Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Як відчуває себе «хатній» педагог-вихователь

Ольга Адам

Скільки разів у відчаї ми думаємо про те, «щоб такого зробити, щоб заробити...» На щастя, масовий «вихід» учителів із шкіл припав на 19951998 роки, і багато з них опинилися насамперед у ролі приватних «надавачів педагогічних послуг», тобто нянь і гувернанток. Де хто з учителів інколи трошки заздрив їм: учень один , а грошей багато. Сьогодні вони вже остаточно вирішили чи повертатись їм до школи або в дитсадок, чи ні.


Як відчуває себе «хатній» педагог-вихователь

Ольга Адам

Скільки разів у відчаї ми думаємо про те, «щоб такого зробити, щоб заробити...» На щастя, масовий «вихід» учителів із шкіл припав на 19951998 роки, і багато з них опинилися насамперед у ролі приватних «надавачів педагогічних послуг», тобто нянь і гувернанток. Де хто з учителів інколи трошки заздрив їм: учень один , а грошей багато. Сьогодні вони вже остаточно вирішили чи повертатись їм до школи або в дитсадок, чи ні.

У школі вчителька була Тетяною Павлівною, а коли стала нянею-кандидатом, прискіпливо роздивитись її зібралась уся родина. Запитання стосувались навіть подробиць інтимного життя жінки. Витримати таке приниження досить-таки важко. Та жінка не здавалася й шукала собі людей до душі. І знайшла. Сім’ю вчених, у яких двоє дітей. Діти поставились до неї з повагою, розмовляти з ними було цікаво, розуміння дітьми і гувернанткою того, чому батьків немає вдома, теж накладало певний позитивний відбиток.

«Хто йде в няні педагоги в минулому, розповідає Тетяна Павлівна. До того ж здебільшого це люди терплячі, спокійні, врівноважені, ті, які вміють володіти собою і люблять дітей. Моя робота на очах у всіх я працюю прямо в сім’ї, інколи навіть живу там, коли батьки у закордонному відрядженні. Головне, що діти розуміють усю важливість роботи, якою займається мама чи тато. Тоді проблем немає».

Але все ж таки у більшості випадків проблеми є. Пропонуємо їх перелік.

Проблема 1. Зверхнє ставлення

Багато хто з нянь скаржиться на те, що господарі можуть у дуже різкій формі висловитись про зовнішній вигляд: не в тій спідниці прийшла, не так одягнена, не так нафарбована... Господарі чомусь схильні вважати, що няня в сім’ї це щось таке другого сорту. Інколи трапляються наймачі-працедавці, які не бажають годувати няню в себе, забороняють користуватися міським телефоном та чинять інші різноманітні утиски чи перепони. Траплялись випадки, коли жінка вимушена була не виходити з дитячої кімнати, бо батьки не хотіли бачити її у квартирі. Можна зустрітися з грубим поводженням, образами і навіть приниженням. Скажімо так, що цього не можна уникнути інколи й у звичайному міському транспорт!, і в школі (у житлі трапляється всяке), і навіть удома. Та все одно це не систематично й не на кшталт «я господар ти дурак».

Проблема 2. Нестабільність

Перехід із сім’ї в сім’ю займає близько трьох місяців, тобто няні треба готуватися до того, що певний час вона буде знаходитись у стані пошуку роботи. Одна няня зустрілася з неприязним поводженням з боку мами просто першого дня роботи не туди поставила дитячу тарілку, не звідти набрала води... Те, що спочатку людина повинна адаптуватися, не бралося до уваги. Потім з’ясувалося, що вона просто не сподобалася візуально. А взяли її тому, що няня була потрібна терміново, тому що запросили, знаючи наперед, що це лише на день. Добре хоч заплатили, от тільки жаль, що не попередили, на це порядності не вистачило... А хто відшкодує моральні збитки? Адже до пенсійного фонду нічого не відраховується, педагогічного стажу немає, можливість професійно розвиватися відсутня. Соціально-правового захисту теж ніякого.

Проблема 3. Недовіра

Няні стикаються з тим, що їх не попереджують про  відеоспостереження, що  встановлено в   оселі.   Певно, люди   вже  заздалегідь налаштовані проти будь-якої няні, очікують якихось негараздів у її роботі, і цей негатив майже ніколи не вдається подолати причина, через яку вони встановили таке обладнання, може бути досить  вагомою і жінка просто автоматично  потрапляє в зону упередженого ставлення до неї, що психологічно, м’яко кажучи, не комфортно.

Проблема 4. Перевтома

Робочий день няні дуже довгий (наприклад з дев’ятої до дев’ятої), і часто вона скаржиться на те, що стомлюється вже від того, що тривалий час знаходиться не вдома, як би гарно не ставились до неї господарі. Перевтома існує і в учительській праці, та увечері жінка вже вдома, тоді як нянь часто наймають саме на цілодобову працю або подовжений робочий день.

Проблема 5. Небезпечна близькість

Няня завжди повинна пам’ятати про певну дистанцію; це дуже важко, коли місце, де ти працюєш, приватна оселя. Ти проводиш з цими людьми багато часу, можеш прив’язатися до них і навіть забути, що ти лише наймана робітниця. Господарі часто скаржаться на те, що жінки, тривалий час працюючи в родині, починають сприймати їх приватне життя, як власне: дають поради, беруть участь у конфліктах і сварках, пліткують, ставляться до господарів «за панібрата». Мало яка няня чи хатня робітниця уникає цього. Тож вона повинна бути виключно мудрою, розважливою і досвідченою людиною.

Проблема 6. Батьківські ревнощі

Є дві категорії мам, що винаймають няню для своїх дітей. Перші змушені багато працювати, щоб заробити якусь котику і дуже переймаються тим, що не можуть розірватися навпіл і приділити дитині достатньої уваги. «Я ніколи не створюю ситуації, щоб мама відчувала якісь ревнощі, розповідає няня Ірина з семирічним досвідом роботи нянею і десятирічним стажем роботи в дитячому садку, тому що перший хлопчик, з яким я працювала, саме мене назвав мамою. З тих пір я точно знаю, що більше не хочу опинятися в такій двозчначній ситуації. Було дуже ніяково. Я пояснювала йому: «Мама на роботі, а я Іра». Але діти є діти, кого частіше бачать, того й мамою починають називати. А я не хочу, щоб до мене потім були якісь претензії, щоб мама ревнувала. Був випадок, коли мене звільнили через те, що дитина надто прив’язалася до мене, а маму не сприймала. Та це й добре, бо жінка переглянула своє ставлення до дитини, до власної функції матері. Вона наче водночас зрозуміла, що може так і не побачити, як дівчинка росла, відкривала світ».

Друга категорія матерів... ну, я навіть і не знаю, як їх назвати. Судіть самі: трирічна Полінка, донька топ-моделі в минулому, якось не хотіла вдягатися на прогулянку. Мама закидала її одягом, виштовхнула її разом з нянею за двері, які замкнула на ключ. Вдягались і заспокоювались вони вже на дитячому майданчику. Мама-модель ніде не працювала і вдень здебільшого спала. Головне завдання няні заспокоювати дітей (їх двоє), щоб вони не заважали мамі відпочивати. Одного разу мама поскаржилась: «Щось я не можу вдень заснути». Інший випадок: дворічний Кирило ніяк не второпає, чому не можна увійти в кімнату, де батьки дивляться телевізор. Вони працюють приватними підприємцями на ринку, о другій годині дня обоє вже вдома. Та хлопчик навіть спить з нянею, яка весь час подумки мучиться запитанням, чому цим людям не потрібен власний син.

Невеличкі переваги

Плюси в роботі нянею також є. На думку досвідчених нянь, які порівнюють таку роботу з роботою в державних чи приватних установах, їх багато: немає ніяких заздрощів, інтриг, ніхто не намагається посісти твоє місце, сам обираєш сім’ю, в якій тобі комфортно працювати, багато часу проводиш на свіжому повітрі, робота спокійна все-таки відповідаєш за одну дитину, а не за тридцять. До того ж немає ніякої паперової роботи. Та все одно, це не такі вже й переваги порівняно з недоліками.

Ні, робота поважна й необхідна, але це тільки в дитячій казці у Мері Поппінс усе виходило чудово, довершено, легко й невимушено. А в житті інакше: няні зараз дуже потрібні, попит набагато перевищує пропозицію: їх винаймають не тільки круті багатії, а й середній клас. Дитячих садочків після «пострадянської руїни» значно поменшало, вчительки, здебільшого розчарувавшись у професії «няні», повернулись до шкіл, а нових нянь ніде не виховують. Воно й зрозуміло адже робота ця має нелегальний статус. Отож і виходить, що в няні зараз подаються горе-студентки, які приїхали із сіл і провалили іспити до ВНЗ, пенсіонерки, іноземки, які живуть без документів, від них, звичайно, нічого очікувати когось на зразок Орини Родіонівни, та й усіх перелічених проблем подолати, передбачити чи уникнути вони не в змозі. Тож якщо у Вас є знайома або колега, яка хоче підробити в такий спосіб чи навіть зовсім перейти в цю сферу, дайте їй почитати цю статтю.

Відгуки читачів