Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Домашня лабораторія

Усі діти хочуть пізнавати, вивчати й експериментувати! Але не всі батьки знають, як можна задовольнити їхню природню цікавість. Як же ознайомити дитину з такими найцікавішими науками, як хімія, фізика, біологія?! Щоб це ознайомлення починалося не з «нудної теорії», а з найцікавішого — реальних хімічних, фізичних, біологічних дослідів, улаштуйте свою домашню лабораторію. Спробуйте безпечні й прості у виконанні досліди


Інформаційний портал та інтернет-магазин «Знайка» діляться із читачами нашого журналу знахідками ідей створення шнурівок у домашніх умовах і варіантами ігор з ними.

 

Усі діти хочуть пізнавати, вивчати й експериментувати! Але не всі батьки знають, як можна задовольнити їхню природню цікавість. Як же ознайомити дитину з такими найцікавішими науками, як хімія, фізика, біологія?! Щоб це ознайомлення починалося не з «нудної теорії», а з найцікавішого — реальних хімічних, фізичних, біологічних дослідів, улаштуйте свою домашню лабораторію. Спробуйте безпечні й прості у виконанні досліди.

 

Повітря: що це і яке воно?

 

Почніть вивчення навколишнього світу з того, що є поруч, наприклад з повітря. Візьміть до рук зошит і помахайте перед обличчям. Що відчуваєте? Начебто щось холодне торкнулося вас? Те невидиме, що перебуває між зошитом і обличчям, і є повітря, а його рух — вітер.

 

Дослід 1.

Покладіть на стіл шматочки паперу й змахніть зошитом. Що відбулося? Вони перемістилися або навіть злетіли. Зошит сколихнув повітря, а воно у свою чергу — шматочки паперу. У повсякденному житті ми не думаємо про повітря, а під час перегонів, їзди ми відчуваємо опір руху. Це підтверджує те, що повітря прозоре й рухається.

 

Дослід 2.

Візьміть прозорий шприц без голки, закрийте отвір рукою, спробуйте натиснути на поршень. Він не зможе рухатися, тому що йому заважатиме повітря, що міститься в ньому.

 

Дослід 3.

Візьміть до рук землю (глину, цукор, сіль) і помістіть її в склянку з водою. Що відбувається? Бачите пухирці? Це і є повітря. Його витісняє вода з тих речовин, що опустили у воду.

 

Дослід 4.

Повітря може займати місце і його можна стиснути. Надуйте повітряну кульку й покладіть її у воду. Кулька плаває, тому що предмети, наповнені повітрям, не тонуть. Те саме відбувається, коли ми надягаємо надувне коло або лягаємо на надувний матрац і пливемо, не боячись, що можемо втопитися. Якщо відкрити клапан, можна почути шипіння — так повітря виходить зсередини. Воно міститься у всіх порожніх предметах.

 

Дослід 5.

Наповніть водою по вінця склянку й покладіть зверху аркуш паперу так, щоб він повністю накрив склянку. Притисніть аркуш, переверніть склянку і приберіть руку від паперу. Аркуш продовжує триматися, тому що повітря в склянці дає опір, тому вода не витікає, а залишається в склянці. Потече вона тільки тоді, коли заберете папір.

 

Дослід 6.

Наповніть пластикову пляшку водою й закрийте кришкою. Пляшку переверніть і помістіть у глибоку мисочку з водою, відкрутіть кришку. Зігніть трубочку для коктейлю, вставивши її в горлечко пляшки. Притримуючи пляшку, глибоко вдихніть і легенько видихніть через трубочку. При видиху повітря з легенів потрапляє в пляшку й збирається у верхній її частині. Чим більше ви вдихаєте повітря, тим більше воно наповнює пляшку, виштовхуючи з неї воду. Із цього досліду зрозуміло, скільки повітря вміщують наші легені.

 

Дослід 7.

Повітряна кулька. Візьміть пластикову пляшку об’ємом 1 літр і налийте туди півлітра оцту. У повітряну кульку насипте 3 столові ложки соди. Акуратно надягніть повітряну кульку на пляшку й висипте вміст із кульки в оцет. На ваших очах кулька сама почне надуватися.

 

Дивовижна вода

 

Досліди й спостереження

  • Наберіть відро снігу й принесіть додому. Поставте його в теплі й спостерігайте сніг, що, як тане, зменшується в обсязі.
  • Наберіть у різні ємності воду й заморозьте в холодильнику, водночас можна навіть підфарбувати її акварельними або гуашевими фарбами. Кольоровий лід використовуйте для дитячих ігор на свіжому повітрі.
  • Спостерігайте за кипінням води й утворення пари.
  • Ознайомтеся з особливостями інших предметів при зануренні у воду — що плаває, а що тоне.
  • Повторіть дослід Архімеда. Занурте предмет (іграшку) у відро, наповнене водою, і частина води виллється.
  • Візьміть невелику пластикову пляшку, наповніть її водою й закрийте фольгою горлечко, потім поставте в морозилку на кілька годин. Що відбувається? Вода замерзає, збільшується в обсязі й виштовхує фольгу нагору. Це тому, що в результаті нагрівання об’єм тіл збільшується й вони розширюються, а за охолодження об’єм зменшується й тіла стискаються. Але вода має інші властивості. У разі замерзання її обсяг не зменшується, а збільшується, що доводить проведений дослід. До речі, саме тому водопровідні труби іноді лопаються взимку.
  • Спостерігайте за тим, що відбувається, коли закипає молоко або остигає гаряча манна каша. Іде пара й на поверхні утворюється пінка у вигляді тонкої «плівки». Причина її утворення — швидке випаровування води з молока або каші й утворення із сухого залишку «плівки». Якщо гарячу кашу або молоко накрити кришкою, то випарювання припиниться, і пінка не встигатиме утворюватися.

 

Світло й тінь

Дитина зацікавилася власною тінню? Розкажіть їй про світло й тінь, зверніть увагу на джерела світла (природнього й штучного) — лампу, вогонь (свічу, багаття). Крім того, пограйте в театр тіней руками, зображуючи різних звірів.

 

Соломинка й картопля

Візьміть сиру картоплю й кілька трубочок для коктейлю. Покладіть картоплю на стіл, затисніть соломинку в кулаці, спробуйте застромити її в картоплю. Напевне, соломинка зігнеться. Тепер візьміть другу соломинку, закрийте отвір угорі великим пальцем і різко застроміть у картоплю — вона легко ввійде в картоплю, проткнувши її. Це пояснюється тим, що повітря, що ми затисли великим пальцем усередині соломинки, робить її більш пружною і не дає змоги перегинатися, тому вона так легко протикає картоплину.

 

Навчи яйце плавати

Як зробити так, щоб сире яйце не тонуло, а плавало на поверхні води? Візьміть ємність із водою і яйце. Опустіть його у воду. Хоч безліч разів опускайте його — яйце тонутиме. Але як навчити яйце плавати? Заберіть яйце з води й додайте туди кілька ложок звичайної солі. Дочекайтеся розчинення й опустіть яйце... О, диво! Яйце не тоне! А секрет у тому, що при додаванні солі щільність води збільшується, причому чим більше солі у воді, тим складніше в ній втопитися.

 

Між дослідами перегляньте цікаві тематичні передачі (подібні можна знайти в інтернеті й на каналі Discavery), погортайте енциклопедії, відвідайте музеї.

 

Хай щастить!

Dounload PDF

Відгуки читачів