Передплатну кампанію на 2019 рік розпочато!

Оформити передплату за пільговими цінами

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Домашня лабораторія

Усі діти хочуть пізнавати, вивчати й експериментувати! Але не всі батьки знають, як можна задовольнити їхню природню цікавість. Як же ознайомити дитину з такими найцікавішими науками, як хімія, фізика, біологія?! Щоб це ознайомлення починалося не з «нудної теорії», а з найцікавішого — реальних хімічних, фізичних, біологічних дослідів, улаштуйте свою домашню лабораторію. Спробуйте безпечні й прості у виконанні досліди


Інформаційний портал та інтернет-магазин «Знайка» діляться із читачами нашого журналу знахідками ідей створення шнурівок у домашніх умовах і варіантами ігор з ними.

 

Усі діти хочуть пізнавати, вивчати й експериментувати! Але не всі батьки знають, як можна задовольнити їхню природню цікавість. Як же ознайомити дитину з такими найцікавішими науками, як хімія, фізика, біологія?! Щоб це ознайомлення починалося не з «нудної теорії», а з найцікавішого — реальних хімічних, фізичних, біологічних дослідів, улаштуйте свою домашню лабораторію. Спробуйте безпечні й прості у виконанні досліди.

 

Повітря: що це і яке воно?

 

Почніть вивчення навколишнього світу з того, що є поруч, наприклад з повітря. Візьміть до рук зошит і помахайте перед обличчям. Що відчуваєте? Начебто щось холодне торкнулося вас? Те невидиме, що перебуває між зошитом і обличчям, і є повітря, а його рух — вітер.

 

Дослід 1.

Покладіть на стіл шматочки паперу й змахніть зошитом. Що відбулося? Вони перемістилися або навіть злетіли. Зошит сколихнув повітря, а воно у свою чергу — шматочки паперу. У повсякденному житті ми не думаємо про повітря, а під час перегонів, їзди ми відчуваємо опір руху. Це підтверджує те, що повітря прозоре й рухається.

 

Дослід 2.

Візьміть прозорий шприц без голки, закрийте отвір рукою, спробуйте натиснути на поршень. Він не зможе рухатися, тому що йому заважатиме повітря, що міститься в ньому.

 

Дослід 3.

Візьміть до рук землю (глину, цукор, сіль) і помістіть її в склянку з водою. Що відбувається? Бачите пухирці? Це і є повітря. Його витісняє вода з тих речовин, що опустили у воду.

 

Дослід 4.

Повітря може займати місце і його можна стиснути. Надуйте повітряну кульку й покладіть її у воду. Кулька плаває, тому що предмети, наповнені повітрям, не тонуть. Те саме відбувається, коли ми надягаємо надувне коло або лягаємо на надувний матрац і пливемо, не боячись, що можемо втопитися. Якщо відкрити клапан, можна почути шипіння — так повітря виходить зсередини. Воно міститься у всіх порожніх предметах.

 

Дослід 5.

Наповніть водою по вінця склянку й покладіть зверху аркуш паперу так, щоб він повністю накрив склянку. Притисніть аркуш, переверніть склянку і приберіть руку від паперу. Аркуш продовжує триматися, тому що повітря в склянці дає опір, тому вода не витікає, а залишається в склянці. Потече вона тільки тоді, коли заберете папір.

 

Дослід 6.

Наповніть пластикову пляшку водою й закрийте кришкою. Пляшку переверніть і помістіть у глибоку мисочку з водою, відкрутіть кришку. Зігніть трубочку для коктейлю, вставивши її в горлечко пляшки. Притримуючи пляшку, глибоко вдихніть і легенько видихніть через трубочку. При видиху повітря з легенів потрапляє в пляшку й збирається у верхній її частині. Чим більше ви вдихаєте повітря, тим більше воно наповнює пляшку, виштовхуючи з неї воду. Із цього досліду зрозуміло, скільки повітря вміщують наші легені.

 

Дослід 7.

Повітряна кулька. Візьміть пластикову пляшку об’ємом 1 літр і налийте туди півлітра оцту. У повітряну кульку насипте 3 столові ложки соди. Акуратно надягніть повітряну кульку на пляшку й висипте вміст із кульки в оцет. На ваших очах кулька сама почне надуватися.

 

Дивовижна вода

 

Досліди й спостереження

  • Наберіть відро снігу й принесіть додому. Поставте його в теплі й спостерігайте сніг, що, як тане, зменшується в обсязі.
  • Наберіть у різні ємності воду й заморозьте в холодильнику, водночас можна навіть підфарбувати її акварельними або гуашевими фарбами. Кольоровий лід використовуйте для дитячих ігор на свіжому повітрі.
  • Спостерігайте за кипінням води й утворення пари.
  • Ознайомтеся з особливостями інших предметів при зануренні у воду — що плаває, а що тоне.
  • Повторіть дослід Архімеда. Занурте предмет (іграшку) у відро, наповнене водою, і частина води виллється.
  • Візьміть невелику пластикову пляшку, наповніть її водою й закрийте фольгою горлечко, потім поставте в морозилку на кілька годин. Що відбувається? Вода замерзає, збільшується в обсязі й виштовхує фольгу нагору. Це тому, що в результаті нагрівання об’єм тіл збільшується й вони розширюються, а за охолодження об’єм зменшується й тіла стискаються. Але вода має інші властивості. У разі замерзання її обсяг не зменшується, а збільшується, що доводить проведений дослід. До речі, саме тому водопровідні труби іноді лопаються взимку.
  • Спостерігайте за тим, що відбувається, коли закипає молоко або остигає гаряча манна каша. Іде пара й на поверхні утворюється пінка у вигляді тонкої «плівки». Причина її утворення — швидке випаровування води з молока або каші й утворення із сухого залишку «плівки». Якщо гарячу кашу або молоко накрити кришкою, то випарювання припиниться, і пінка не встигатиме утворюватися.

 

Світло й тінь

Дитина зацікавилася власною тінню? Розкажіть їй про світло й тінь, зверніть увагу на джерела світла (природнього й штучного) — лампу, вогонь (свічу, багаття). Крім того, пограйте в театр тіней руками, зображуючи різних звірів.

 

Соломинка й картопля

Візьміть сиру картоплю й кілька трубочок для коктейлю. Покладіть картоплю на стіл, затисніть соломинку в кулаці, спробуйте застромити її в картоплю. Напевне, соломинка зігнеться. Тепер візьміть другу соломинку, закрийте отвір угорі великим пальцем і різко застроміть у картоплю — вона легко ввійде в картоплю, проткнувши її. Це пояснюється тим, що повітря, що ми затисли великим пальцем усередині соломинки, робить її більш пружною і не дає змоги перегинатися, тому вона так легко протикає картоплину.

 

Навчи яйце плавати

Як зробити так, щоб сире яйце не тонуло, а плавало на поверхні води? Візьміть ємність із водою і яйце. Опустіть його у воду. Хоч безліч разів опускайте його — яйце тонутиме. Але як навчити яйце плавати? Заберіть яйце з води й додайте туди кілька ложок звичайної солі. Дочекайтеся розчинення й опустіть яйце... О, диво! Яйце не тоне! А секрет у тому, що при додаванні солі щільність води збільшується, причому чим більше солі у воді, тим складніше в ній втопитися.

 

Між дослідами перегляньте цікаві тематичні передачі (подібні можна знайти в інтернеті й на каналі Discavery), погортайте енциклопедії, відвідайте музеї.

 

Хай щастить!

Dounload PDF

Відгуки читачів