Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

СЕКРЕТИ ПЛАСТИКОВИХ ГРОШЕЙ. Навіщо вчителю пластикова картка?

Аліна Басова

Роби те, чого боїшся.

До редакції журналу «Пані Вчителька» надходять листи з/ скаргами вчителів, яким зарплатню переводять на пластикову картку. )м ця ініціатива адміністрації зовсім не до душі. Наприклад, лист нашої читачки з міста Сімферополя: «Я не писатиму вам, як мене звуть, самі знаете чому: тому що можливі неприємності з начальством. Нам, як / всім учителям, нав’язують пластикові картки, щоб за ними одержувати гроші. Але не зрозуміло, чому ми повинні віддавати свої кровні за ці картки? Якщо це потрібно адміністрації, нехай вона за них і платить! У нас зарплатня занадто маленька, щоб дозволяти собі таку розкіш подарувати банку свої гроші за непотрібну нам картку! Телефонувала до відділу освіти, а там говорять: “Так, дійсно, слід купляти”. Чому не розумію?»


СЕКРЕТИ ПЛАСТИКОВИХ ГРОШЕЙ. Навіщо вчителю пластикова картка?

Аліна Басова

Роби те, чого боїшся.

До редакції журналу «Пані Вчителька» надходять листи з/ скаргами вчителів, яким зарплатню переводять на пластикову картку. )м ця ініціатива адміністрації зовсім не до душі. Наприклад, лист нашої читачки з міста Сімферополя: «Я не писатиму вам, як мене звуть, самі знаете чому: тому що можливі неприємності з начальством. Нам, як / всім учителям, нав’язують пластикові картки, щоб за ними одержувати гроші. Але не зрозуміло, чому ми повинні віддавати свої кровні за ці картки? Якщо це потрібно адміністрації, нехай вона за них і платить! У нас зарплатня занадто маленька, щоб дозволяти собі таку розкіш подарувати банку свої гроші за непотрібну нам картку! Телефонувала до відділу освіти, а там говорять: “Так, дійсно, слід купляти”. Чому не розумію?»

Мабуть, нашій читачці у відділі освіти просто не захотіли говорити правду або ж її співрозмовник з вищої інстанції вирішив, що, чим менше людина знає, тим краще спить. Насправді будь-який бюджетник може відмовитися від одержання своєї заробітної плати безготівковим шляхом, якщо йому це не подобається, достатньо лише написати до вищої інстанції відповідну заяву. Чомусь більшість бюджетників навіть не знають про те, що в такий спосіб вони можуть відмовитися від одержання грошей «по-сучасному». Що ж до купівлі власне картки, то тут нічого не зробиш: якщо ви хочете одержувати гроші в банкоматі, цю суму доведеться викласти. Спробуймо разом з вами, шановні читачки, розібратися в тому, чим є це ноу-хау, яке нам нав’язують, і чи насправді це так страшно, як ми собі уявляємо.

Якщо кілька років тому банківські працівники були вимушені відповідати на питання «Що таке пластикова картка та навіщо вона потрібна?», то тепер люди цікавляться тим, чи можна використати її ще в який-небудь спосіб, крім зняття та нарахування грошей.

У багатьох організаціях люди спочатку ставали користувачами цієї прогресивної платіжної системи з волі начальника. Тепер усе частіше за власним бажанням. Але чим більше розширюється мережа банкоматів, чим більше виробляють пластикових карток, тим більше виникає питань, пов’язаних з їх використанням.

Від студентської — до золотої

Теоретично пластикові картки поділяються на дебетові (з допомогою яких можна здійснювати лише стандартні банківські операції: поповнювати рахунок, знімати гроші з рахунка, переводити гроші з рахунка на рахунок) і кредитні (за якими можна одержати кредит). Але практично, крім назви, вони можуть нічим не відрізнятися. Кредитні картки, що відкривають доступ до кредитного рахунка, здебільшого використовуються, як і дебетові, для здійснення стандартних операцій, наприклад таких, як поповнення рахунка, грошові перекази тощо. А дебетові картки використовуються для одержання кредиту.

Одержати кредит за дебетовою карткою можна, «прикріпивши» до неї так званий овердрафт (кредитний ліміт). За часом і складністю процес прикріплення овердрафта до дебетової картки дуже схожий на процес одержання кредитної картки.

Розрізняють іменні картки (із зазначенням імені та прізвища власника) та неіменні. Неіменні картки можна використовувати лише в банкоматах, а іменні — як у банкоматах, так і в терміналах. Щоправда, видається неіменна картка трохи швидше, ніж іменна (один-два дні супроти одного-двох тижнів).

Картки розрізняють за кількістю додаткових послуг і конструкцією. Є менш просунуті магнітні картки (як носій виступає магнітна стрічка) і чіп-картки (інформація зберігається у вмонтованій мікросхемі). Магнітні картки відрізняються невисокою ціною та надійністю, чіп-картки більш дорогі у виготовленні, але мають більшу пам’ять і краще захищені від зламування.

Окремий вид пластикових карток — безкоштовні, або соціальні, картки: «Пенсійні», «Студентські». До цього виду належать і наші з вами пластикові картки. Вони заводяться з ініціативи організацій: щоб зекономити на власному касовому обслуговуванні, підприємство підписує угоду з банком, після чого на кожного з працівників, студентів чи пенсіонерів відкривається банківський рахунок і видається пластикова картка.

Безготівковий розрахунок — це перспективно

Банки зацікавлені в тому, щоб люди якнайдовше не знімали грошей зі своїх рахунків. Тому їм доводиться вигадувати різноманітні хитрощі.

Майже всі європейські магазини, ресторани, готелі, бензоколонки й навіть автобуси обладнанні POS-терміналами або банкоматами. Для тих, хто розплачується з допомогою «пластика», передбачені спеціальні пільги: бажаючи залучити заможних клієнтів, більшість магазинів і готелів у розвинених країнах роблять знижки власникам елітних карт. Звідси й результат: близько 70 відсотків платежів на території Євросоюзу та США здійснюються за безготівковим розрахунком, з допомогою «пластика».

У нашій країні додаткові сервіси лише починають набирати обертів. Серед доступних сьогодні в Україні — можливість оплачувати стільниковий зв’язок, кабельне, супутникове телебачення, Інтернет і комунальні платежі.

Дуже важливою є така перевага «пластика», як можливість перераховувати гроші з одного регіону в інший. Робиться це так: до банківського рахунка «прикріплюється» кілька пластикових карток. Одна особа, наприклад у Харківській області, кладе гроші на рахунок, інша, наприклад у Львові,— за іншою карткою, прикріпленою до того ж рахунка, ці гроші знімає. Процес перерахування займає лічені секунди. А стрімке зниження вартості переказів (сьогодні це 1–2 відсотки від суми), за оцінками спеціалістів, у подальшому не залишить жодного шансу поширеним нині системам грошових переказів.

Пластикова позика

Головною перевагою пластикових карток залишається зручність в одержанні кредиту.

У звичайному випадку, щоб одержати нецільовий банківський кредит, людині потрібно зібрати цілу купу документів, одержати згоду другого члена подружжя, знайти поручителя або оформити заставу. Щоб оформити кредит за пластиковою карткою, ні поручителів, ні згод члена подружжя не потрібно. Достатньо принести в банк паспорт, довідку про доходи та копію трудової книжки. Якщо традиційний нецільовий банківський кредит оформляється кілька діб, то кредит за пластиковою карткою — упродовж одного дня.

Зазвичай ліміт за кредитом установлюється в розмірі чотириразового щомісячного доходу. Найприємнішим є те, що, відвідавши банк один раз, можна брати та сплачувати «пластикові» кредити стільки разів, скільки потрібно. Головне — остаточно розплатитися до зазначеного в договорі терміну та не перевищувати кредитного ліміту. Але зверніть увагу на те, що за цю зручність доводиться платити. Якщо щомісячний банківський відсоток за традиційним нецільовим кредитом дорівнює 15–18, то річні відсотки за кредит за пластиковою картою — від 18 до 60. Узагалі, здійснюючи розрахунок відсотків за «пластиковим» кредитом, банкіри керуються стандартним правилом: чим більший ризик, тим вищий відсоток.

Переваги й недоліки пластикових карток

Переваги

Жоден кишеньковий злодій не зможе вкрасти у вас гроші, якщо вони будуть знаходитися в банку. А якщо пропаде картка, ідіть до банку, і її заблокують, а вам видадуть нову, і всі гроші залишаться у вас.

За банківські операції, такі, як зняття грошей, комісійні не стягуються. Крім того, якщо ви якийсь час не зніматимете з картки гроші, на них навіть «набігатимуть» відсотки. Щоправда, вчителі й лікарі зі своїми мізерними зарплатнями не розбагатіють, зате хоча б теоретично це можливо!

Кількість банкоматів у місті постійно збільшується, а також усе більше магазинів приймають від покупців не лише готівку, але і «кредитки».

Недоліки

Головне, чим, власне, невдоволені вчителі, це те, що за задоволення потрібно платити, хоча, як свідчить практика, в багатьох регіонах України деякі банки видають картки безкоштовно.

Якщо ви загубите картку, за одержання нової доведеться платити. Тож бережіть її як зіницю ока.

Біля банкоматів у день зарплати — величезні черги.

У практиці міліції вже траплялися випадки, коли шахраї крутилися навколо банкоматів і просто підглядали, який пін-код набирає людина. А потім відбувалися банальні крадіжки або грабунок. Поки людина приходила до тями, злодії швидко знімали в найближчому банкоматі всі її гроші. Тож слід бути дуже обережним сьогодні такі злочини, мабуть, здійснюватимуться все частіше, і від «підглядання» ніхто не застрахований.

Якщо поблизу немає апарата вашого банку, а гроші потрібно зняти терміново, ви можете скористатися банкоматом іншого банку. Але за цю операцію з вас знімуть певну суму.

Отже, зрозуміло, що цього «ключа в цивілізований світ» нам уже не позбавитися, тому потрібно просто навчитися правильно ним користуватися, а головне знаходити в ньому зручності, адже якщо розібратися у вищесказаному по суті, то знайдеться чимало переваг. Прочитайте наші поради та сміливо розпочинайте опановувати користування пластикових грошей робіть те, чого боїтеся.

Порада перша. Одержавши конверта з пластиковою карткою, запам’ятайте, завчіть, визубріть свій пін-код. Зрештою запишіть його куди-небудь, але не зберігайте його разом із карткою і в жодному випадку нікому не показуйте. Це аналог вашого особистого підпису, секретний ключ до особистого банківського рахунка. Чотиризначний номер підбирається за особливим алгоритмом шифрування і не відомий навіть банку, тому в разі втрати не може бути відновлений.

Порада друга. Бережіть картку. Цей електронний носій дуже важливої для вас інформації досить крихкий. Він не терпить неуважного ставлення, а надто дряпання, шкрябання, прання тощо.

Порада третя. Опустивши картку в банкомат, уважно стежте за екраном. Інформація, що з’являється на ньому,— керівництво до Ваших дій. Послідовність пропонованих дій і формулювання можуть відрізнятися залежно від вбудованої програми, однак вони завжди точні та гранично лаконічні.

Порада четверта. Не метушіться! Банкомат не мішок із грошима, а електронна машина, яка повинна встановити достовірність ваших даних на карті, перевірити стан рахунка, одержати дозвіл на доступ до нього, зняти потрібну суму… і все це за лічені секунди! Одержавши картку назад, не поспішайте йти геть. Найцікавіше попереду. В цей момент автомат відраховує гроші, набираючи банкноти з різних касет. Узявши готівку, дочекайтеся чека, щоб звірити відповідність списаної з рахунка суми з тією, яку ви одержали на руки.

Порада п’ята. Пам’ятайте, що Ви завжди можете скасувати будь-яку дію, натиснувши клавішу «cancel».

Порада шоста. Навчитися грамотно поводитися з карткою можна лише за умови, якщо досить часто використовувати її.

 

Відгуки читачів