Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Ти наша совість, наша молитва — Мама

Т. Б. Тронько, СЗШІ № 55, м. Харків


Мета: виховувати почуття любові до батьків, бажання підтримувати добру славу і честь сім’ї, небайдужі.

 

Перебіг заходу

 

  • 1 Мати — берегиня роду людського.

1-й ведучий. День Матері припадає на другу неділю травня, коли матінка-природа вбирає свою землю весняними квітами і виряджає дорогу життя, праці і радості.

 

2-й ведучий. Травень — місяць Пречистої Діви Марії, що благословляє у хресну путь Сина, який став спасителем людства. До матері Божої звертаються матері всього християнського світу, молячись за своїх дітей.

 

1-й ведучий. Де живе твоя мати — там твій рід, родина, твоє коріння. Тож віддамо нашим ненькам свою шану і любов, щирість і щедрість своєї душі.

 

1-й ведучий

Хоча б яку ти вибрав із доріг,

Хоча б якими ти пішов шляхами,

Ти через терни горя і зневір

Ти повертаєшся до мами.

 

2-й ведучий

Це теплі руки і вуста,

Що так в дитинстві зігрівали,

Це ніжне серце, ніби птах,

Завжди з тобою мандрувало.

 

3-й ведучий

Спіши до неї крізь літа,

Шануй, люби, не дай тужити.

Бо лиш вона, і рідна, і свята,

З тобою вічно буде жити.

 

1-й ведучий. Мама — найдорожча людина в цілому світі. Кожне її слово, мудрі поради і добрі справи — це книга життя, з якою ви вирушаєте в дорогу. Скільки безсонних ночей повела вона над вашими ліжками, коли ви були маленькими! Скільки сил віддала вона, коли ви підростали!

 

2-й ведучий. Подумайте, як багато зробила для вас ваша мати!

 

Скільки сил віддала вона, коли поряд з першою вчителькою намагалася вас навчати писати і читати, тримаючи ваші маленькі рученята у своїй напруженій руці. Та й тепер їй, напевно, багато доводиться працювати заради вас. Адже мама готова пожертвувати всім, аби її доньці чи синові було добре.

 

1-й ведучий. Простежте за своєю матір’ю, як вона ступає по підлозі, як усміхається, як тримає посріблену сивиною голову! А подивіться-но на мамині руки! Вони ніколи не знають відпочинку, завжди знаходять роботу. А чи завжди ви, діти, цінуєте мамині турботи про вас?

 

2-й ведучий. Звичайно, ви не завжди слухняні, тому материнську любов і турботу оціните значно пізніше. От про це пише Юрій Яковлєв: «Діти ніколи не кажуть матері про свою любов до неї. Вони навіть не знають, як зветься почуття, котре все сильніше прив’язує їх до матері. У їхньому розумінні це взагалі не почуття, а щось природне й обов’язкове, як дихання, втамування спраги».

 

1-й ведучий. Ніхто не вміє так глибоко приховувати свої страждання й муки, як мати. І ніхто не вміє так холоднокровно не помічати того, що відбувається з матір’ю, як діти. Вона не скаржиться — значить, їй добре.

 

2-й ведучий. Ви вже спокійно спите, а мама до пізньої ночі, низенько схилившись, щось вам зашиває, пере. Мамині турботи варті того, щоб зробити щось приємне для неї. Почніть з малого. Йдучи по вулиці, не дозволяйте їй нести сумку. Коли мама приходить додому, допоможіть зняти пальто, подайте їй тапочки.

 

1-й ведучий. Якщо вона щось впустить, підніміть і подайте. Намагайтеся частіше допомагати по господарству мамі. Якою радістю для неї буде вияв уваги й турботи з вашої сторони, як зрадіє мама, що в неї росте турботливий син чи донька.

 

  • 2 Роменська мадонна

Учитель. У травні 2014 року виповнюється 112 років з дня народження видатної жінки Олександри Аврамівни Деревської, яка своїм прикладом показала, як на ідеалах добра, людяності, милосердя, любові до праці та поваги до суспільства можна виховувати 48 дітей.

 

1-й учень. О. А. Деревська (дівоче прізвище Семенова) народилася 6 травня 1902 року в м. Грозному в родині робітника-нафтовика. Освіту отримала в жіночій гімназії, працювала у військовому шпиталі, де й познайомилася з майбутнім чоловіком — Омеляном (пораненим червоноармійцем).

 

2-й учень. На той час в Омеляна був свій син 5-річний Дмитро (від першого шлюбу), якого вони взяли на виховання.

 

Так почалося сімейне поповнення (своя донька в Олександри померла). Потім у сім’ї з’явився брат Омеляна — десятирічний Тимофій, шестирічна Параска, грудна дівчинка Валя. У сім’ї не було чого їсти, а держава не допомагала.

 

3-й учень. Мудра жінка не відмовлялася від дітей, її не стримували життєві труднощі: годувала, вчила і виховувала чужих дітей, не думаючи, що колись її діяльність будуть у світі називати материнським подвигом.

 

4-й учень. До речі, 48 — це офіційне число її вихованців, це діти, які були усиновлені, яким було дано прізвище Деревської.

 

З 1926 року в сім’ї Деревських побувало близько 70 дітей. Мабуть, немає у світі жінки, яку так багато дітей називали Мамою.

 

5-й учень. У 1942 році Деревська взяла в сім’ю 17 дітей із блокадного Ленінграда, ув 1944 — сім’я ще поповнилася однією дитиною. За своє життя вона встигла зробити стільки, що, здається, не вистачить декількох життів.

 

6-й учень. 1945 року сім’я переїхала до Ромен і поселилася на вулиці Інтернаціональній, тут і тепер живе Валерій, один з її прийомних синів. Нещодавно виїхала звідси Лідія, яка довгий час прожила в Ромнах. Усього в Ромнах у сім’ї Деревських виховували 43 дітей, з них 27 — учнів, решта дошкільного та ясельного віку.

 

7-й учень. Омелян Костянтинович помер у травні 1959 року, похований у м. Сальську Ростовської області. А через 2 місяці цього ж року (25.08.1959) померла і Олександра Аврамівна. Похована вона на міському кладовищі в м. Ромни. На могилі плита з написом: «Ти — наша совість, наша молитва — МАМА. Земний уклін тобі. Твої діти» — й імена 43 дітей, які були на похороні матері.

 

8-й учень. Олександра Аврамівна вела велику громадську роботу: її неодноразово обирали депутатом міської ради, була незмінним членом батьківського комітету в школі. Її старання високо оцінювала при житті, а слава прийшла після смерті. Надзвичайної життєвої долі жінку уряд нагородив медаллю «за доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.», орденом Трудового Червоного Прапора, та, на жаль, посмертно їй присвоєно почесне звання «Мати-Героїня» (20.03.1974 р.).

 

9-й учень. Про О. А. Деревську написані книги: «Сім’я Деревських» (автор І. І. Шкаровська), «Ти наша совість» (Г. К. Семенов). На Київській студії документальних фільмів кінорежисер А. Слісаренко створив документальний фільм про сім’ю Деревських «Роменська мадонна», який у 1972 році на Всесвітньому фестивалі документальних фільмів у м. Лейпцигу завоював перший приз «Золотий голуб». На кіностудії імені О. Довженка створено художній фільм про Деревських «Свято печеної картоплі».

 

10-й учень. Ім’ям Деревської названа планета №2400, яку відкрили вчені Кримської обсерваторії, та вулиця в м. Ромни.

 

  • 3 Шануй батька і матір свою.

Учитель. А тепер я хочу, щоб ви показали мені наскільки ви любите свою маму, чи дружні ви діти в сім’ї, тому що клас — це також ваша сім’я.

 

  • Конкурс «Зігріти серце рідної матусі»

Першим завданням нашого міні-конкурсу є вміння пригадати і записати добрі, ніжні слова, якими можна зігріти серце рідної матусі. (Завчасно вирізані і приготовлені сердечка, на яких діти пишуть слова, потім по черзі кажуть — в кого більше ніжних слів).

 

  • Міні-розповідь «Почуття до мами».

Для тих, хто відчуває невпевненість, даю опорні слова: ніжність, вірність, розуміння, порада, чекання, прохання, вітання, любов, дорога, матуся, мила.

Розділимося на дві групи.

 

  • Конкурс «Увага і турбота»

Третє завдання на вашу спостережливість. Постарайтеся дати відповіді на запитання (по представнику з кожної групи):

- Яка улюблена страва вашої мами?

- Який колір подобається вашій матусі?

- Який колір очей у мами?

- Коли день її народження?

- Яке улюблене заняття мами?

 

Молодці! Я дуже радію за ваших мам, тому що вони виростили ніжних, добрих, чуйних і гарних дітей. Мені дуже б хотілося, щоб ви залишилися такими на все життя. Майже три з половиною тисячі років тому на кам’яних таблицях, які отримав пророк Мойсей на горі Сінай, були вирізьблені слова: «Шануй батька і матір свою, щоб добре було та щоб довголітнім ти був на землі». Тож пам’ятайте, діти, і пронесіть через усе своє життя цю святу заповідь, яка передається із роду в рід. Нехай горить вона на вашому шляху яскравим вогником, остерігаючи від байдужості та безсердечності:

1-й учень. Пам’ятай! У тебе — єдина у світі мати, у тебе — єдиний у світі батько.

2-й учень. Пам’ятай! Серце батьків завжди вражають невдячність, байдужість дітей.

3-й учень. Пам’ятай! Як ти шануватимеш своїх батьків — так діти шануватимуть тебе.

4-й учень. Пам’ятай! Твоє недобре слово — подряпина на ніжній материнській душі.

5-й учень. Пам’ятай! Не роби старість батька і матері бідою.

6-й учень. Пам’ятай! Обов’язок дітей: платити батькам за їхнє піклування любов’ю і відданістю.

7-й учень. Пам’ятай! Забута могила батьків — твоя бездушність і байдужість.

8-й учень. Пам’ятай! Про старість треба говорити тільки з повагою.

9-й учень. Пам’ятай! Не можна залишати рідну старшу людину одинокою.

10-й учень. Пам’ятай! Шануй батька і матір свою, щоб добре було та щоб довголітнім ти був на землі.

Dounload PDF

Відгуки читачів