Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Любов до книги — шлях до знань (родинне свято)

Л. П. Куліченко, бібліотекар Новогалещинської ЗОШ, Козельщинський р-н, Полтавська обл.


Цілі:

 • об’єднати родини, для яких книга є найвищою духовною цінністю, розширити кругозір дітей через зв’язок з іншими читаючими сім’ями;
 • стимулювати інтерес до друкованого слова, до вивчення рідної мови, історії, знань;
 • зміцнити зв’язок школи й сім’ї завдяки спільній меті — виховання достойних громадян України і продовжувачів свого роду.

 

Обладнання: фотовиставка «Світ захоплень»; вислови: «Дім, у якому немає книг, подібний до тіла, позбутого душі» (Цицерон); «Людина, для якої книжка вже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною» (В. Сухомлинський); вишиті рушники, серветки; книжкова виставка «Книга для дитини — основа розумового розвитку».

 

Хід заходу

Бібліотекар. Дорогі наші мами, тата, діти, гості! Сьогоднішнє свято — ще одна сходинка до родинного єднання. Хай буде вам затишно, тепло, мов у своїй хаті, хай щира розмова й мудра бесіда розквітають у душі. Ми радо вітаємо вас на родинному святі «Любов до книги — шлях до мудрості». Ми хочемо, щоби сьогодні ви ближче познайомилися, подружилися, аби співпрацювати разом, зробити шкільне життя дітей змістовнішим, захоплюючим і корисним.

 

Читець

В нашій школі знову свято,
Чути музику і сміх,
На родиннім святі нині
Ми вітаємо усіх.

 

Бібліотекар. За традицією нашої шкільної родини, кожне свято розпочинається з виконання «Гімну школи», написаного вчителем Запекою Геннадієм Михайловичем, який є головою присутньої тут родини.

 

Звучить Гімн школи.

 

Бібліотекар. Через сім’ю діти вчаться добра. Недарма в народі кажуть: «Від доброго дерева добрий пагінець одійде, од добрих батька й матері піде й добра дитина».

 

Серед наших гостей — родини з різним сімейним стажем, із різною долею. Прості, щирі, працьовиті. А об’єднала всіх їх повага й любов до книги. Саме через книгу батьки вчать своїх дітей добра й порядності, любові до свого роду, а значить, і до Батьківщини.

 

Дозвольте познайомити всіх вас, шановні гості, з родинами, для яких книга є символом Усесвіту, знань, мудрості та істини.

 

Сьогодні разом із нами родина… (перелік родин учасників).

 

Ведуча. Людина є смертною. Але рід, родина, народ — безсмертні. І в нашого народу, як і в усіх народів світу, здавна живе добра і благородна традиція — возвеличувати і прославляти берегиню роду нашого — матір.

 

Ведучий. Величава й мудра наша мати-трудівниця. До всякого діла здатна, до всякої роботи охоча.

 

З усіх доріг, звідусюди, через роки й відстані будемо бачити ми матір, матінку, матусю, неньку. Відчувати всім серцем, усім єством своїм її лагідну щедрість і все те, що ми називаємо одним словом — МИЛОСЕРДЯ.

 

Милість і доброта, людяність і ласкавість серед нашого немилосердного часу й віку. Все це — мати.

 

Читець

Мамо! Немає милішого слова,
Ти ж бо — життя і творіння основа,
Пензель, перо надихались тобою.
Вічна ти в пісні — з болем, любов’ю.

 

Ведуча. Оспівана у віршах, прославлена в народній творчості... У народі кажуть: «Як під сонцем квіткам, так із матір’ю дітям».

 

Я хочу звернутися до присутніх родин із пропозицією продемонструвати свої знання усної народної творчості. З набору слів, які ви отримаєте в конвертах, ви маєте скласти прислів’я про матір, наприклад: краму, купити, нема, маму. Звичайно, для цього треба трохи попрацювати, оскільки прислів’я ми використовуємо досить рідко. Отже, змінюйте відмінки, форму, додавайте прийменники, сполучники, частки — і ви успішно впораєтесь із завданням.

 

Прислів’я про матір

 • Нема того краму, щоб купити маму.
 • Матері не купити, ні заслужити.
 • Добре й неньці, коли дитина у славі.
 • Мати однією рукою б’є, а другою гладить.
 • Який кущ, така й калина, яка матір — така й дитина.
 • На сонці добре сидіти, коло мами добре жити.
 • У дитини заболить пальчик — у мами серце.
 • Мене мати цілий вік дурила, казала битиму, а не била.
 • Дитина плаче, а матері боляче.

 

Ведучий. Поки родини будуть мудрувати над завданням, маленька представниця сім’ї Швидких розважить наші душі й серця своїм бадьорим співом.

 

Пісня у виконанні Руслани Швидкої.

 

Ведуча. А зараз послухаємо, як ви впорались із завданням, а отже, зможемо визначити знання родинами усної народної творчості.

 

Родини зачитують складені приказки.

 

Ведучий. Добре народ казав про матір, мудро. І нам дуже приємно, що ви зуміли показати свої знання усної народної творчості.

 

Ведуча. Дітям для щастя потрібне не лише мамине, але й батьківське плече. Батько й мати в дитячій долі — це два гарячих серця, які дарують любов, щастя, добро, тепло.

 

Читець

Дорогі татусі!
Нам потрібні сьогодні і завтра
Ваші повні наснаги серця,
Хай не згасне ніколи
В мудрих помислах батьківська варта,
Із якого в житті ми йдемо
До самого кінця.

 

 

Ведучий. У кожній родині з нетерпінням чекали появи нової гілочки. І ось настала ця мить. Дитина прийшла в цей світ, у ваше життя, шановні батьки. Перший крик немовляти, перші кроки, перші слова, перші казки з родової книги народної мудрості. Якими вони були? Що кожен із присутніх батьків пошепки розповідав своєму чаду, яке мало що розуміло? Це досить важливо, бо саме через казку батьки ріднять дитину з книгою, відкриваючи їй красу й силу слова. Що може бути достойнішим?!

 

Ведуча. Шановні батьки! Я хочу, щоби ви відтворили в пам’яті або на папері ту першу казку, яку чули ваші дітки. А тим часом, шановні гості, ми послухаємо поетичне слово про книгу у виконанні нащадка однієї з присутніх родин.

 

Читець (читає вірш М. Старовойта «Молитва до книги»)

О, книго! Божа ти рабине!
Народу й роду берегиня!
Неопалима купина
По всіх вертепах і яскинях,
Неначе зірка провідна,
Великомученице, Ти
Нас освіти і освяти!
Ти, мов цілющою водою,
Нас причащаєш колядою
І віщим словом Кобзаря.
Хай воскреса народ з тобою,
І правди божої зоря
Осяє Україну-Русь!
За це я, страднице, молюсь

 

Ведучий. Надаємо слово татам, які розкажуть нам, що слухали їхні сини й дочки в ранньому дитинстві.

 

Розповіді батьків.

 

Ведуча. Шановне журі! Я вважаю, ви достойно оціните вибір наших голів родин.

 

Ведучий. Величезний світ — принадний і розмаїтий — лине до нас у кімнату зі сторінок улюблених книг. Давайте проведемо короткий екскурс в історію виникнення книги.

 

Ведуча. Багато способів перепробували люди, щоби залишити свою мудрість нащадкам. У стародавніх храмах написи вирубували на скелях чи великих каменях. Стародавні ассирійці (VIII–VIIст. до н.е.) писали паличками на глиняних дощечках. Так само писали стародавні римляни, але тільки вже на металевих пластинах, вкритих тонким шаром воску. Ці найдавніші рукописи такі міцні, що дожили до нашого часу.

 

Ведучий. Єгиптяни першими винайшли матеріал, що нагадував сучасний папір. Рукописи з папірусу згортали у трубочки й зберігали в дерев’яних футлярах.

 

Ведуча. З прийняттям християнства на Русі поширилося книгописання. Рукописних книжок збереглося мало, але вчені вважають, що вже в ХІ–ХІІІ ст. на Русі було близько 85 тисяч тільки церковних книг.

 

Ведучий.  Книгодрукування в Україні започаткував Іван Федоров. 1574 року він набрав перші книги «Апостол» і «Буквар».

 

Ведуча. Кожна цивілізована держава, дбаючи про духовність, освіченість свого народу, турбувалася про творення книг.

 

Читець

Відкрий мені свічадо своїх дум,
Відкрий свічадо мудрості своєї.
Я виросту — і мій глагол на глум
Підняти вже не зможуть фарисеї.

На ниві слова, на твоїй ріллі
Не для гордині піт проллю — то тлінне,
А щоб себе на божій знать землі
І Божим гідно зватися творінням.

Не пожалій мені своїх щедрот,
Я їх примножу і роздам по світу.
Коли ти є — у мене єсть народ,
Любов, Надія, Віра і Молитва.

 

Ведучий. «Одна мудра книга краща від найбільшого багатства» — так говорить перське народне прислів’я. Я вважаю, що присутні родини свято вірять цим словам, бо ніякий матеріальний достаток чи труднощі не замінять людині щастя спілкування з неперевершеним витвором людського генія. І найбільшим багатством ваших осель, звичайно ж, є книги, які ви читаєте самі й цим розвиваєте любов своїх дітей до читання.

 

Ведуча. Кожен учень нашої школи є читачем шкільної бібліотеки, а діти присутніх родин є найактивнішими читачами. Я хочу запропонувати нашим молодшим учасникам проявити свої знання, які вони набули завдяки безмежній любові до читання, до відкриттів невідомих світів через книгу.

 

Кожен із вас отримає кросворд, в якому необхідно пригадати головних героїв книг чи історичних осіб. Побажаю вам успіху. Не підведіть своїх батьків.

 

Діти розв’язують кросворди, які необхідно скласти згідно з віковими категоріями учасників.

 

Ведучий. Славна наша Україна своїми піснями, своїми запальними танцями.

 

Дамо можливість попрацювати нашим дітям самостійно, а самі прилучимося до чарівного світу танцю, який нам із задоволенням подарують старші члени родини Матюхи.

 

Виконання танцю.

 

Ведуча. Діти впоралися із поставленим завданням. Нехай члени журі оцінять їхні знання, а ми з вами ознайомимося зі знаменитостями в книжковому царстві.

 

Ведучий. Найтовстіша у світі книга — англійський словник, що містить 8600 сторінок. А китайський енциклопедичний словник «Ту-Шу-Ізі-Чен» нараховує 5113 томів.

 

Ведуча. Одна з найменших на землі книг — байки Івана Крилова, видана у Санкт-Петербурзі 1856 року. На звичайній сірниковій коробці можна помістити три таких книжечки. Вона має красиву палітурку з тонкої шкіри й 86 сторінок, де розмістилися портрет автора та 25 його байок. Прочитати байки можна тільки з допомогою лупи.

 

Ведучий. Справжня любов до книжки — це любов до дослідження світу, історії, мови.

 

До розмаїтого світу рідної мови я пропоную прилучитися учасникам нашого свята. Перед вами «Великий тлумачний словник сучасної української мови». Я запрошую кожну родину проявити спритність розуму і швидко відшукати пояснення слів, які ви зараз отримаєте.

 

Учитель роздає завдання для роботи зі словником.

 

Ведуча. А спритність тіла нам зараз продемонструє вже відома нам співачка Руслана Швидка зі своїм партнером по танцях Артемом Матюхою.

 

Учні виконують танець.

 

Ведуча. Наслідки роботи зі словниками прошу передати членам журі.

 

Читець

За звичаєм давнім,
Ми повертаємось знову
До ґрунту, коріння й джерела,
Щоб не забути прадідове слово,
Традиція народу щоб жила.

 

Ведучий. Кожна українська родина міцна своїми традиціями. Наша господа прикрашена незвичайними вишиванками.

 

Ведуча. Колись рушник був не лише окрасою, неодмінним атрибутом сільської хати, а й мав ритуальне значення. Візерунки несли в собі певну інформацію. Це був своєрідний календар і книга родоводу.

 

Ведучий. Історичні романи, якими захоплюється господиня дому Матвійців, Інна Іванівна, надихають її на почуття, що вона передає своїми вправними руками на полотні рушника. Мабуть, дітям своїм вона передасть зацікавленість історією нашої Батьківщини, бо, дивлячись на розмаїття художнього злету, кожному з нас хочеться доторкнутися до джерела яке надихнуло цю умілу вправну господиню. А джерелом цієї краси є книга.

 

Читець

Було дарунків мало у житті.
Найбільший скарб — не срібло і не злото.
Рушник в червоно-чорнім вишитті,
Матусі-рукодільниці робота.

 

Ведуча. Коли вже ми заговорили про традиції, історію, то останнє наше змагання і проведемо на згадану тему. Кожній родині буде запропоновано одне запитання, на яке вона мусить дати відповідь.

1. Пригадайте, як звали кохану дівчину І. Мазепи, згідно з українським історичним романом М. Старицького «Руїна»?(Галина)

2. Назвіть ім’я головної героїні історичного роману М. Старицького «Облога Буші»?

(Орися)

3. Як звали сусідську дівчинку Вірки Семибрата з українського історичного роману Олеся Лупія «Падіння давньої столиці»? (Дана)

4. «Княжни Злата та Миланка значно молодші за Богданка і дрібніші одна одної…». Імена з якого роману наведено в цьому уривку? (Д. Міщенко, «Синьоока Тивєр»)

 

Ведучий. Учасники відмінно впорались із завданням. Дамо час журі підбити підсумки нашого родинного свята. 

 

Пісня у виконанні Світлани й Даші Швидких.

 

Ведуча. У четвертій Божій заповіді сказано: «Шануй свого батька та матір свою, як наказав тобі був Господь Бог твій, щоби довгі були твої дні й щоби було тобі добре на землі».

 

Ведучий. «Три біди є у людини — смерть, старість і погані діти», — говорить народна мудрість. Старість неминуча, смерть невблаганна, а від поганих дітей можна дім вберегти, як від вогню. Це залежить від нас із вами, шановні батьки. Від того, як ми навчимо своїх дітей поважати книгу. Бо саме книга може врятувати дитину від неправильно обраного шляху. Чим більше уваги батьки приділятимуть книзі, чим на більш високий п’єдестал ви піднімете «духовні ліки», тим впевненіша буде ваша старість і щасливішою доля ваших дітей.

 

Ведуча. Ми з вами — український народ, який складається з родин малих і великих, дружніх і працьовитих.

 

Шануйте свій народ, його мову, землю, рідний край, бо ми — частина всього цього, такого рідного та близького. Примножуйте традиції своїх пращурів. Будьте розумними, мудрими, начитаними, культурними. На все добре!

 

Лунає пісня «А ми бажаємо вам добра».

Dounload PDF

Відгуки читачів