Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Санься — збирач рекордів

О. Г. Стадник, канд. пед. наук, ХНПУ ім. Г. Сковороди, м. Харків


Останніми роками китайське словосполучення «Санься», що означає «Три ущелини», здобуло надзвичайну популярність не тільки в Піднебесній, але й по всьому світові. Тут, у середній течії багатоводнішої азійської річки Янцзи, створено грандіозне спорудження, що порівнюють з Великою Китайською стіною.
 
ІЗ РОЗМАХОМ
 
Йдеться про гідровузол з найбільшою бетонною греблею планети (600 м завширшки, 2309 м завдовжки і 185 м заввишки). Її будівництво вели з 1992 р. до 2012 р. у тому місці, де Янцзи проривається через гірське обрамлення Сичуанської улоговини, утворюючи ущелини Цюйтан, У і Силін. Першою йде ущелина Цюйтан, що простяглася на 40 км від міста Фенцзе до Ушаня. Далі лежить ущелина У, яка починається в тому місці, де в Янцзи впадає річка Данін. Китайське слово «У» в назві ущелини, як і в назві Ушань, означає «чаклунка». У районі міста Бадун починається ущелина Силін. Її протяжність — близько 100 км. Саме в цьому районі споруджена грандіозна дамба «Три ущелини».
 
Вона впевнено тримає першість серед гребель світу не тільки за розмірами, але і за витраченими коштами (вони становили астрономічну суму в 75 млрд доларів), обсягами використаних будматеріалів (28 млн м3 бетону) і звичайно за кількістю вироблюваної електроенергії: проектна потужність ГЕС становить 22,5 млн кВт.
 
Гребля утворює водосховище завдовжки понад 600 км площею 1045 км2. Новий гідровузол, безсумнівно, прискорить створення нових промислових виробництв, особливо електроємних.
 
Археологічні розкопки в районі Трьох ущелин свідчать про життя людей на цій території 27 тис. років тому.
 
ПРИБОРКАТИ ЯНЦЗИ
 
Місце для грандіозного будівництва вибрали не випадково. Протягом багатьох століть район Трьох ущелин відігравав важливу роль в історії Китаю. Тут зводили давні храми, відбувалися запеклі битви, що вирішували долі мільйонів людей. Але разом з цим Три ущелини завдавали людям незліченні лиха. У першу чергу це пов’язано з тим, що, являючи собою велику природну перешкоду, вони збільшували загрозу катастрофічних повеней. Історичні хроніки свідчать про те, що тільки за два тисячоліття в середній течії річки сталося понад 200 потопів. Останній стався зовсім недавно — в 1998 р. При цьому вода «захопила в полон» великі території, розташовані як вище, так і нижче за течією від Трьох ущелин. Країна зазнала не тільки величезних матеріальних втрат, які оцінюють у 25 млрд дол., а й людських.
 
Гребля дозволить регулювати паводковий стік води і зніме загрозу катастрофічних повеней. Не менш важливо і те, що ущелини створюють майже нездоланну перешкоду для судноплавства. А цей район є однією з китайських житниць, виділяючись виробництвом основного продукту майже півторамільярдної країни — рису.
 
ВИПРОБУВАННЯ НА МІЦНІСТЬ
 
У країні існують і супротивники цього грандіозного проекту. Активісти звертають увагу на те, що водосховище затопило обширні родючі землі і потребувало переселення близько 1,5 млн осіб. Створення нових підприємств неминуче призведе до збільшення забруднення довкілля. До того ж велику небезпеку несуть землетруси, які відчуваються в цьому районі. Вони можуть створити реальну загрозу навіть існуванню гігантської гідротехнічної системи. Адже на греблю тисне величезна водна маса об’ємом у 39 км3. 2010 р. природа вже випробувала її на міцність. Чергова повінь призвела до того, що рівень води в гігантському водосховищі тільки за одну ніч підвищився на 4 метри, а водоскид досяг рекордної позначки в 70 тис. м3/с. Неможливо навіть уявити, що сталося б у випадку обвалення греблі, адже по берегах Янцзи мешкає 360 млн осіб. Греб ля вистояла, довівши свою міцність.
 
Dounload PDF

Відгуки читачів