Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Турнір кмітливих «Про правознавство». 9 клас

Буланов Ю. І., Зачепилівський районний Будинок дитячої та юнацької творчості, с. Зачепилівка, Харківська обл.


Мета: популяризація правових знань, удосконалення практичних навичок з їх застосування; розвиток кмітливості, уважності школярів.

У турнірі беруть участь 3–4 команди. Склад команди: 4–5 учнів. Запитання ставлять одночасно для всіх учасників. Ведучий читає запитання, команди обговорюють його 30 сек., 10 сек. надають командам для записування відповіді на аркуші; аркуш із відповіддю передають помічнику ведучого. Ведучий пропонує учасникам прокоментувати свою відповідь (це дасть можливість отримати від журі 0,5 бала за оригінальну відповідь у разі, якщо відповідь буде неправильною). Після цього оголошує правильну відповідь (команди, чиї відповіді збіглися з оголошеною ведучим, отримують 1 бал), а члени журі висловлюються щодо додаткового оцінювання команди. Перемагає команда, яка на момент закінчення гри набирає найбільше балів (у разі однакової кількості балів перемога зараховують команді, яка надала більше правильних відповідей).

Після кожного запитання один із членів журі коментує відповіді команд й оголошує оцінки команд за виконання завдання (правильність відповіді та заохочувальні 0,5 бала за оригінальність). 

 

Хід уроку

 

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

Ведучий. Тема сьогоднішнього турніру охоплює питання правознавства, тобто тієї галузі людського життя, що стосується дотримання соціальних норм, котрі встановлює та охороняє держава.

 

У будь-якому турнірі є компетентне журі, на яке покладено важливе завдання визначення переможця. (Ведучий представляє членів журі, а потім оголошує правила проведення турніру.) Для офіційного визначення переможця нам потрібна лічильна комісія, котра стежитиме за правильністю підрахунків, отриманих кожною командою балів.

 

ІІ. ХІД ТУРНІРУ

Ведучий.Як ви знаєте, соціальні норми — це правила загального характеру, що регулюють поведінку людей у різних сферах суспільних відносин і забезпечуються різноманітними засобами соціального впливу. Все наше життя — це суцільні правила. Найважливіші з них оформлено в закони.

 

Отже, запитання.

1. З чого починається закон? (Із літери «З»)

Ведучий.Продовжуємо наше змагання за звання найбільш кмітливого у царині юриспруденції.

 

2. Талант людина отримує від Бога. А що свідомо дають їй батьки? (Ім’я)

Коментар ведучого.Відповідно до ст. 7 Конвенції ООН про права дитини, «дитина… від моменту народження має право на ім’я…», а у ст. 146 Сімейного кодексу України прямо зазначено, що «ім’я дитини визначають за згодою батьків». Отже, надання імені дитині справді є свідомим кроком її батьків.

Ведучий. Злочин — це найтяжче правопорушення. Та не у кожному, здавалося б, злочинному намірі є ознаки правопорушення.

 

3. Яким чином можна зняти колесо чужого велосипеда без будь-яких правових наслідків для себе? (Фотоапаратом)

Ведучий.Життя є автором багатьох цікавих запитань, на які людина натрапляє у повсякденні.

 

4. Що потрібно робити, коли бачиш зеленого чоловічка? (Переходити вулицю)

Коментар ведучого. Правила дорожнього руху є тією частиною адміністративного права, з якою ми стикаємося у повсякденному житті найчастіше — дорогою до школи та із школи, рухаючись на велосипеді або з батьками в автомобілі тощо.

 

5. Двоє хлопців зіткнулися у дверях і ніяк не можуть розійтися. Хто з них повинен поступитися, якщо вік хлопців 10 і 12 років? (Зазвичай дорогу першим надає більш увічливий)

Коментар ведучого. Між нормами права і нормами моралі межа дуже тонка — від порушення норми моралі найчастіше пряма дорога до порушення правових норм.

 

6. Відсутність якого предмета перетворює хитромудрого в довговухого? (Відсутність квитка)

 

7. У своїй лекції «Влада й одиниця» відомий польський правозахисник Марек Новіцький назвав тільки чотири обов’язки громадянина. А який обов’язок він вважав першим? (Сплачувати податки)

Коментар ведучого. Марек Новіцький, правда, зауважував, що обов’язки не є темою прав людини, але якщо не сплачувати податки, то держава не зможе виконувати свої основні функції: утримувати армію, поліцію, суд, лікарні, школи.

 

8. У якому випадку жінка не тільки може, а й зобов’язана подивитися у дзеркало? (У разі, коли жінка-водій, вона зобов’язана подивитися у дзеркало заднього виду)

 

9. Хто найчастіше озирається? (Злодій)

 

10. У Джеймса Кука воно було коротким, трохи довшим  — у Олівера Кромвеля, ще довшим — у Немировича-Данченка, проте його взагалі не було у Клеопатри, а у Папи Римського воно є, проте він ним ніколи не користується? (Прізвище)

 

11. Кого Бог ніколи не бачить, король бачить інколи, а проста людина — кожного дня? (Рівного собі)

Коментар ведучого. У ст. 1 Загальної декларації прав людини зазначено, що «всі люди народжуються... рівними у своїй гідності та правах». Але це не стосується соціального походження.

 

12. Михайло Булгаков та книга «Як не стати жертвою злочину» радять одне й теж. Що саме? (Не розмовляти з незнайомими людьми)

Коментар ведучого. Звісно, утриматися від розмови важко, але з незнайомими людьми відвертих розмов краще уникати.

Ведучий. Ми вели мову про дотримання різних правил, норм поведінки, та жодного разу ще не згадали Основний Закон нашої держави — Конституцію України.

 

13. Відтворіть словосполучення, яке у розділі ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» повторюється 18 разів. («Кожен має право…»)

 

ІІІ. ПІДСУМКИ ТУРНІРУ

Члени журі висловлюються щодо атмосфери турніру, активності команд та їх оригінальності у пошуку відповіді на поставлені запитання. Член лічильної комісії оголошує остаточний результат гри. Журі вручає учасникам нагороди.

 

Література

 1. Новицкий Марек. Власть и единица (лекция).
 2. Ратушняк С. П. Правознавство: словник-довідник. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005.
 3. СоколовЯ.В., ДрахлерА.Б. Граждановедение. 5–9 классы: Дидактические материалы. —М.: Дрофа, 2001. 

 

 

Запитання турніру
 1. З чого починається закон?
 2. Талант людина отримує від Бога. А що свідомо дають їй батьки?
 3. Яким чином можна зняти колесо чужого велосипеда без будь-яких правових наслідків для себе?
 4. Що потрібно робити, коли бачиш зеленого чоловічка?
 5. Двоє хлопців зіткнулися у дверях і ніяк не можуть розійтися. Хто з них повинен поступитися, якщо вік хлопців 10 і 12 років?
 6. Відсутність якого предмета перетворює хитромудрого в довговухого?
 7. У своїй лекції «Влада й одиниця» відомий польський правозахисник Марек Новіцький назвав тільки чотири обов’язки громадянина. А який обов’язок він вважав першим?
 8. У якому випадку жінка не тільки може, а й зобов’язана подивитися у дзеркало?
 9. Хто найчастіше озирається?
 10. У Джеймса Кука воно було коротким, трохи довшим — у Олівера Кромвеля, ще довшим — у Немировича-Данченка, проте його взагалі не було у Клеопатри, а у Папи Римського воно є, проте він ним ніколи не користується. Що це?
 11. Кого Бог ніколи не бачить, король бачить інколи, а проста людина — кожного дня?
 12. Михайло Булгаков та книга «Як не стати жертвою злочину» радять одне й те саме. Що саме?
 13. Відтворіть словосполучення, яке у розділі ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» повторюється 18 разів.
Dounload PDF

Відгуки читачів