Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Незвичайні факти з життя звичайних їжачків

А. О. Огуз


У всіх енциклопедіях їжачків називають звичайними. Це слово є частиною наукової назви цієї тварини, але воно аж ніяк не відповідає дійсності. Адже складно знайти ще одну таку ж дивну, цікаву та дуже кумедну тварину, як їжак. Давайте разом дізнаємося, які таємниці ховають їжачки за своїми чудернацькими голками…

 

 

Різні їжаки — різні звички

 

На нашій планеті існує близько 23видів різних їжаків. Вісіміз них без голок —вони водяться у Південній Азії. Решта більш-менш колючі, їх можна побачити в Європі, Азії, Африці. В Україні найбільш поширений звичайний, або європейський їжак.

 

Ця тваринка має досить кумедний вигляд, її морда витягнута, вуха невеличкі. Ніс їжачка загострений і постійно вологий. На верхній щелепі їжачки мають 20 дрібних,але гострих зубів, а на нижній — 16. На кожній лапці їжачка по п’ять пальців із гострими пазурами. Задні кінцівки їжачків довші за передні. Голки їжачків короткі та гострі, їхня поверхня гладка, вони можуть бути коричневихі чорних відтінків. Між голками ростуть тонкі та довгі волоски. Головай черево їжачка покриті грубим коротким волоссям. У дорослих їжаківє приблизно 5–6 тисяч голок, у молодих особин — близько 3 тисяч.

 

Залежно від виду їжаки можуть жити в лісах, степах, полях, живих огорожах, кущах, навіть у горах. Найбільш активні вони вночі. Є й такі, яким подобається жити з людьми по сусідству: на скотарнях,у садах, сараях. Ці їжачки дуже довірливі. Вони не боятьсялюдей, але,на всяк випадок, пихкаючи і згорнувшись грудкою, страхують себе голками. Найпоширеніші в нашій країні звичайні їжаки найчастіше поселяються в лісах, парках, на городах. Вони влаштовують собі нірки або знаходять тепле місце між коренями чи під кущами.

 

Їжаків вважають тваринами всеїдними. Вониз радістю поласують комахами, гусінню, молоком, яйцями, черв’яками, маленькими пташенятами дрібних пташок, ягодами та фруктами. Відомі випадки, коли їжаки з’їдали змійі мишей, але це для них нетипово.

 

Як сплять їжачки?

 

Їжачки мають звичку впадати в сплячку. Десь у жовтні-листопаді вони починають готуватися до сну. Для цього вони облаштовують своє помешкання сухим листям, мохом.

Коли тепла домівка готова, їжак залазить тудий відпочиває аж до весни, до квітня.

 

У цій сплячці тіло його стає досить холодним, але в будь-який мороз його температура не менше 5–6 градусів. Коли їжакузимку спить, він нічого не їсть, дихає дуже рідко, всі процеси обміну відбуваються дуже повільно.

 

Прокинувшись навесні, їжаки відчувають сильний голод. Коли вони знайдуть собі щось на обід і як слід наїдяться, то починають думати про потомство,і тоді самці шукають зустрічі із самками.

 

Самці щоночі шукають самок, збираються по кілька особин навколо однієї їжачихи. Вона спочатку сприймає кавалерів недружелюбно, може навіть фиркатий намагатися вступити з ними в бійку. Але таку поведінку їжачихи самці сприймають спокійно.

 

Часто буває так, що кілька кавалерів б’ються за одну їжачиху. Під час бійки їжаки кусають один одного, пускають у хід голки, щоби показати, хто з них найсильніший.

 

Усе це відбувається саме так тому, що самки їжаків не всі одночасно готові до зачаття малюків. Бійки між самцями за прихильність їжачихи — це своєрідне очікування найбільш вдалого часу для запліднення тієї чи іншої самки.

 

Зазвичай від травня до вересняв лісі можна знайти новонароджених їжат.

 

Народження їжаків

 

Вагітність у їжачихи триває п’ять-шість тижнів. Вона може народити від двох до десяти їжачків за один раз. Завагітнівши, їжачиха готує добротну й теплу норку, в якій вона зможе народити та ростити маленьких їжачків.

 

Їжачки народжуються вагою 12–25 грамів, завдовжки5–9 сантиметрів. Вони з’являються на світ сліпими, глухими, беззубими, голими, але вжев перший день життя, буквально за кілька годин після народження, їхня шкіра заростає м’якими білими голками.

 

Через два тижні після народження шкіра їжачків густозаростає вже іншими, темними та гострими,голками. У цей же час очі їжачків відкриваються, а ще через тиждень або два проріжуться гострі зубки. На одинадцятий день їжачки вже вміють згортатися в кулю.

 

Їхній батько живе з матір’ю до того моменту, поки малята не народяться, а потім він ідей більше до їжачків не повертається.

 

У перший день після народження їжачків їхня матір ані на хвилину від них не відходить. Годує їх молоком. Йдучи з гнізда, мати окутує їжачків травоюй листям, щоби вони не замерзли.

 

Як ростуть та розвиваються їжачки?

 

Як тількив їжачків відкриються очі та виростуть гострі голки, мати починає вчити їх, як знаходити їжу, пояснює, що можна їсти, а що ні. У такому навчанні проходить два місяці життя їжачків.

 

Коли їжачки підростуть і всього навчаться, вони розбіжаться хто-куди влаштовувати своє життя.

 

Які вороги є у їжачків?

 

Ворогів у їжаків мало, адже природа вигадала для них чудовий захисний бар’єр — голки. Але, тим не менш, їжакам є кого боятися.

 

Серед ворогів їжаків — пугач, інші птахи з довгими кігтями, лисиця. Пугач може впіймати їжака, зім’явши його голки та пронизавши його своїми пазурами. А лисиця, щоб уполювати їжака,вдається до хитрощів: вона нападає на нього й він згортаєтьсяу клубок. Лисиця обережно лапою котить цей клубок до води, де їжак розгортається,і саме в цей момент вона нападає, хапаючи їжака за морду.

 

 

Яка користь від їжака?

 

Їжак — це головний охоронець садіві полів. Він знищує купу шкідливих комах, слимаків та мишей.

 

А ще їжак через свій кумедний та доброзичливий вигляд став героєм багатьох казокі мультфільмів, полонивши серця мільйонів глядачів і читачів. Ось такий він, неймовірний їжак — суперзірка!

Dounload PDF

Відгуки читачів