Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Значення квітів у житті людини. Години спілкування з учнями 2–4-х класів

Н. А. Паламарчук, спеціаліст вищої категорії, учитель початкових класів; О. В. Древа, старший вихователь ГПД, Червоненська ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.


Мета: ознайомити дітей з різноманіттям квітів у природі, значенням кольорів та кількістю квітів при даруванні; виховати любов до природи, бажання дарувати красу оточуючим.
 
Завдання: донести до дітей інформацію про багатство природи; створити позитивний настрій під час проведення заняття.
 
Обладнання: вази з різноманітними квітами, подарункові набори паперу.
 
Дидактичний матеріал
Зазвичай люди дарують квіти в певних випадках, бажаючи підкреслити свою увагу до того, кому дарують подарунок. Не обов’язково потрібен привід для виявлення своїх почуттів. Квіти все скажуть самі. Потрібно тільки уважно поставитися до вибору букета, ураховуючи, кому і з якого приводу його вручатимуть. З’ясуймо, коли доречно і навіть необхідно дарувати квіти.
 
 • Значення кольорів у букеті
Жовтий колір — символ світла і сонця. Жовті квіти дарують людям, яким бажають світла і добра. У нашій культурі жовті квіти прийнято дарувати людям мистецтва, чиєю нестримної енергією та талантом ви захоплюєтеся. Однак, у нашій культурі склалися стійкі тенденції у ставленні до жовтого кольору, як кольору зради, невірності, розлуки. Тому дарувати жовті квіти своїй дамі не варто. За винятком дівчат, які віддають перевагу жовтому кольору над рештою кольорів.
 
Помаранчевий колір символізує на Сході силу, владу, гордість. У зв’язку з цим доречно подарувати помаранчевий букет начальниці або начальникові.
 
Сині квіти свідчать про тугу, вірність. На Сході їх прийнято дарувати чоловікам, які йдуть в армію. У нас сині й бузкові квіти дарують людям, чию оригінальність хочуть підкреслити. Букет каже: «Я ціную вашу вишуканість!» Урочистий фіолетовий колір — знак дружби, а зелений — спокою і миру — ці відтінки доречні в «дружніх» букетах.
 
Нейтральний білий колір — доречний у будь-яких букетах і випадках — це символ чистоти, ніжності, а в деяких букетах — смутку і жалоби. У нашій культурі білі квіти символізують невинність, молодість, їх прийнято дарувати на весілля. Польові білі квіти — ромашки, конвалії, проліски — можна дарувати жінкам без жодного приводу. А біла акація у багатьох європейських народів уособлює чисте і світле кохання.
 
Рожевий колір у букетах квітів пов’язаний з юністю і скромністю. Цей колір практично універсальний. Даруйте рожеві квіти людям будь-якого віку та статі з будь-якого приводу! Вони подобаються всім, тому що поліпшують настрій і викликають усмішку. Такий букет означає: «Я до вас добре ставлюся!»
 
Червоний колір розцінюють, як колір кохання і пристрасті. Однак червоний має велику кількість відтінків, тому це варто брати до уваги. Світло-червоні квіти можна дарувати другові або родичеві, якого ви ніжно любите. Але темно-червоний — колір пристрасті (чим яскравіший колір, тим сильніші почуття) дарують тільки коханим.
 
 • Значення кількості квітів у букеті
Якщо в букеті менше десяти квітів, то їх кількість має бути непарною, оскільки саме непарні числа наділяють букет позитивною життєвою енергією і гармонією. Будьте уважними!
 • 1 квітка — «Ти все, що в мене є!»
 • 3 квітки — «Хочу поїхати з тобою на край світу».
 • 5 квіток — «Я тебе кохаю!»
 • 7 квіток — традиційно дарують у день заручення.
 • 9 квіток — «Я тебе поважаю як друга».
 • 10 квіток — «Хочу що-небудь для тебе зробити».
 • 11 квіток — «Ти — ми друг!»
 • 12 квіток — «Нам важко, але сподіваюся все буде добре».
 • 13 квіток — «Я ненавиджу і зневажаю тебе!»
 • 14 квіток — «Ти все, що в мене є!»
 • 15 квіток — «Ти заслужив на мою вдячність і повагу»
 
 • Символічне значення квітів
Айстра — символ смутку й печалі.
 
Драпіки — з часів середньовіччя вважали квітками Святої Трійці (у темній плямі середини квітки християни бачили трикутник, що зображає три лики Святої Трійці, і порівнювали його з усевидячим оком). У багатьох інших країнах, наприклад у Англії, їх дарують коханим жінкам як освідчення в коханні, символ вірності й відданості.
 
Волошка — свідоцтво делікатності, витонченості, внутрішнього благородства.
 
Гвоздика червоного кольору за часів Великої французької революції була емблемою прихильників короля: її колір був зловісним, нагадував колір пролитої крові. Дівчата дарували невеликі букети яскраво-червоних гвоздик юнакам, які йшли на війну. Уважалося, що це допоможе їм повернутися з перемогою. За часів Наполеона панувала думка, що ця квітка зберігає життя, оберігає від випадкової кулі. Тому солдати дбайливо зберігаючи на грудях ці квіти.
 
Нині червона гвоздика свідчить про палкі почуття.
 
Біла гвоздика означає довіру, є свідченням тихого смутку, печалі, туги.
 
Гвоздика жовта — ненависть, презирство.
 
Гвоздика махрова — визнання таланту.
 
Жоржина — вираз удячності, подяки.
 
Гіацинт — веселий настрій, бажання пожартувати.
 
Жасмин — ніжне освідчення в коханні, схиляння.
 
Ялина — багатство, розкіш.
 
Камелія — внутрішнє благородство, скромність.
 
Латаття з найдавніших часів була символом краси і красномовства. За давньою легендою, ця квітка виникла з тіла чарівної німфи, яка загинула від кохання і ревнощів до Геркулеса, який залишився до неї байдужим.
 
Конвалія — знову здобута свобода.
 
Лілія — символ Франції; на гербі цієї країни зображені три перехрещені лілії, що символізують милосердя, правосуддя і співчуття. У цій країні лілію вважали проявом вищої міри благовоління й поваги.
 
Білу лілію з найдавніших часів уважали символом невинності й чистоти. Давні єгиптяни прикрашали ними тіла померлих молодих дівчат. У Луврі до цих пір зберігається саркофаг з молодою єгиптянкою, у якої на грудях — лілія. У Стародавньому Римі білі лілії вважали квітами витонченості, багатства і розкоші, а також символізували надію. Лілію зображували на монетах.
 
Християнська традиція зробила лілію символом невинності й цнотливості. Пресвяту Діву в багатьох католицьких країнах зображували в оточенні гірлянд з лілій.
 
Лілія біла — невинність, юність, чеснота.
 
Лілія водяна — умиротворення, спокій.
 
Лілія блакитна — благородство душі.
 
Лілія жовта — гординя.
 
Лотос — життєвий досвід і мудрість.
 
Маргаритки в багатьох католицьких країнах уважали квітками Пресвятої Діви Марії. Існує давня легенда, згідно з якою одного разу вночі, коли дівчинка Марія дивилася на всіяне зорями небо, вона побажала, щоб ці чудові зірки перетворилися на земні квіти. Цієї ж миті зірки відбилися в блискучих крапельках роси, наступного дня земля була всіяна білими квіточками, схожими на зірки. Квіти так сподобалися дівчинці, що вона попросила називати їх квітами Марії. У стародавній Німеччині маргаритки приносили в жертву богині кохання Фрейї. У Середньовіччі лицар, кохана якого погоджувалася віддати йому своє серце, зображував на своєму щиті маргаритку. Зараз маргаритку вважають символом невинності.
 
Мімоза — скромність, сором’язливість.
 
Нарцис білий — свідоцтво покірності.
 
Нарцис жовтий — символ егоїстичності, підвищеної самооцінки.
 
Незабудка свідчить сама за себе, символізуючи прохання пам’ятати, не забувати. Ця квітка також є символом туги, емблемою вірного кохання між дружиною і чоловіком, відданості. Ця квітка в період середньовіччя була постійним нагадуванням про Бога.
 
Орхідея — свідчення поваги.
 
Півонія — у багатьох країнах символ пристрасного кохання, у деяких країнах означає сором.
 
Пролісок — надія на краще.
 
Жовта троянда можете «сумніватися» у щирості кохання.
 
Червона троянда таємно «зізнається» у палких почуттях.
 
Бузок — ніжне романтичне кохання.
 
Тюльпан — взаємність.
 
Фіалку в більшості європейських країн уважають символом невинності, скромності, сором’язливості. Згідно зі стародавньою східною легендою, вона з’явилася зі сліз удячності Адама, коли архангел Гавриїл пробачив його. У Древній Греції фіалку вважали символом смутку і смерті. Тому цими квітами прикрашали смертне ложе і могили дівчат.
 
Фіалка біла — чисті помисли, романтичні мрії, платонічне кохання.
 
Фіалка синя — взаємна захоплення, взаємна симпатія.
 
Хризантема міцно пов’язана з Японією. У цій країні зображення квітки помістили на національний прапор і монети. Вищу нагороду називають орденом Хризантеми. Восени в Японії відзначають свято цвітіння хризантем, під час якого японці підносять одне одному чашечки саке з подрібненими пелюстками хризантем, що є побажанням довголіття. У багатьох європейських країнах хризантеми вважають символом скорботи, смутку, тому з них складають букети для похорону.
 
 • Як правильно купувати квіти
Проведіть огляд пелюсток — на них не має бути сіруватих і жовтуватих плям. Якщо по краю пелюстки видно темну смужку, то такі квіти стоять уже давно. Вони засохнуть за день-два. Ще один спосіб визначити свіжість квітів — оглянути їх зрізи: у свіжих квітів зріз світліший, ніж зовнішня поверхня стебла. Однак настільки свіжі квіти — рідкість, тому зверніть увагу на якість зрізу: чим якість нижча (зріз більш «кошлатий») — тим краще вода надходила у стебло, поки квіти стояли у продавця. Не варто брати квіти з почорнівшими зрізами. Безпомилковий спосіб перевірки квіти на свіжість,— це стиснути пальцями бутон ледь вище того місця, де він приєднується до стебла. Свіжий бутон — твердий на дотик. Нечесні продавці намагаються продавати навіть квіти з поламаним стеблом, устромивши в місце зламу голку. Щоб уникнути обману, легенько помахайте обраною квіткою у повітрі — якщо стебло буле зламане — це одразу проявиться.
 
Обрані квіти несіть бутонами вниз, захищайте їх від різких поривів вітру, снігу і дощу. Якщо квіти не дуже свіжі, опустіть їх спочатку на ніч у ванну з водою кімнатної температури. Після чого обгорніть їх у мокрому туалетному папері. Коли папір висохне, зніміть його — квіти постоять у вас ще деякий час. Якщо квіти свіжі, то зріжте ножем усі листочки під водою. Потім укоротіть стебло під кутом приблизно 60–65° і розріжте його хрестоподібно двічі, глибина розрізу — 5–8 см. Четвертинки легенько розведіть у сторони. Потім поставте у вазу з кип’яченою холодною водою, у яку додано чайну ложку цукру, або таблетку аспірину. Підготовлені таким чином квіти повинні простояти не менше п’яти днів.
 
 • Гра «Склади і подаруй букет...»
Мета: перевірити, чи засвоїли діти інформацію, почуту на занятті.
 
Dounload PDF

Відгуки читачів