Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Методи відновлення операційної системи Windows XP

О. Л. Швець, м. Одеса


Робота з жорстким диском

Причини відмови ОС, пов’язані з жорстким диском, полягають у втраті завантажувального запису MBR (main boot record), наявності дефектів поверхні (bad blocks), порушенні структури розділів (partition) на жорсткому диску, ушкодженні контроллера жорсткого диска і механічних ушкодженнях. (Останнє можна виправити тільки в умовах спеціалізованої майстерні). Також втрата інформації на жорсткому диску може статися через випадково проведені операції, наприклад форматування диска або видалення системних файлів.

 

Жорсткий диск є найголовнішим пристроєм. Його відмова може спричинити безповоротну втрату важливої для вас інформації. Тому звертаємо вашу увагу на необхідність архівувати важливу інформацію на зовнішніх носіях. Зовнішній USB-диск зараз став цілком доступний за ціною. Більшість відмов дисків призводять до повної втрати працездатності комп’ютера. Наявність декількох непрацюючих блоків (особливо в системній області диска) призводить до нестабільної роботи системи.

 

Оскільки тепер система не завантажується, штатні засоби ОС для діагностики відмови використовувати неможливо. Єдиним засобом завантаження діагностичних програм залишається CDROM(останнім часом, особливо коли почали використовувати нетбуки, що не мають дисковода CDROM, завантаження відбувається з USB). Штатним засобом завантаження є скорочене операційне середовище WINDOWSPE(для XPі для WIN7) WindowsPreinstallationEnvironment. Її розробила Microsoftдля використання у спеціалізованих майстернях для встановлення ОС на ноутбуки, і  вільно вона не доступна. Однак умільці розробили на її основі різноманітні так звані LiveCD, що дозволяють завантажитися і виконати діагностичні та відновлювальні роботи. Такі системи не використовують жорсткого диска, а завантажуються в оперативну пам’ять. Ми рекомендуємо дві з них: Hiren’sBootCD15.1 та AlkidLiveCD. Набір програм приблизно однаковий, але для комп’ютерів з малим обсягом ОЗУ ми рекомендуємо використовувати Hiren’s, оскільки цей диск, крім MiniWindowsXP, що потребує великого обсягу ОЗУ, має режим MSDOS.

 

«Hiren’s BootCD — незамінний інструмент, використовуваний багатьма комп’ютерними техніками і системними адміністраторами. На одному завантажувальному CD зібрані десятки найпопулярніших програм і утиліт для роботи в режимі DOS. Це утиліти для роботи з жорстким диском, його відновлення і діагности, утиліти діагностики всіх вузлів комп’ютера, файлові менеджери, утиліти для роботи в мережі, а також багато інших. Hiren’s BootCD позбавляє потреби тримати під рукою десятки і десятки дисків з необхідними в щоденній роботі програмами».

 

Для завантаження з цього диска потрібно в БІОС (SETUP) виставити першим завантаження з CD. Для цього, коли з’явиться Логотип або діагностичні записи БІОС, слід  натиснути клавішу Del абоF2 і зайти в розділBoot (який спосіб входу до БІОС у вашого комп’ютера — читайте в описі комп’ютера). Зберегти зміни (F10). Система завантажиться з CDROM. З’явиться меню, з якого ви зможете вибрати потрібний вам режим роботи.

 

1. Створення образу диска

Створення образу системного розділу жорсткого диска є життєво важливою операцією для відновлення ОС. Особливо в школах, за інтенсивної роботи комп’ютерів, учитель не завжди здатний проконтролювати дії учнів за кожним комп’ютером. У разі відмови ОС перевстановлення системи, усіх програм, налаштування ОС займає приблизно 4–5 годин, коли, за наявності образу, ви зможете відновити систему за декілька хвилин. Точно в тому вигляді, у якому вона була на момент створення образу.

 

Образ диска — це точний зліпок розділу вашого диска, збережений в одному файлі. Ми рекомендуємо користуватися не програмами, які працюють під ОС Windows, а програмами, що працюють під DOS. Образ може бути збережений в іншому розділі цього ж диска (наприклад, на диску D :). Якщо ж ваш диск містить тільки системний розділ — на зовнішньому USB-носії. Образ диска може бути використаний для клонування ОС на однотипні комп’ютери. За допомогою образу нам вдалося встановити ОС на 12 однотипних комп’ютерів (з усіма програмами і налаштуваннями) за 3 години.

 

Отже, ви завантажилися з CD — з’являється меню, у якому ви вибираєте необхідний режим, — Програми DOS → Резервне копіювання → Norton Ghost (переміщення по меню курсорними клавішами, виконанняEnter). Відкривається вікно програми, у якому ви вибираєте:Local → Partition → To Image, вибираєте фізичний диск, на якому розташовується система, потім — системний розділ, образ якого ви хочете створити (тут вже працює миша). Потім відкриється вікноFile name to copy image to. У вікні з випадним меню вибираєте диск (розділ), на якому хочете зберегти файл образу, внизу записуєте ім’я файла: ім’я_файла.GHO. Натискаєте ОК, відмовляєтеся від стискування файла — і через 5–10 хвилин у вас буде готовий образ диска. Час створення залежить від кількості встановлених програм.

 

Зворотна операція подібна до прямої. Завантажуєтеся з CD, запускаєте Norton Ghost і вибираєте Local → Partition → From Image, вказуєте місце розташування файла образу у вікні Image File Name to Restore From і у вікніSelect Source Partition to Image File вказуєте розділ (зазвичай С:), який хочете відновити з образу. НатискаєтеОК — і через декілька хвилин новенька, не засмічена система готова! (Слід звернути увагу, що відновлення можливе, якщо не пошкоджена інформація про розділи на жорсткому диску і MBR. У разі пошкодження MBR образ запишеться, проте система не зможе завантажитися).

 

2. Відновлення MBR (головний завантажувальний запис)

Відновити MBR можна за допомогою інсталяційного диска Windows, детально це описано в інтернеті, проте не завжди цей диск доступний. Тому ми опишемо, як легко відновити завантажувальний запис з реанімаційного диска.

 

Завантажуємося з CDROM, у меню вибираємо Mini Windows XP. Система завантажується в пам’ять. На рис. 1 показаний вид робочого столу. Тут ви зможете копіювати дані зі свого диска, завантаживши мережні пристрої, отримати доступ в інтернет і, клацнувшиМеню HBCD, отримати доступ до всіх програм цього диска. (Якщо окрім завантажувального запису пошкоджений і завантажувач Windows ntldr (NT loader), — з головного меню диска його можна відновити, вибравши Fix Ntldr is missing).

 

Клацаєте Меню HBCD, відкривається повне меню всіх програм, які працюють під ОС.

 

Вибираєте рядок Recovery → Disk Genius, завантажується програма відновлення жорсткого диска(рис. 2). ВибираєтеDisk → Rebuild MBR. Клацнувши на цій опції, ви відновите завантажувальний запис. Усі функції цієї і безлічі інших чудових програм ми не можемо описати в поданій статті. Добре, що є всесвітній розум Google — там ви знайдете всю потрібну інформацію.

 

3. Відновлення пошкоджених секторів (bad blocks) жорсткого диска

Дуже часто ви бачите, що система працює нестабільно, зависає в абсолютно випадкові моменти часу, особливо якщо під час перезавантаження Windows самостійно запускає програму перевірки диска CHKDSK. У першу чергу, необхідно перевірити диск на наявність збійних секторів. Не лякайтеся, якщо ви їх виявите — висока ймовірність, що їх вдасться відновити. Найбільш проста програма HD Tune дозволить вам просканувати диск (Scan), переглянути інформацію про стан диска(Health). Вікна програми в режимахScan іHealth наведені нарис. 3, 4 відповідно. У режимі Scan програма повністю просканує жорсткий диск і виділить червоним збійні сектори. У режиміHealth програма показує узагальнену інформацію здоров’я диска. Її збирає контроллер жорсткого диска. Якщо якісь параметри виходять за межі допусків — їх виділено жовтим (увага) або червоним (небезпечно). В іншому випадку необхідно готуватися до заміни жорсткого диска. Передусім треба врятувати інформацію на цьому диску. Ці параметри визначаються в процесі роботи, їх накопичує контроллер, називаються вони SMART-параметри. S.M.A.R.T. (від англ. Self-monitoring, analysis and reporting technology — технологія самоконтролю, аналізу і звітності) — технологія оцінки стану жорсткого диска вбудованою апаратурою самодіагностики, а також механізм пророцтва часу виходу його з ладу.

 

Якщо сканування не виявило збійних секторів, а параметри SMART усі ОК, отже, диск справний. Якщо ж були виявлені збійні сектори, їх потрібно відновлювати. (Програма запускається з Меню HBCD → Hard Disk/Storage).

 

Відновлення збійних секторів проводиться в режимі DOS. У меню вибрати Жорсткі диски → HDAT2 4.53 або MHDD. Для дисків великого обсягу процедура відновлення може забрати декілька годин. Відновлення диска обсягом 500 Гб триває приблизно 5 годин.

 

4. Зміна розмірів системного розділу жорсткого диска

Дуже часто під час інсталяції для системного розділу виділяється недостатньо місця. При цьому потім з’являються повідомлення Windows про нестачу місця на диску. Зараз існують програми, що дозволяють змінювати розміри розділів жорсткого диска, видаляти і створювати додаткові розділи. Завантажуємося з CD: MiniWindowsXP → Меню HBCD → Partition/Boot/MBR → Завантажувач програми Acronis Disk Director. Коли відкриється вікно програми, виберітьManual mode. Основне вікно програми подано на рис. 5.

 

Для того щоб збільшити розміри одного розділу, потрібно спочатку зменшити розміри іншого. Зменшуватимемо диск E:, щоб звільнити місце для збільшення диска D :. Вибираємо диск Е: і в меню ? опцію Resize. Відкриється наступне вікно, у якому ви зможете змінити розміри дискаЕ: (рис. 6). Зменшити розмір дуже просто ? ви клацаєте (у нашому випадку) на лівому краю диска, з’являється двонапрямлена стрілка. Тягніть мишею смугу зображення вправо, у вікні Unallocated space before ви бачите, наскільки зменшили диск. У цьому прикладі — на 12,45 GB. НатискаєтеОК. Тепер в основному вікні окрім дисків ви бачите нерозмічений простір. Виділяємо дискD: і знову вибираємо опціюResize. Знову відкриється вікно Resize Partition. У ньому тепер зазначено диск D: і сірим позначена нерозмічена область. Ви бачите, що її розмір точно дорівнює тому значенню, на скільки ми зменшили дискE:. Клацаємо правий край смуги диска і тягнемо вправо до зникнення нерозміченого простору. ОК ? і ви бачите основне вікно програми зі своїми дисками, але зі зміненими розділами (рис. 7).

 

Тут ви можете переконатися, що все зробили правильно. Поки ще жодних реальних змін не відбулося. Це зроблено для того, щоб уникнути непоправних помилок. Якщо щось зроблено неправильно, натиснувши стрілку Undo ви зможете відмінити зміни.Operations — Undo (остання операція) абоUndo all ? якщо ви хочете відмінити всі операції. Зміни відбудуться, якщо ви поставите прапорець у клітинку Commit. Після цього ви побачите вікно програми зі зміненими розмірами дисків (рис. 8).

 

Трохи складніше змінити розміри диска С: (у цій конфігурації). Спочатку ви зменшуєте розмір дискаЕ:. Потім, використовуючи функціюMove, ви зміщуєте дискD: на нерозмічену область. Тепер вона знаходиться поряд із диском C:. Збільшуєте диск C: на величину нерозміченої області, використовуючи функцію Resize.

 

Якщо операційна система зберегла працездатність, перерозподілити диски можна програмою EaseUS Partition Master. Вона має подібний інтерфейс і всі зміни проводить під час перезавантаження системи.

 

На реанімаційному диску ви зможете відновити загублену таблицю розділів (partition), відновити інформацію на жорсткому диску, перевірити систему на віруси і багато іншого. Набагато дешевше вивчити ці можливості реанімаційного диска, ніж щоразу звертатися до майстерні.

 

Гіперпосилання, використані в статті

  • Hiren’s Boot CD 15.1 http://nnm-club.me/forum/viewtopic.php?t=433149
  • Alkid Live CD http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=560432
  • описано в інтернеті http://notebookclub.org/article/windows/167-windows-xp-recovery.html
  • EaseUs Partition Master http://www.partition-tool.com/ 
Dounload PDF

Відгуки читачів