Seasons in our life

О. В. Губенко, Запорізька обл.


Мета:

-розвиток навичок мовних компетенцій (діалогічного і монологічного мовлення) за темою «Пори року в нашому житті»;

-розвиток навичок аудіювання;

-розвиток пам’яті, мислення, швидкості реакції;

-розвиток уміння застосовувати здобуті знання у конкретній ситуації;

-повторення використання часів Present Indefinite і Present Continuous;

-виховання любові до природи.

 
Обладнання: картинки, презентація “Seasons”.
 
 
Хід уроку
 
I. Організація класу
 
Good morning, dear children.
Good morning, good morning
I am glad to see you too.
 
II. Фонетична зарядка
 
Name the sounds
[i] [e] [u] [t] [d] [k] [g] [b] [z] [o]
 
Гра “Catch the sound”
(Учитель називає слова, діти плескають у долоні, коли чують звук, який треба спіймати.)
 
III. Мовленнєва зарядка «Бесіда з черговим»
 
Te a c h e r. Who is on duty today? Give me a report please.
 
P u p i l. I am on duty today. My name is… I am a pupil of the 3rd form. There are 15 pupils in our group. One pupil is absent. The rest are present.
 
T e a c h e r. Pupils, do you have any questions to…? (Учні ставлять черговому запитання про сім’ю, про школу тощо.)
 
IV. Основна частина уроку
 
1 Повідомлення теми і мети уроку
 
Te a c h e r. Our topic is “Seasons in our life”.
 
And now let’s repeat the words on this topic. Let’s play the game “A weak link”.
 
Translate into English: пори року, рік, осінь, ніч, падати, холодний, лист, думати, сумний, теплий, весна, прекрасний, жаркий, вітряний, погода, дощ, небо, часто, овочі, сніг, багато, серпень, смачний, тиждень, ранок, березень, вересень, сонячний тощо.
 
(Учні по черзі залишають гру; залишається один учень «the strongest link», який отримує оцінку «відмінно».)
 
2 Повторення назв пір року
 
Навички аудіювання
Т e a c h e r. How many seasons are there in the year?
 
P u p i l. There are four seasons in the year.
 
T e a c h e r. What are they?
 
P u p i l. They are Spring, Summer, Autumn, Winter.
 
T e a c h e r. What do you know about them? Let’s look at the screen.
 
Презентація. Робота з презентацією (Четверо учнів заздалегідь отримують завдання скласти опис пори року у формі загадки.)
 
P u p i l 1. This is the season when the snowdrops bloom, when nobody likes being in his room. This is the season when birds make their nests, this is the season we all like best. What season is it? (It’s spring)
 
P u p i l 2. This is the season when nights are short. When the children are full of fun and sport, playing, swimming all the day, with a happy song on a sunny day. What season is it? (It’s summer)
 
P u p i l 3. This is the season when fruit is sweet. This is the season when school friends meet. When noisy and gay and brown in the sun with their books and bags to school they run. What season is it? (It’s autumn)
 
P u p i l 4. This is the season when mornings are dark, and birds do not sing in the forest and park, this is the season when children ski, and Father Frost brings the New Year tree. What season is it? (It’s winter)
 
Фізкультхвилинка
1. Відпрацювання нових фраз (Презентація)
2. Монологічне мовлення
 
Опис пори року з опорою на вивчені фрази.
 
V. Заключна частина уроку
1. Підсумок уроку
2. Домашнє завдання
 
Draw your favourite season and describe your picture.
Dounload PDF

Відгуки читачів