанітів. Варто сказати, це дуже розвеселило саму письменницю та її юних шанувальників, у яких іноді буває більше здорового глузду, ніж у дорослих.
 
В одному з численних інтерв’ю Джоан повідомила: «Жодна дитина не говорила мені, що після прочитання моїх книг збирається присвятити своє життя магії, а всі заклинання я вигадую сама. Але не даю вам гарантію, що вони не діють!»
 
Після виходу другої книги циклу про Гаррі Поттера американське видавництво «Артур Лівайн» викупило у письменниці права на публікацію. Джоан нарешті залишила викладання й присвятила себе творчості, видаючи по роману на рік.
 
Численні листи читачів не дають Джоан відпочити від слави поттеріани. Одного разу її розчулив лист від 13-літньої Наталі Макдональд. Дів чинка, яка помирала від раку, просила Джоан розповісти, що станеться з її улюбленим героєм у книзі «Гаррі Поттер та Кубок вогню». У пам’ять про дівчину Джоан Роулінг увічнила її на сторінках своїх книг. Дівчинку, яка розподіляє Капелюх факультету Грифіндор, звуть Наталі Макдональд.
 
Однак письменниця не збирається обмежуватися лише поттеріаною. 2012 року вийшов її роман «Випадкова вакансія», розрахований на вдумливого дорослого читача.
 
Dounload PDF

Відгуки читачів