Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Учитися ніколи не пізно. Зустріч із народними майстрами

Г. М. Гаврилюк, завідувач науково-методичної лабораторії трудового навчання, креслення та безпеки життєдіяльності КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»; Г. В. Грабовський, старший учитель, спеціаліст вищої категорії, учитель трудового навчання СЗОШ № 30, м. Херсон


Напевне кожен із сучасних педагогів-технологів неодноразово замислювався над тим, як розвивати власний професіоналізм… Безперечно, існує багато шляхів. Участь у районних (міських), міжрайонних, обласних семінарах різноманітної спрямованості, перебування на курсах підвищення кваліфікації, активна самоосвітня діяльність у різних аспектах підвищення професійної майстерності значною мірою впливають на вдосконалення фахової компетентності вчителя.

 

Разом із тим, одним із найцікавіших напрямів цієї діяльності є, безперечно, обмін досвідом із колегами, відвідування й активна участь у різноманітних майстер-класах. Сучасний інформаційний потік, розвиток новітніх технологій обробки конструкційних матеріалів, поява цікавих технік роботи із ними спонукають учителя постійно навчатися. Квілінг, карвінг, гільйоширування, маркетрі, матчворк — ось деякі приклади таких технік. Власне, недаремно наш предмет у старшій школі має назву «Технології», адже розмаїття представлених у ній варіативних модулів надає учнівській молоді чудову можливість практично ознайомитись із декотрими з них. Поряд із тим учасникам навчально-виховного процесу не слід забувати про вдосконалення (розвиток тощо) майстерності роботи з традиційними для трудового навчання матеріалами: деревом, металом, тканиною та ін.

 

Реалізують зміст навчальних програм в основній і старшій школах через проектно-технологічну діяльність, сутність якої полягає у виготовленні спроектованих виробів за власним задумом та з урахуванням особистих потреб. Учитель має бути достатньо компетентним, уміти працювати у вибраному напрямку так, щоб кожен його вихованець зміг майстерно виготовити обраний виріб. Тому досить актуальною в наш час залишається фраза «людина живе допоки навчається…».

 

Хочемо розповісти про цікаву зустріч, яка відбулася 24-25 серпня в м. Таврійську Херсонської області. Під егідою міжнародного клубу REZBAderevo.ru на теренах таврійського краю вчетверте зустрілися майстри, однодумці, які захоплюються різьбленням, щоб презентувати свої роботи, обмінятися досвідом, надати практичні поради молодим початківцям тощо.

 

Програма заходу передбачала виставку та спілкування із авторами робіт. Зокрема, під час зустрічі було проведено такі майстер-класи:

  • виготовлення об’ємних скульптур (робота виключно сокирою) (Олександр Коняєв, м. Київ);
  • виготовлення плоско-об’ємних картин із деревини за допомогою фрезера (В’ячеслав Кузема, м. Київ);
  • виготовлення виробів із деревини за допомогою різців  (Ігор Івченко, м. Одеса);
  • малювання та ліплення з використанням можливостей сучасних інформаційних технологій (Ігор Лютий, м. Мелітополь);
  • презентація приладу «Піро-сигментатор OBELEC» і майстер-клас роботи з ним (Анатолій Обельцьов, м. Нова Каховка).

 

Більш детальну та наочну інформацію про захід можна знайти в мережі Інтернет за цим посиланням: http://www.rezbaderevo.ru/.

 

Із метою вивчення досвіду народних майстрів на зазначеному заході були присутні передові педагоги-технологи Херсонщини Г. В. Грабовський (СЗОШ № 30, м. Херсон) та А. М. Гришко (Новомаячківська ЗОШ Цюрупинського району Херсонської області). Учителів надзвичайно вразила висока майстерність представлених робіт. Колегами відзначено, що народні майстри так захоплені обраними техніками роботи, що нікого не залишили байдужими, спонукаючи власним прикладом до творчої співпраці.

 

На наш погляд, така пропаганда роботи з природними матеріалами є надзвичайно актуальною для уроків трудового навчання. Дивовижний світ оточуючих речей, виготовлених власноруч (а особливо цінний ще й тому, що створений із особистої ідеї, умінь та бажання)  ніколи нікого не залишає байдужим, спонукає виготовляти щось подібне. О. Воропай у своїй книзі «Звичаї нашого народу» говорив про те, що не слід забувати про неоцінений досвід, який пронесли крізь віки наші пращури. Тому й ми маємо не втрачати досвід сучасних майстрів, удосконалювати його та передавати в спадок майбутнім поколінням!

 

Шановні колеги! Сподіваємося, що вас зацікавив наведений у статті матеріал (і світлини про перебіг зустрічі), отож усіх охочих запрошуємо наступного року на Херсонщину відсвяткувати 5-ту ювілейну зустріч та разом із народними майстрами залучитися до творчого процесу роботи з деревом, кістками та каменем. До зустрічі!

Dounload PDF

Відгуки читачів