Сполучені посудини. Манометри. 8 клас

Н. О. Бородіна, ЗОШ № 35, м. Донецьк


Цілі: встановити закономірності розподілу рідин у сполучених посудинах; формувати науковий світогляд; виховувати патріотизм; розвивати вміння розв’язувати змістові задачі; технічно мислити.

 

Демонстрації:

1. Горизонтальність вільної поверхні рідини в склянці.

2. Рівновага рідин у сполучених посудинах.

3. Модель водяного U-подібного манометра.

4. Модель металевого манометра.

5. Фрагмент відеофільму «Сполучені посудини».

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

План уроку

Етапи

Час

Прийоми і методи

1. Актуалізація опорних знань

5 хв

Робота в парах

2. Мотивація навчання

3 хв

Де застосовуються сполучені посудини?

3. Виклад нової теми

10 хв

Бесіда. Демонстрації дослідів та кінофрагмента

4. Закріплення нового матеріалу

17 хв

Розв’язання якісних задач.

Розв’язання опорної задачі.

Самостійна робота

5. Домашнє завдання

5 хв

Коментар учителя.

Записи на дошці і в щоденниках

6. Рефлексія

5 хв

Підсумки уроку. Оцінювання і заохочування учнів

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань. Робота в парах. Здійснення учнями взаємоперевірки.

  1. Чому виникає тиск у рідинах?
  2. Як змінюється тиск зі зміною густини?
  3. Чому рідина передає тиск однаково в усіх напрямках?
  4. Як змінюється тиск зі зміною глибини?

 

ІІ. Мотивація навчання.

  1. Чи знаєте ви, як працює водогін?
  2. Як і коли теплоходи обминули пороги на Дніпрі?
  3. Як вимірюють тиск рідин і газів?
  4. Де застосовуються сполучені посудини в побуті?

 

ІІІ. Виклад нової теми.

  1. Горизонтальність вільної поверхні рідини в склянці.
  2. Рівновага вільної поверхні однорідної рідини в сполучених посудинах.
  3. Рівновага вільної поверхні неоднорідної рідини в сполучених посудинах.
  4. Демонстрація кінофрагмента «Сполучені посудини».

 

IV. Закріплення знань.

1. Розв’язання якісних задач.

1) Робота водогону.

2) Робота шлюзів.

3) Будова, принцип дії та застосування манометрів.

2. Робота над опорною задачею.

3. Самостійна робота в групах.

 

V. Домашнє завдання: вивчити § 12, стор. 100–105, стор. 109, експериментальне завдання (конструювання манометра). За підручником Л. Генденштейна «Фізика. 8 клас» (видавицтво «Гімназія», 2008).

 

VI. Висновки. Оцінювання.

 

Дидактичні матеріали

Завдання для роботи в парах (по два завдання кожному варіанту)

1. Чому виникає тиск у рідинах?

2. Як змінюється тиск зі зміною густини?

3. Чому рідина передає тиск однаково в усіх напрямках?

4. Як змінюється тиск зі зміною глибини?

 

Опорна задача

У лівому коліні заповнених водою сполучених посудин над водою міститься шар гасу висотою 10 см. У якому коліні рівень рідин вищий? На скільки?

Завдання для самостійної роботи в групах (3–4 учня)

  • У правому коліні заповнених водою сполучених посудин над водою міститься шар гасу висотою 20 см. На скільки рівень води нижчий у лівому коліні?
  • У ліве коліно сполучених посудин налита вода, висота стовпчика якої — 25 см. Якої висоти має бути шар олії в правому коліні для рівноваги рідин?
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 3667
 
Догори