Круглі числа. Урок математики у 1-му класі

Н. В. Зроль, спеціаліст І категорії, Охтирська гімназія, Сумська обл.


Тема. Круглі числа. Додавання і віднімання круглих чисел. Співвідношення між одиницями довжини. Задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць

 

Мета: ознайомити учнів із круглими числами; удосконалювати вміння додавати і віднімати круглі числа, перетворювати іменовані числа, розв’язувати задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць; розвивати логічне мислення учнів; виховувати почуття взаємодопомоги та поваги одне до одного.

 

Обладнання: наочний план уроку; картки для індивідуальної роботи; геометричний матеріал; підручник (Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницька).

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок наш починаймо!

 

ІI. Актуалізація опорних знань

Учитель. Погляньте на виставку книг із казками. Ви, мабуть, зрозуміли, що сьогодні урок незвичайний. Це урок-казка. А ще ми чекаємо на незвичайних гостей. Вони незабаром завітають до нас. А хто це, ви дізнаєтеся, якщо правильно виконаєте завдання.

 

  • Усна лічба

— Назвіть сусідів числа.

... 45 ... ... 64 ... ... 76 ...

— З кожної пари назвіть більше число: 42 і 47; 29 і 19; 100 і 91.

— Назвіть одноцифрові числа; двоцифрові.

25 9 70 41 3 87 10 5

— Була у зайчика хатка луб’яна, а в лисички — крижана. Настала весна, розтанула лисиччина хатка. От вона попросилася до зайчика переночувати та й вигнала його. ми маємодопомогти зайчикові побудувати нову хатку.

 

IІІ. Вивчення нового матеріалу

Ось завдання перше вам,

Дружним, вправним школярам!

 

1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— На уроці ми ознайомимося з круглими числами, удосконалимо вміння додавати і віднімати круглі числа, розв’язувати задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць, розвиватимемо логічне мислення, пам’ять, виховуватимемо почуття взаємодопомоги та поваги одне до одного. Ці знання вам знадобляться для подальшого вивчення математики.

 

  • Метод «Мої сподівання»

— Чого навчить вас цей урок?

— Бажаю успіху! Нехай ваші сподівання здійсняться!

 

2. Ознайомлення з круглими числами

— Полічіть десятками від 10 до 100; від 40 до 90; від 80 до 20.

— Усі числа, що закінчуються нулями, називають круглими числами.

10; 20; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100 — круглі числа.

 

3. Вивчення правила (с. 116)

 

4. Первинне закріплення

1) Робота з підручником (завдання 2, с. 116)

— Прочитайте всі числа, крім круглих.

23, 10, 42, 38, 30, 51, 70, 18, 100, 95, 9

— А тепер прочитайте всі круглі числа.

 

  • Пальчикова гімнастика

 

2) Робота в зошиті.

Конкурс «Цифри-красуні»

— Каліграфічно запишіть круглі числа. Підкресліть найменше і найбільше число. Над найгарнішим числом намалюйте корону. Це буде ваша цифра-красуня.

 

3) Розв’язування прикладів.

— Що таке сума, різниця?

— Знайдіть суму чисел 50 і 20; різницю чисел 90 і 50.

— Які числа є складовими виразів? (Круглі)

  

  • Фізкультхвилинка

 

ІV. Розвиток математичних знань

 

1. Робота за картками

Числа у рядку стоять,

Треба ще попрацювать.

Часу ми не гаємо,

Вирази читаємо!

4 дм = ? см; 6 дм = ? см; 2 дм = ? см; 1 дм = ? см.

 

  • Вправи для очей

 

2. Робота над задачею

Ми активно знову попрацюємо?

Над задачею помудруємо?

 

  • Задача

Школярі для посадки приготували 80 каштанів. 30 каштанів вони обміняли на жолуді, згодом взяли ще 20 жолудів. Скільки каштанів та жолудів?

 

Після ознайомлення з умовою задачі слід детально проаналізували задачу.

— Про кого йдеться в задачі? (Про школярів)

— Що школярі приготували для посадки? (Каштани)

— Скільки каштанів вони підготували? (80)

— Що школярі зробили з деякими каштанами? (Обміняли)

— На що вони обміняли? (На жолуді)

— Скільки каштанів вони обміняли на жолуді? (30)

— Скільки взяли жолудів? (20)

— Про що запитується в задачі? (Скільки каштанів і жолудів стало?)

— Якщо школярі міняли каштани, то їх кількість збільшилася чи зменшилася? (Зменшилася)

— Скільки спочатку було каштанів? (80)

— Скільки вони віддали? (30)

— Як дізнатися, скільки каштанів залишилося після обміну? (80 – 30 = 50)

— Це буде перша дія нашої задачі.

— Скільки жолудів взяли школярі? (20)

— Як дізнатися, скільки каштанів і жолудів стало? (50 + 20 = 70)

— Це друга дія задачі.

— Чи дали ми відповідь на запитання задачі? (Дали)

— Запишіть відповідь.

— З якими числами ми працювали в задачі? (Із круглими)

 

3. Робота з геометричним матеріалом

— Які геометричні фігури ви використали, щоб збудувати новий будинок зайчикові?

 

V. Підсумок уроку

Усі завдання розв’язали

І зайчика урятували.

 

  • Технологія «Мікрофон»

— Яку нову тему опрацювали на уроці?

— Які числа називають круглими?

— Чи справдилися ваші сподівання?

 

  • Робота на картках (самостійно)

Завдання: підкреслити круглі числа.

1, 19, 20, 34, 37, 40, 50, 65, 67, 70, 77, 80, 82, 83, 90, 100.

 

Зайчик. Я вам дякую, діти, за допомогу і на згадку дарую своє фото. Якщо ви хочете, щоб воно стало різнокольоровим, розфарбуйте його!

   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 3219
 
Догори