Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Національний природний парк «Слобожанський»

Н. Ф. Комар, Краснокутська гімназія, Харківська обл., Н. О. Каплоух, провідний фахівець національного природного парку «Слобожанський»


Споконвіку людство прагнуло зберегти особливо цінні куточки природи: священні гаї, місця князівських полювань, згодом — царські мисливські угіддя, пізніше — мальовничі місця, які часто відвідували туристи або відпочивальники. Пройшли роки, та збереження унікальних куточків природи, створення заповідних територій й сьогодні залишається найголовнішою метою заповідної справи європейських країн. Україна також не є винятком — триває інтенсивна розбудова екологічної мережі — створюють проекти та приймають рішення про створення територій найвищого рангу заповідності — національних природних парків; на місцевому рівні — регіональних ландшафтних парків, заказників та пам’яток природи.

 

У Харківській області на Краснокутщині існує відносно молодий і, на жаль, маловідомий національний природний парк «Слобожанський».

 

Національний природний парк «Слобожанський» (далі — Парк) створено за Указом Президента України № 1047/2009 від 11 грудня 2009 року. Він розташований на території Краснокутського району Харківської області в долині р. Мерла. Загальна площа становить 5244 гектари.

 

Парк створений з метою збереження, відтворення цінних природних територій, історико-культурних комплексів та природних об’єктів. Серед його основних завдань — організація та здійснення науково-дослідницьких робіт, пропаганда та формування екологічного світогляду, а також створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності.

 

Територія національного парку має велике різноманіття ландшафтів та багатство рослинного і тваринного світу. Понад 90 % території Парку складають ліси. На правому, корінному березі р. Мерла домінують кленово-липові діброви природного походження, на лівому березі — природні та штучно насаджені соснові бори. Також на теренах Парку представлені вільхові та березові заболочені ліси, що приурочені відповідно до притерасних та борових блюдцеподібних знижень, а також ділянки старовікових заплавних дібров у долині р. Мерчик.

 

На сьогоднішній день на території національного природного парку «Слобожанський» нараховують 567 видів рослин, 12 з яких занесені до Червоної книги України. Це сон лучний та розкритий, цибуля ведмежа (черемша), тюльпан дібровний, любка дволиста та інші.

 

На болотах зустрічається вербозілля звичайне, журавлина болотна, пухівка піхвова, плаун річний, бобівник трилистий, осока дерниста тощо. А одним з найбільш загадкових представників рослинності сфагнових боліт є хижа рослина — росичка круглолиста, оскільки вона живиться комахами. Серед зелених та білих мохів боліт можна побачити 4 види сфагнума та зозулин льон звичайний.

 

Кожна частина Парку особлива та неповторна. Найбільшу цінність становлять гіпно-сфагнові болота і сфагнові торфовища, які характерні для зони Полісся. Ці рослинні угруповання зосереджені лише на території Парку, тому вони є своєрідними та унікальними не тільки для нашої місцевості, а й взагалі для Харківської області. Отже, сміливо можна назвати цю територію Харківським Поліссям.

 

Видовий склад тваринного світу налічує 391 вид, 34 з яких занесені до Червоної книги України. Це видра річкова, норка європейська, горностай, гадюка Нікольського, журавель сірий, чорний лелека тощо.

 

Широке розмаїття рослинності надає умови для існування багатого комплексу комах: тут зустрічаються мурашиний лев звичайний, махаон, жук-олень, шовкопряд березовий, негаленія красива та інші.

 

Поєднання у межах Парку різноманітних біотопів зумовлює співіснування тут птахів різних екологічних груп — характерних представників лісу (дятли, синиці, яструби, зяблик, зеленяк), узлісь з галявинами (мухоловки, дрімлюга, чечевиця, щиглик, соловейко), коловодних біотопів (крижень, чирянка мала, рибалочка голуба), околиць населених пунктів (плиска біла, сич хатній, горобці).

 

Ще багато цікавого приховує Парк для тих, хто небайдужий до природи нашого краю, і хоче збагатити свій багаж екологічних знань та просто цікаво, і як кажуть у народі, «від душі» відпочити.

 

Незабутньою і особливою буде подорож у чарівний природний парк «Слобожанський» з мальовничими краєвидами, сосновими лісами та дібровами, чистим повітрям, цілющою джерельною водою. Це один з найцікавіших парків Східної України, який поєднує в собі красу Полісся та Лісостепу.

 

В Україні та за її межами Краснокутський район відомий завдяки кільком визначним місцям, що завжди приваблюють тисячі туристів. Передусім це Краснокутський дендропарк та Наталіївський парк — пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, Пархомівський історико-художній музей. Тому ми сподіваємося, що таким же осередком туризму стане і наш національний природний парк «Слобожанський».

Dounload PDF

Відгуки читачів